Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Co robi miejski dron na mławskim niebie?


Ci nieliczni mieszkańcy, którzy uczestniczą w oficjalnych, miejskich uroczystościach np. w parku, na pewno zauważyli, że nad ich głowami, na wyższym lub niższym pułapie pojawia się duża, biała ważka zwracająca uwagę charakterystycznym warkotem wirników.  Nie ma jednak powodów do obaw. Przeciwnie, warto wtedy się uśmiechnąć. To dron, który w końcu ubiegłego roku nabył urząd miasta wykonujący zdjęcia lub filmujący wydarzenia.


Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne jeszcze kilka lat temu były technologią zarezerwowaną wyłącznie dla wojska. I nadal są tam wykorzystywane, równolegle jednak trafiły na rynek cywilny, gdzie od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Tą technologią posługują się też niektóre samorządy, wykorzystując je np. w działaniach związanych z zarządzeniem kryzysowym, monitoringiem, obserwacją, prewencją czy w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Urządzenie wyposażone w dobrą kamerę jest też doskonałym i filmującym z perspektywy dokumentalistą. Zakupiony przez miasto bezzałogowiec to DJI Phantom 3 Proffesional FPV.

W jakim celu wykorzystuje tę technologię urząd miasta?

 – Dron został zakupiony w celu dokumentowania w postaci plików foto/wideo rozwoju struktury urbanistycznej miasta,  wydarzeń organizowanych w Mławie oraz prowadzonych prac inwestycyjnych. Kosztował 3 350 zł – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Korzystanie z drona wymaga jednak wcześniejszego przeszkolenia i zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego co potwierdza świadectwo kwalifikacji operatora drona, wydane przed Urząd Lotnictwa Cywilnego. W mławskim urzędzie jest taka osoba zajmująca się wsparciem informatycznym, która w ramach swoich czynności zajmuje się obsługą drona.

– Do obsługi dronu została przeszkolona jedna osoba. Szkolenie kosztowało 2 400 zł – wyjaśnia Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Na stronie urzędu miasta można obejrzeć w zakładce „Podniebne panoramy Mławy” cztery galerie zdjęć z lotu ptaka: Święto Konstytucji 3 Maja, Krajewo, Zalew Ruda i Stary Rynek w Mławie.

Tak tylko na marginesie tych informacji warto zauważyć, że pani rzecznik w udzielanych redakcji odpowiedziach nie przywiązuje zbytniej wagi do zgodności cyferek. Według bowiem faktury  całkowity koszt szkolenia VLOS wraz z badaniami lekarskimi i egzaminem wyniósł 2860 zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ettt
ettt
3 lata temu

ja mieszkam za Warszawą i chciałbym zobaczyć z drona czego ten latawcem czy motolotnią na stronie miasta nia ma… a więc wzdłuż obwodnicy od Modły do Uniszk, wzdłuż torów od Modły do Iłowa, wszystkie wiadukty, Marszałkowską bym chciał zobaczyć, na Dzeilnicę Przemysłową z lotu ptaka popatrzeć… i głównie co tam się dzieje na placu boju Zintegrowanego Dworca na Sienkiewicza ??? bo Mapy wg Google czy Microsoft jakoby niewiele widać jak muława obecnie wygląda z lotu ptaka… nowe budynki tą nedzę te baraki już nieistniejące na Kościuszki, na Sienkiewicza.. co nad Seraczem Warszawska nowy blok widziałem… niech tym dronem wreszcie ładne ujęcia czem można byłoby się pokazać jeśli miasto Muława chce abym się po 40 latach ponownie zamieszkał we muławie… to się postarajta !!! i ten Żulinek z lotu ptoka pokażta co z tym śmietniskiem ?!!!

Kasia
Kasia
3 lata temu

Czy w zwiazku z rodo misto powinno upewnij bliczniac zdjecia mieszkancow na stronach nie internetowej? Ja idac na impreze noe dostalam oswiadczeniia do podpisania ze zgadzam sie na upubliczbianie mojego wizerunku

Egon Olsen
Egon Olsen
3 lata temu

Drony latają, inni faktury wystawiają, śmietankę spijają, a głupcy dalej, głupio wybierają. A niech sobie dalej latają…

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

nie po prostu nie wierzę wam obrotowym , tyle lat potraficie sie świetnie ustawiać w Polsce, tym razem to koniec Panie Jarku.

