Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bez konkursu i zbędnych ceregieli. Stary – nowy dyrektor w muzeum


Z dniem 1 lipca br. Barbara Zaborowska zostaje po raz drugi powołana przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Tym razem w trybie bez konkursowym i bez – najwyraźniej zdaniem ratusza – zbędnych ceregieli. Powołanie nastąpiło na czas określony, tj. na okres od 1 lipca 2018 do 30 czerwca 2023 r.


Barbara Zaborowska pierwszy raz została powołana na stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej 2 stycznia br. Był to skutek ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku konkursu, którego kontrowersyjne rozstrzygnięcie było szeroko komentowane w lokalnych mediach. Największe wątpliwości budziło przede wszystkim uznanie za spełniony warunku posiadania przez kandydatów pięcioletnie stażu pracy w obszarze kultury. Komisja konkursowa uznała wtedy, że pięcioletnim stażem pracy jest pełnienie funkcji prezesa Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, choć ze stowarzyszeniem nie łączył Barbary Zaborowskiej stosunek pracy w żadnej formie, funkcję prezesa pełniła społecznie.

Wojewoda Mazowiecki 25 kwietnia br. unieważnił dwa zarządzenia burmistrza Sławomira Kowalewskiego dotyczące konkursu na stanowisko dyrektora muzeum z powodu istotnego naruszenia prawa. Chodziło tu o złamanie przez burmistrza statutu muzeum, który kompetencje do ustalenia regulaminu konkursu przyznaje radzie miasta. Taka decyzja wojewody zrodziła poważne konsekwencje.  Skoro konkurs był nieważny i Barbara Zaborowska nie mogła być dyrektorem, pod znakiem zapytania stanęła nawet legalność wypłacania jej z tego tytułu wynagrodzenia.

Burmistrz Kowalewski z dniem 1 maja br. ustanowił Barbarę Zaborowską pełniącą obowiązki dyrektora muzeum, co nie wymagało od kandydatki spełnienia żadnych wymagań formalnych dotyczących wykształcenia, czy stażu pracy. Okres pełnienia obowiązków miał zakończyć się nie później niż 30 września br.

Burmistrz Kowalewski uznał, że w tej chwili nie będzie zwracał się do rady miasta ani o zmianę statutu muzeum, ani o określenie warunków konkursu. Postanowił skorzystać z dość ogólnych przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,  która przed powołaniem wymaga jedynie zasięgnięcia opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
24 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Nauczyciel
Nauczyciel
2 lata temu

Coż, nie pierwszy raz na stanowiska kierownicze wskazani są ludzie bez kompetencji w myśl postawy mierny, bierny ale wierny.

AGA
AGA
2 lata temu

Jak nie drzwiami to oknem

Radnybezradny
Radnybezradny
3 lata temu

Tu Ja pisze Radnybezradny kilku kadencji, pobierający dietę, zasiadający w kilku komisjach, mający zupełnie przypadkiem zatrudnioną rodzinę w jednostkach UM i podnoszący rękę najwyżej i najszybciej podczas głosowań RM. Ja uważam, że najlepszymi pracownikami są: rodzina, bliscy znajomi, koledzy. Nie można zatrudniać byle kogo. Co, może wykształcenie i umiejętności mamy stawiać na pierwszym miejscu? Kto to słyszał!!! Zresztą, wykształcenie uzupełniamy na miejscu w uczelniach mławskich lub w internecie i za trzy dni od złożenia dokumentów mamy kosmonautę z papierami, do przebywania i kierowania międzynarodową stacją kosmiczną przez rok. Brak kompetencji nie jest żadnym argumentem, a po kursach mamy kolejnego lepiej wykształconego mławianina. Dzięki temu, że szerokie rzesze kolejnych urzędników mławskich studiują mamy nieustanny rozwój mławskich szkół, co niebawem zainteresuje światowe uczelnie jak Cambrige, Harvarda i UJ, które same się tym niesamowitym rynkiem zainteresują i otworzą tu swoje filie!!, i będą się o to prosić. Tak więc dzięki temu i rozwój gospodarczy miasta postępuje w postępie geometrycznym. My RM popieramy takie działania i nie będziemy reagować i zadawać Panu kłopotliwych pytań na sesji. To nie nasza sprawa. My radni, bierzemy dietę i jesteśmy za.

Olka
Olka
3 lata temu

Można?! Można! „Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi?!” Nic dodać nic ująć. To po co był ten śmieszny pseudokonkurs???

Nie Dziwi Nic
Nie Dziwi Nic
3 lata temu

Chyba wszyscy się już zdążyli przyzwyczaić, że tak się załatwia sprawy w Mławie.

Think more
Think more
3 lata temu
Reply to  Nie Dziwi Nic

Można się w ogóle przyzwyczaić do tego typu spraw?
Można się z takim załatwianiem konkursów, a jeśli konkursów to i przetargów również, pogodzić?
Ludzie, ocknijcie się, obudźcie się z tego letargu, nie dajcie się mamić tymi fałszywymi i sztucznymi uśmiechami oraz pięknymi przemowami o wszystkim i o niczym

Nie Dziwi Nic
Nie Dziwi Nic
3 lata temu
Reply to  Think more

Odkąd pamiętam się mówiło, że w Mławie rządzą układy i wszystko załatwia się po znajomościach. Przez lata nic się w tej materii nie zmieniło. Ocknąć się? Tak, zgadzam się, ale potrzebna jest świeża krew na wielu szczeblach.

