Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sprawy są trudne i złożone. Trzeba zwiększyć liczbę członków komisji


fot. pixabay


Złożonością i trudnością spraw tłumaczy burmistrz Sławomir Kowalewski zwiększenie liczby członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. O jakie trudności chodzi?

Zadaniem własnym gmin jest podejmowanie działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych, przeciwdziałanie narkomanii oraz szeroko pojęta profilaktyka w tym zakresie. W jaki sposób każdy samorząd na swoim terenie realizować będzie takie działania, stanowi corocznie uchwalany przez radnych program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.

Program realizują wskazane w nim jednostki, a także specjalnie powoływana komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, jak też zespół interdyscyplinarny.

W Mławie taką komisję powołuje burmistrz w drodze zarządzenia. Przez ostatnie kilkanaście lat istnienia skład Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (MKRPA) był kilka razy zmieniany, ale nie zmieniała się jej liczebność. Od 1 czerwca 2018 oprócz składu zmieniła się też ta zasada. Burmistrz Sławomir Kowalewski postanowił zwiększyć liczbę członków z siedmiu osób do ośmiu. Powody takiej decyzji tłumaczy rzecznik prasowy ratusza.

– Powiększenie składu Komisji podyktowane jest stopniem trudności spraw i złożonością problemów – uzasadnia Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy UMM.

Takie wyjaśnienie, nie wyjaśnia jednak, na czy polega – jak można wywnioskować ze zwiększenia składu komisji –  zwiększony stopień trudności i złożoności spraw. A trzeba pamiętać, że ta decyzja ma też wymiar finansowy.  Każdy członek komisji otrzymuje miesięczny ryczałt o wysokości 35 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a przewodniczący otrzymuje miesięczny ryczałt w wysokości 40 proc. minimalnego wynagrodzenia. W roku 2018 oznacza to odpowiedni 735 zł i 840 zł miesięcznie. W roku 2018 w miejskim programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na diety komisji przewidziano kwotę 63 tys. zł, co będzie niewystarczające w nowej sytuacji.

Przedstawione przez ratusz statystyki, również nie wskazują na znaczący wzrost spraw, którymi zajmuje się komisja. Co prawda w roku 2017 wzrosła liczba przyjętych wniosków o obowiązkowe leczenie od alkoholu, nie wzrosła jednak liczba wniosków o przymusowe leczenie odwykowe skierowane do sądu, zmalała też liczba rozmów motywujących do leczenia, a w 2016 r. nie było żadnej kontroli punktu sprzedaży alkoholu.

źródło:UMM

Ciekawym wątkiem też jest sposób w jaki wybierani są kandydaci oraz kryteria wyboru.

– Zgodnie z art.41 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, burmistrz powołuje zarządzeniem Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W jej skład wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych – wyjaśnia tę kwestię Magdalena Grzywacz.

O jakie przeszkolenie chodzi, panie rzecznik również dokładnie nie wyjaśnia, za to  wśród wydatków  zaplanowanych na rok 2018 znajdujemy kwotę 8 tys. zł zaplanowaną na szkolenia członków MKRPA.

Oczywiście ustawodawca pozostawił samorządowi zarówno ustalanie liczebności składu komisji, jak też wysokości przysługujących diet z tytułu wykonywanych w komisji czynności.

Ustawodawca określił też zadania gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Do nich należą:

– Inicjowanie działań w zakresie realizacji zadań własnych gminy związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych ujętych w formie gminnych programów

– Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego

– Opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych pod względem zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gmin

– Kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

– Uczestnictwo w pracach zespołu interdyscyplinarnego i grup roboczych na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Obecnie MKRPA pracuje w składzie: przewodnicząca – Małgorzata Błazińska, członkowie: Hanna Żbikowska, Longina Fabisiak, Barbara Laskowska, Ryszard Prusinowski, Dariusz Kieglerski, Artur Ryfiński i od 1 czerwca br. Grażyna Walczewska.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Radnybezradny
Radnybezradny
3 lata temu

