Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rozmowa ze specjalistą chirurgiem onkologiem


Dzień dobry. Może na początek powie Pan kilka słów o sobie?


Jestem specjalistą chirurgii ogólnej oraz specjalistą chirurgii onkologicznej. Moimi głównymi zainteresowaniami medycznymi są choroby piersi oraz nowotwory skóry w tym czerniak. Oczywiście leczę inne nowotwory jak nowotwory przewodu pokarmowego – żołądka, jelita grubego, trzustki. Poza leczeniem już rozpoznanych nowotworów dużo energii poświęcam diagnostyce – w tym ultrasonografii i dermatoskopii.

Wspomniał Pan o diagnostyce – jak powinniśmy się badać by uniknąć nowotworu?

Nie ma niestety badań które pozwalają zabezpieczyć przed rozpoznaniem nowotworu. Ale badając się regularnie jesteśmy w stanie wykryć zmiany wczesne lub przednowotworowe co daje zazwyczaj całkowite wyleczenie. Warunkiem jest regularność badań oraz ich kompleksowość. W przypadku chorób piersi najczęściej wykonujemy ultrasonografię i mammografię. W szczególnych przypadkach rezonans magnetyczny. Jeśli chodzi o choroby skóry największe znaczenie ma dermatoskopia lub wideodermatoskopia. Większość z tych badań wykonuję w trakcie wizyty, lub na nie kieruję. No i warto przypomnieć że są one niebolesne i mało stresujące.

A co jeśli doktor wykryje niepokojącą zmianę?

Zazwyczaj zaczynam wtedy bardziej inwazyjną diagnostykę – biopsję cienkoigłową lub gruboigłową, wycięcie – i choć brzmi to poważnie – są to procedury praktycznie niebolesne – wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Szczerze mówiąc zwykle Pacjentki przyznają, że największym problemem był strach a nie sam zabieg.

Wspomniał Pan że nie ma badań zabezpieczających przed nowotworem?

To jest, jak wspominał polski filozof ksiądz Tischner „pół-prawda” – są szczególne przypadki gdy stwierdzamy w rodzinie mutację która prowadzi do nowotworu – możemy wtedy wdrożyć leczenie przed jego wystąpieniem – tak jest na przykład w nowotworach piersi jajnika tarczycy czy jelita grubego. Przykładem jestt amerykańska aktorka u której usunięto piersi odtwarzając je w trakcie jedno zabiegu implantami – dokładnie te same zabiegi robimy w Polsce.

A czy możemy coś zrobić by nowotworu uniknąć?

Oczywiście – choć nie da się wszystkiego przekazać w trakcie krótkiej rozmowy – ale upraszczając prowadząc zdrowy tryb życia zmniejszamy ryzyko choroby. Zdrowa mało przetworzona żywność, wysiłek fizyczny odpowiedni dla wieku, długi okres karmienia piersią u kobiet po porodzie – można by wymienić jeszcze wiele. Ale zbliża się lato – miejmy nadzieję że z dobrą pogodą – w tym okresie warto zaopatrzyć się w balsam lub krem z filtrem i go stosować codziennie. W gabinecie często pacjenci mówią, że nie opalali się celowo a widzę oparzenie słoneczne – często dochodzi do niego w trakcie banalnych sytuacji jak grill z przyjaciółmi, odpoczynek w ogrodzie – by tego uniknąć w tych sytuacjach też warto zastosować filtr UV lub ubranie osłaniające skórę, co latem byłoby uciążliwe.

Wspomniał Pan o diagnostyce chorób piersi – czy każdy guzek oznacza raka?

Oczywiście że nie. Większość guzów piersi to torbiele lub zmiany łagodne. Wystarczy wtedy ich opróżnienie, wykonanie biopsji – w niektórych przypadkach wycięcie. Ważne jest aby zgłosić się do lekarza od razu jeśli w samobadaniu wykryjemy coś niepokojącego.
O czym rzadko się mówi choroby piersi dotyczą też mężczyzn – u młodych często wysportowanych chłopaków rozwija się czasami ginekomastia – czyli rozrost tkanki gruczołowej co jest powodem kompleksów i zaburzeń samoocecny. A około jednego procenta raków piersi dotyczy też mężczyzn.

Kończąc naszą rozmowę – jest doktor z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – dlaczego więc przyjmuje Pan w Mławie?

Szczerze mówiąc przyczyny były na początku osobiste. A z czasem polubiłem to miasto które podobnie jak Gdańsk ma niepowtarzalny klimat. Do tego prowadzę tu dość dużą grupę pacjentów więc dołączyło do tego poczucie odpowiedzialności.

Dziękuję za rozmowę.


Dr n. med. Kamil Drucis – W obszarze medycznym i naukowym specjalizuje się w operacjach czerniaka skóry, nowotworów piersi i chorób łagodnych piersi. Wykonuje zabiegi profilaktyczne u pacjentek z mutacjami BRCA 1 i BRCA 2 (mastektomia, mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją). Zajmuje się zabiegami rekonstrukcyjnymi po mastektomii, mastektomia podskórna z zaoszczędzeniem brodawki oraz zaawansowaną choroba nowotworową.

Autor i współautor 91 publikacji naukowych dotyczących leczenia chorób nowotworowych m. in.:

Improved overall survival in melanoma with combined dabrafenib and trametinib New Eng. J. Med. 2015
Pierwotny rak płaskonabłonkowy gruczołu piersiowego : opis przypadku Pol. Merk. Lek. 2015
Leczenie bólu w opiece paliatywnej Ter. Zdr. 2014
Śluzak rzekomy otrzewnej ze wszczepem do worka przepukliny pachwinowej prawej : opis przypadku Pol. Merk. Lek. 2013
Ocena toksyczności narządowej chemioterapii w procedurze HIPEC (chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii) Pol. Przegl. Chir. 2013
Czerniak aparatu paznokciowego : analiza epidemiologiczna, kliniczna i histopatologiczna Przegl. Dermatol. 2011
więcej publikacji researchgate.net oraz bibliografia.gumed.edu.pl/expertus/

Specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii onkologicznej:

zabiegi rekonstrukcji piersi po leczeniu onkologicznym
Zabiegi profilaktyczne z rekonstrukcją piersi
Zmiany gruczołu piersiowego – leczenie chirurgiczne
Leczenie chirurgiczne czerniaka skóry
Biopsja cienkoigłowa zmian
Biopsja gruboigłowa
Biopsja pod kontrolą USG
Badanie piersi z USG.


Przychodnia Alfamed to kompleksowe podejście do zdrowia naszych pacjentów. W ofercie znajdziecie Państwo fachową opiekę wielu specjalistów między innymi: ginekologa, ortopedy, endokrynologa i wielu innych. Ponadto posiadamy pełen wachlarz badań laboratoryjnych, fizjoterapię, medycynę pracy a także usługi stomatologiczne. Zespół Alfamed to najlepsi specjaliści, którzy zadbają nie tylko o Państwa zdrowie ale i o miłą atmosferę. Więcej informacji na stronie www.alfamed-mlawa.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]