Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Policjanci sprawdzają, czy kierowcy nie rozmawiają przez telefon


Dziś mazowiecka drogówka przez cały dzień będzie sprawdzała, czy kierowcy stosują się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku podczas rozmowy. Podobne działania prowadzone będą w całym kraju.


W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Przepis ten ma swoje głębokie uzasadnienie, albowiem wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, pokonujemy co najmniej kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego. Statystyki wskazują, że 8 na 10 kierowców w Polsce używa telefonu podczas jazdy.

W sytuacji gdy telefon jest naszym nieodłącznym towarzyszem np. narzędziem pracy, należy się wówczas wyposażyć w tzw. zestaw głośnomówiący. Za pomocą niego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Rozmowa przez telefon wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz utratą 5 punktów karnych.

Obserwujemy na co dzień, iż postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policyjne działania pn. „Telefony” wpisują się w cele prowadzonej akcji.

źródło: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/WRD

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ass
ass
5 lata temu

tu na Sienkiewicza było wiele wypadków na samych pasach… i nadal można podziwiać jak zaledwie 100-sto metrów od Policji Mława po pierwsze mnóstwo z rejestracją WML w lepszych droższych lYmuzynach ! a więc bardziej jakoby ważniejszych od innych zwykłych obywateli robią se co tylko ohcą: zajeżdżają chodnik pod ZLEPEM nie pozostawiając pieszemu obowiązkowe 150 centymetrów w jednym kawałku chodnika, w łapskach swoich z dumą jakomś jakoby celowo pokazujom trzymane podczas prowadzenia lYmuzyn swe telefuny… śmiechotki Policja se jak zwykle jednorazowe akcje wymyślają… można sprawdzić w prosty sposób iż Policja Mława w ogóle lub bardzo słabo znają naszcprawa obywatelskie, prawa pieszego na chodniku w tym po co w ogóle żądać od policjantów składania przysięgi art. 27 bodajże roty przysięgi iż szczególnie mają chronić z narażeniem swego życia nawet najsłabszych czyli jak ten jeden chyba wózek z trojaczkami co po Sienkiewicza ostatnio często na spacer to czy policjanci spoko przejeżdżają kiedy osoba zapewne rodzice matka lub ojciec muszą schodzić z chodnika pod ZLEPEM na skraj pod rozpędzone TIRy bo chłop czerwony mikrobus przy Wyspiańskiego bezprawnie handluje zgniłymi owocami na wierzchu jedynie ma świeże a pod spodem zgiłki ! i jego żona siedzi se na chodniku na krzesełku spychając przechodniów na skraj chodnika gdzie znienacka parkują lYmuzyny namiętnych graczy w tenisa na korcie w parku a nawet mieszkaniec koparką se staje parkując na wysokości kortu na przerwę śniadaniow

Ramzes
Ramzes
5 lata temu

A czy rozmowa przez cb radio nie wymaga trzymania mikrofonu w ręku i co nie jest zakazane?

Max
Max
5 lata temu
Reply to  Ramzes

Nie jest zakazane korzystanie z radiotelefonu CB podczas jazdy.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x