Tu Radnybezradny pobierający dietę, zasiadający w kilku komisjach, mający zupełnie przypadkiem zatrudnioną rodzinę w jednostkach UM i podnoszący najszybciej i najwyzej rękę podczas głosowań w RM. Ja skończyłem wszystkie potrzebne kursy do zasiadania w komisjach, uzupełniłem wykształcenie wyższe w internecie i jestem kompetentny do wszystkiego. Bardzo proszę się odp…….. od moich dochodów, ktore uzyskuje za ciężką pracę na rzecz Mieszkancow. Wszystkie dochody rejestruje na mojej stronie internetowej i tak jak pozostali Radni koalicji, na bieżąco się z nich rozliczam. Przeciez Ja i moi Koledzy z RM pracujemy dla Was.

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu

A Pani Laskowska to z jakiego tytulu, zasiada w tej komisji, chyba nie dla ozdoby posiedzeń, ktora tak bardzo wyblakla, to typowa materialistka, dla niej się liczy tylko kasa, bo pożytku z działań tej osoby z pewnością nie ma żadnej.

:-)
:-)
3 lata temu

Rzeczywiście ciekawe. Kurator zawodowy, policjant, nauczyciele doskonale sobie radzą ze złożonymi i trudnymi sprawami.A tu nagle sobie nie radzą i potrzebują do swojego składu (sic!) kolejnego nauczyciela 🙂

Think more
Think more
3 lata temu

Proste
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Burmistrz miał kolejnego znajomego/ mą, któremu/rej musiał się zrewanżować, a najlepiej rewanżu dokonywać z naszych kieszeni, no proszę Państwa, nie ośmieszajmy się, bo co to jest kolejne 800zł miesięcznie więcej.
Wybierzmy go po raz czwarty przy urnach wyborczych na jesieni.
No, nie będę mówić za siebie, bo ja tego pana nigdy nie wybieram i nigdy wybierać nie będę.
To nie jest mój burmistrz.

Jano
Jano
3 lata temu

Jakie są efekty „pracy” tej komisji, poza nabijaniem kabzy ludziom z komitywy SK ? Inną kwestią jest to, że są w niej osoby nieuprawnione. przykładem jedna z pań w wieku podeszłym. Na jakiej podstawie jest w tej komisji, czy z powodu niedopatrzenia czy zasiedzenia?

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Jano

…a to tylko wiek się liczy? w podeszłym wieku nie można zasiadać w komisji? co ma wspólnego tu wiek? chyba, że osoba jest ze sklerozą.
Osoby wybrane do komisji powinny7 być osobami przeszkolonymi, a więc z jakiej racji do ich wysokiej diety dokładamy jeszcze pieniądze na szkolenia, a być może dodatkowo na jakieś retrospekcje, wyjazdy krajoznawcze, tak jak np. radnym czy radzie seniorów.
A tak a’ propos to osoby zasiadające w radzie senioralnej także pobierają takie diety z naszych kieszeni?
A np. pan radny w ilu komisjach zasiada oprócz tej, jako radny pobiera koło 2 tys.zł miesięcznie, tu koło 800zł miesięcznie i gdzie i za ile jeszcze sobie zasiada?
To następny skandal za nasze pieniądze.

toja
toja
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Udział w Radzie Seniorów, tak jak i w innych radach działających przy burmistrzu miasta j e s t b e z p l a t n y !

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  toja

Dziękuję za informację 🙂 – czyż nie można zapytać jeśli czegoś się nie wie? po co te nerwy?

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  toja

Informacji udzieliła rzecznik p;rasowy urzedu Pani Magdalena Grzywacz

cfkqc
cfkqc
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Nie chodzi o wiek a o wdowę po radnym która nie powinna być w komisji bo nie ma na to podstaw prawnej, to tylko zapłata za przysługę jej męża. Tak się właśnie kupuje przychylność radnych -posadami.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x