Think more
Think more
3 lata temu
Reply to  Nie Dziwi Nic

Trzeba ją (tę krew)po prostu przy najbliższej okazji, jaką są wybory na jesieni, wymienić, a nie brnąć dalej w ten marazm.

Gość
Gość
3 lata temu

Bardzo nieładnie.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Mądra decyzja Panie Burmistrzu,
Skorzystał Pan z narzędzia, jakie wprowadziła „dobra zmiana”
PIS zmienił zasady powoływania urzędników
i stosuje je bardzo często,
gratuluje stanowczości i ponownie Pani Dyrektor
życzę dużo sukcesów w pracy.

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Co ty czlowieku bredzisz człowieku chory z nienawisci z bliska i pare innych nikow
Ustawa jest z roku 91 go nowelizowana w 2012 wiec sprawdz nie pisz głupot

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  Anonim

Chory z nienawiści to sam jesteś: nie tykaj kogoś jak ciebie nikt nie rusza, i nie wymieniaj i nie opluwaj ludzi którzy z tym tekstem pisanym o Pani Dyrektor, i pochwałach Burmistrza nie mają nic wspólnego, tak mam kilka nicków a tobie nic do tego I wara ci chamie po prostu, od******ol, się od moich nicków. Ja z takimi DEBILAMI NIE CHCĘ MIEĆ NIC WSPÓLNEGO.

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Anonimowo X

He he jak zlapali cie na klamstwie to puściły nerwy

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lata temu

skoro dzieją się takie rzeczy na oczach wszystkich mieszkańców to co może być jeszcze ukryte…….
Jako mieszkaniec tego miasta czuję się oszukana. jest to przykre.

Anna
Anna
3 lata temu

Bardzo dobry wybór. Od kiedy została dyrektorem w końcu coś zaczęło się dziać w muzeum. Gratulacje dla pani Zaporowskiej. Trzymam kciuki!

WUŚ
WUŚ
3 lata temu

! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! S K A N D A L ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

PS. i brak honoru!

Kacper
Kacper
3 lata temu

Wiecie co można napisać? Tylko dwa znaki: „xD”. Po prostu xD.

jarek
jarek
3 lata temu

ładnie niby małe korytko ale nie odpuści.jakim trzeba być człowiekiem żeby udawać że nic się nie dzieje Pani się tam nie nadaje i nikt tam Pani nie chce!

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

Pięknie
Statut nieważny. Głos decydujący ma burmistrz, bo sobie coś ubzdurał i oczywiście musi stanąć na jego racji.
Lis zawsze znajdzie dziurę do kurnika.
Tak, w nadchodzących wyborach głosujcie na SK, dla którego Mława stanowi prywatny folwark pod każdym względem, robi co chce, zadłuża się jak mu się podoba i bezczelnie kpi z mieszkańców.
Wymyśla jakieś nowatorskie rozwiązania jak PPP, oddaje oczyszczalnię ścieków w 33-lenią dzierżawę, co może się okazać po kilku zmianach przepisów nawet własnością firmy SUEZ, ale co tam, przecież wszystkiego trzeba spróbować, przecież Mława, to nie jego miejsce zamieszkania.
Nie respektuje prawa, statut to chyba podstawa, a nie jakieś ogólniki w jakiejś tam ustawie.

Zastanawiające
Zastanawiające
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Zaraz, zaraz! To Kowalewski nie mieszka w Mławie???

Anonim
Anonim
3 lata temu

Toż pobudował się nad Wkrą, w Trzcińcu, a w Mławie to ma tylko małe mieszkanko i garaż. Jak nie może jechać to zostaje 😀
Teraz pomyślcie, ktoś komu nie zależy na mieście i jego mieszkańcach, może być dobrym burmistrzem? – gospodarzem tego miasta? Ja sądzę, że nie, ale jak chcecie to dalej wybierajcie tego pana i głosujcie na niego(meldunek zapewne ma mławski)

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Ja ja ja bo moi urzednicy są madrzejsi od radnego ja ja nie jakies tam statuty
I pytanie do wszystkich Mławian wiecie teraz dlaczego waszw dzieci muszą wyjeżdżać bo tu tak dostaje sie pracę

Iga
Iga
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

W hierarchii prawa ustawa jest ważniejsza . A od oceniania zgodności z prawem są wyższe urzędu aniżeli ” pan Jarząbek”. Przetarg był błędny to marszałek go unieważnił i jeżeli w tym przypadku będzie niezgodne z prawem to również nie zostanie to bez odzewu. Tak samo ma się to do wynagrodzenia, chociażby pracodawca zwolnił kogoś dyscyplinarnie to i tak ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas przepracowany, a w danej sytuacji wadę prawną miał przetarg a nie umowa o pracę. Tylko czasem czytając Pana komentarze odnoszę wrażenie, że Pański punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, te same przepisy mogą być różnie respektowane w zależności kogo dotyczą. Teraz uważa Pan status za ważniejszy chociaż ustawa ma pierwszeństwo a gdyby stracha tyczyła kogoś z pis to pisał by Pan , że ustawa ważniejsza. Oj trochę dystansu i obiektywizmu proszę a mniej jadu bo nigdy Pan nie wie w jakiej sytuacji w życiu się znajdzie

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Iga

Ja też odprowadzam podatki, a więc też dokładam się do pensji tego , czyli także w niewielkiej części jestem osobą go zatrudniającą i mam prawo oceniać go i oceniać jego działania często bezprawne albo na granicy prawa.
Przetarg to jest na na wykonanie jakiegoś zadania, Pani Igo, tu był konkurs i powinien być konkurs a nie samowolka.

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x