Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Policjanci sprawdzają, czy kierowcy nie rozmawiają przez telefon


Dziś mazowiecka drogówka przez cały dzień będzie sprawdzała, czy kierowcy stosują się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku podczas rozmowy. Podobne działania prowadzone będą w całym kraju.


W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Przepis ten ma swoje głębokie uzasadnienie, albowiem wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, pokonujemy co najmniej kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego. Statystyki wskazują, że 8 na 10 kierowców w Polsce używa telefonu podczas jazdy.

W sytuacji gdy telefon jest naszym nieodłącznym towarzyszem np. narzędziem pracy, należy się wówczas wyposażyć w tzw. zestaw głośnomówiący. Za pomocą niego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Rozmowa przez telefon wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz utratą 5 punktów karnych.

Obserwujemy na co dzień, iż postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policyjne działania pn. „Telefony” wpisują się w cele prowadzonej akcji.

źródło: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/WRD

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ass
ass
4 lata temu

tu na Sienkiewicza było wiele wypadków na samych pasach… i nadal można podziwiać jak zaledwie 100-sto metrów od Policji Mława po pierwsze mnóstwo z rejestracją WML w lepszych droższych lYmuzynach ! a więc bardziej jakoby ważniejszych od innych zwykłych obywateli robią se co tylko ohcą: zajeżdżają chodnik pod ZLEPEM nie pozostawiając pieszemu obowiązkowe 150 centymetrów w jednym kawałku chodnika, w łapskach swoich z dumą jakomś jakoby celowo pokazujom trzymane podczas prowadzenia lYmuzyn swe telefuny… śmiechotki Policja se jak zwykle jednorazowe akcje wymyślają… można sprawdzić w prosty sposób iż Policja Mława w ogóle lub bardzo słabo znają naszcprawa obywatelskie, prawa pieszego na chodniku w tym po co w ogóle żądać od policjantów składania przysięgi art. 27 bodajże roty przysięgi iż szczególnie mają chronić z narażeniem swego życia nawet najsłabszych czyli jak ten jeden chyba wózek z trojaczkami co po Sienkiewicza ostatnio często na spacer to czy policjanci spoko przejeżdżają kiedy osoba zapewne rodzice matka lub ojciec muszą schodzić z chodnika pod ZLEPEM na skraj pod rozpędzone TIRy bo chłop czerwony mikrobus przy Wyspiańskiego bezprawnie handluje zgniłymi owocami na wierzchu jedynie ma świeże a pod spodem zgiłki ! i jego żona siedzi se na chodniku na krzesełku spychając przechodniów na skraj chodnika gdzie znienacka parkują lYmuzyny namiętnych graczy w tenisa na korcie w parku a nawet mieszkaniec koparką se staje parkując na wysokości kortu na przerwę śniadaniow

Ramzes
Ramzes
4 lata temu

A czy rozmowa przez cb radio nie wymaga trzymania mikrofonu w ręku i co nie jest zakazane?

Max
Max
4 lata temu
Reply to  Ramzes

Nie jest zakazane korzystanie z radiotelefonu CB podczas jazdy.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x