XYZ
XYZ
3 lata temu

Zdjęcia z tego drona fajne wychodzą. Dobrze, że można zobaczyć miasto z innej perspektywy.

obiektywna
obiektywna
3 lata temu
Reply to  XYZ

Tak, tylko szkoda, że to tyle kasy kosztuje dla czyjejś prywatnej przyjemności.
Druga sprawa, to ciekawe ile pan Czaruś już sobie nadgodzin nabił tym dronem i to są kolejne pieniądze wydzierane z naszych kieszeni.
Na to nie ma, na tamto nie ale na drona, szkolenie i obsługę drona lekką rączką się wydaje.
Oj trzeba przewietrzyć ratusz.

z dala od zielonych
z dala od zielonych
3 lata temu

Wojnarowski stary wyga chce jeszcze rządzić Mławą za pomocą tego sekretarza z Ciechanowa. No niezła zagrywka.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Z dala od zielonych? Ale mławianie i mieszkańcy powiatu uwielbiają zielonych. Zieloni mają większość w radzie powiatu. Tak zagłosowali mieszkańćy.

Mławiak
Mławiak
3 lata temu

O nie , dość Antczaków , Wojnarowskich , Burchaskich ! To jedna klika , co zrobili dla Mławy ? Przez tyle lat !Wstydu nie mają. Mława nie da sie nabrać !

Jaro
Jaro
3 lata temu
Reply to  Mławiak

Mławiaku, zapewne jesteś klakierem obecnego włodarza Mławy. Dość Burchackich? Pan Burchacki jeszcze nie był włodarzem Mławy, a obecny włodarz jest już trzecią kadencję, może mu już wystarczy? A zalety Pana Burchackiego są opisane tu w innych komentarzach. Wiem Mławiaku, że boisz się o swój stołek, ale – pan Burchacki wygra wybory jesienią, więc boisz się słusznie.

Jaro
Jaro
3 lata temu

Chcemy, żeby burmistrzem Mławy był Marcin Burchacki. Nie jest sztuczny, nie stosuje dziwnych sztuczek socjotechnicznych, jest za to naturalny i normalny. A do tego merytoryczny, szczególnie w sprawach zdobywania pieniędzy ze źródeł zewnętrznych. Pan Burchacki mieszka w Mławie i dobrze zna problemy tego miasta, poza tym pracuje w zarządzie powiatu mławskiego, więc to doświadczony samorżadowiec.

mwa
mwa
3 lata temu

darmowa zabawka dla Czarusia ?

Paweł
Paweł
3 lata temu

I dlatego burmistrzem Mławy zostanie pan Burchacki. Ten pan zna się na pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. W końcu był szefem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, więc wie o tym wszystko. Poza tym samorząd, w którym obecnie pracuje pan Burchacki, czyli miasto Ciechanów pozyskuje dużo kasy właśnie z Unii, a pan Burchacki pełni tam – znaczy się w Ciechanowie bardzo ważną funkcję.
Zresztą, jak to powiedział pan radny Zadrożny na ostatniej sesji rady miasta – Ciechanów jest tak dobry w pozyskiwaniu środków z UE, bo ma burmistrza z PSL. A przecież Pan Burchacki to kandydat PSL. My też możemy mieć burmistrza z PSL, i mieć więcej kasy z Unii Europejskiej.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lata temu
Reply to  Paweł

Czy ktoś slyszal albo widzial Burchackiego? Nawet w Ciechanowie go nie znają. Internetowy kandydat, nigdy nie związany z Mławą. Skoro nie pracował u nas, to znaczy, ze to taki partyjny PSL-owy specjalista, którego ceni tylko partia. Niech trzyma się z daleka od Mławy.

Czytelnik
Czytelnik
3 lata temu

taki dron kupuje się z małych zadań i grantów za pieniądze z zewnątrz!

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Czytelnik

…ale nie w Mławie. Mława i jej mieszkańcy są bogaci. W Mławie wszystko się robi i kupuje za pieniądze podatnika.

Anonim
Anonim
3 lata temu

No proszę, leciutką ręką wydano z naszych kieszeni, nie pytając się o nasze zdanie ponad 6 tys.zł, żeby prowadzić bałwochwalczy portal.
Dobrze, że jeszcze nie musimy się modlić do tego bożka

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Anonim

Pani Grzywacz tak samo jak i burmistrz nie przywiązują wagi do cyferek w sprawach związanych z miastem, ciekawe czy tak samo lekką ręką wydają pieniądze we własnych gospodarstwach domowych…

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x