Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mazurki, oberki, kujawiaki i zespół Janusz Prusinowski Kompania


fot. Julia Dunin


Już w najbliższą niedzielę, park miejski w Mławie będzie rozbrzmiewał muzyką, której korzeni należy szukać na terenach wiejskich Centralnej Polski. Tematem tego popołudniowego muzycznego spotkania będą mazurki, oberki, kujawiaki, a więc muzyka ludowa i ukryte w niej nieoczywistości. Tę wyzwalającą, wymykającą się kanonom i niezwykłą tradycję muzykowania zaprezentuje zespół Janusz Prusinowski Kompania, który od wielu lat zachwyca doskonałym warsztatem, ale również improwizacjami znanych ludowych przyśpiewek i melodii.

Na scenie zobaczymy artystów, którzy każdą swoją kolejną płytą składają ukłon w stronę ludowych lirników, poetów, śpiewaczek, i wbrew panującym tendencjom globalizacyjnym, podkreślają, jak ważne jest dziedzictwo pozostawione przez przodków. Zaklęty w melodiach, nieco dziki świat polskiej wsi, emanuje ekspresją wyrazu. W każdych dźwiękach odkrywamy umajony zakątek znany z literackich opisów sielskiej i spokojnej przyrody, ale również pierwiastek transcendentny, żywioł tańca oraz muzyczny dialog między kulturami różnych regionów.

Zespół ma za sobą wiele koncertów w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a jego założyciel – Janusz Prusinowski może pochwalić się organizacją międzynarodowego festiwalu muzycznego Wszystkie Mazurki Świata, który odbywa się w Polsce cyklicznie od 2010 r. Na koncie zespołu można odnotować również wiele sukcesów z zakresu upowszechniania wiedzy o źródłach polskiej wiejskiej muzyki oraz wkład w nauczanie dzieci i młodzieży. Działalność edukacyjna sprowadza się do organizacji warsztatów, prelekcji, pokazów, ale przede wszystkim eksperymentalnego grania i nauki tradycyjnych tańców w formach niestylizowanych.

Udział w koncercie zagwarantuje słuchaczom wiele pozytywnych emocji i otworzy furtkę do zaczarowanego świata wiejskiej muzyki, która zaskakuje polirytmią, różnorodnością tonalną i obfitością form gatunkowych. Na wszystkich folklorystów czekamy 8 lipca w parku miejskim. Rozpoczęcie występu o godz. 18.00.

źródło: MDK Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x