Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uwaga! 4 przypadki usiłowania oszustw metodą na „policjanta”


Przestępcy działający metodą „na policjanta” czy „na wnuczka” wciąż oszukują. Do 4 usiłowań oszustwa doszło w dniu wczorajszym na terenie pow. mławskiego. Sprawcy wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności nie tylko seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.


Wczoraj mławska policja odnotowała 4 przypadki usiłowania oszustw metodą na „policjanta”. Przestępcy usiłowali wyłudzić pieniądze od mieszkanek pow. mławskiego w wieku 53 – 64 lata. W zgłoszonych przypadkach zadzwoniła – na numery stacjonarne telefonów, kobieta przedstawiając się jako pracownik „Poczty Polskiej” i informowała, że ma dostarczyć paczkę. Następnie, sprawcy ponownie dzwoniąc, podawali się za policjanta, który prowadzi działania operacyjne zmierzające do ujęcia kobiety – pracownicy poczty, działającej w grupie przestępczej.

W jednym z przypadków seniorka mławska, nawiązała współpracę z oszustem. Podała swój numer telefonu komórkowego. Przestępca oddzwaniając, poprosił kobietę o pomoc w ujęciu osoby, która pobiera pieniądze z kont bankowych i przelanie pieniędzy na wskazane konto bankowe, podając jego numer. Jednak sprawcy nie osiągnęli zamierzonego celu z uwagi na postawę seniorki – wstrzymanie przelewu i szybką interwencję policjantów – zablokowanie konta sprawców.

We wszystkich 4 przypadkach usiłowań oszustwa trwają czynności policji.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

źródło: mł. asp. Aneta Prusik/KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x