Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przeczytaj list z ZUS – dotyczy Twojej przyszłej emerytury!


Już 1 grosz odłożony na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych spowoduje, że najdalej za kilka tygodni otrzymasz list z informacją o stanie konta emerytalnego.


Ruszyła wysyłka blisko 19 mln Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. ZUS szacuje, że w województwie mazowieckim otrzyma ją około 2,9 mln osób. Dokument ten jest dokładnym opisem stanu finansowego konta emerytalnego osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, na które trafiła przynajmniej jedna składka (aktualne na 31 grudnia 2017 r.). Znajdziesz tam sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera też wskazanie jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2017 r. Można więc sprawdzić, czy pracodawca uczciwie opłaca za nas składki.

List osób, które ukończyły co najmniej 35 lat, będzie zawierał także wysokość hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby nie pracowali już do emerytury, czyli bazowali na dotychczas zebranych składkach, oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze również składki z subkonta w ZUS. Jest to więc pewien zapis dotychczasowej aktywności zawodowej i opłaconych składek oraz symulacja wysokości przyszłej emerytury, która pozwoli na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących przyszłości zawodowej.

Nie wszyscy otrzymają jednak list z ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl) nie wysłano tej korespondencji. Dlaczego? Powód jest prosty – do informacji tych mają oni dostęp w każdej chwili po zalogowaniu się na swoim koncie. Jeśli więc jesteś posiadaczem profilu PUE, a chcesz otrzymać wersję papierową informacji, możesz np. zgłosić się do dowolnej jednostki ZUS i poprosić o jej wydruk.

Całość korespondencji ma trafić do klientów najdalej wraz z końcem sierpnia. Do listu ZUS dołącza także wyjaśnienie wskazujące czego można się z niej dowiedzieć. Opisuje ono np. poszczególne elementy informacji o stanie konta.

Służymy pomocą w razie pytań lub wątpliwości dotyczących stanu konta. Wystarczy przyjść do naszej placówki, zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00) albo odwiedzić naszą stronę internetową www.zus.pl.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy
ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x