Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Chcę, żebyście państwo nie podejmowali tej uchwały


Wójt gminy Wiśniewo Zbigniew Kleniewski nadal pozostanie jednym z najwięcej zarabiających wójtów w powiecie mławskim. Większość radnych odrzuciła wniesioną pod obrady czerwcowej sesji rady gminy uchwałę, zakładającą, że miesięczne wynagrodzenie wójta zmaleje z dotychczasowych ponad 12 tys. zł do kwoty 10 180 zł. Decyzję taką radni podjęli, ale nie jednogłośnie.


Zgodnie z nowymi przepisami samorządy do końca czerwca br. powinny ustalić wynagrodzenia starostów, burmistrzów czy wójtów według nowych zasad, określonych w zmienionym rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych. Zakłada ono, że maksymalne wynagrodzenie zasadnicze ma być niższe o 20 %. Taka zmiana wpływa też na obniżenie pozostałych składników wynagrodzenia, tj. dodatku funkcyjnego oraz dodatku za wysługę lat.

Radni gminy Wiśniewo na sesję otrzymali właśnie taki projekt uchwały opracowany według nowych zasad. Według niej, nowe wynagrodzenie zasadnicze wójta wyniosłoby 4700 zł, dodatek funkcyjny 1900 zł, dodatek specjalny 2640 zł oraz dodatek za wysługę lat. Łącznie daje to kwotę 10 800 zł.

Przypomnijmy, w dotychczas obowiązującej uchwale rady gminy z grudnia 2014 roku,  wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 5892 zł, dodatek funkcyjny 1900 zł, dodatek specjalny  3116,80 zł, dodatek za wysługę lat 1178,40 zł. Daje to łączne wynagrodzenie 12087,2 zł. Dodatkowo wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny corocznie rosną o prognozowany wskaźnik cen towarów i usług określany przez Ministra Finansów, a co za ty idzie, wzrasta kwota wynagrodzenia miesięcznego.

Radni nad tą uchwałą praktycznie nie dyskutowali. Poproszony przez przewodniczą rady gminy Iwonę Zabuską głos zabrał wójt Kleniewski. Podkreślił, że obniżanie wynagrodzenia wójtom to decyzja polityczna, związana z przyznanymi politykom rządzącym nagrodami. To pokazanie, że my możemy wszystko, a wy macie słuchać.

– Jestem samorządowcem, a nie politykiem. Chcę, żebyście państwo nie podejmowali tej uchwały. Wojewoda obniży moje wynagrodzenie, a ja zaskarżę takie rozstrzygnięcie do sądu – mówił wójt Kleniewski.

Zgodnie z sugestią wójta, radni w głosowaniu odrzucili projekt uchwały w sprawie ustalenia/obniżenia wynagrodzenia wójta. Od głosu wstrzymała się dwójka radnych: Urszula Bernaś i Tadeusz Gogolewski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Obserwator
Obserwator
6 lata temu

Dla mnie to żenada ze taki czlowiek jest na stanowisku wojta !!!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
6 lata temu

Radni gminy Wiśniewo dla niepełnosprawnych dzieci pieniędzy nie znajdują ale na pensje wójta nie żałują i na to pieniądze zawsze są.

Podatnik
Podatnik
6 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

To prawda chojność radnych z Wiśniewa nie zna granic. Nie pomyślą, że za 40.000 rocznie można by niejednemu potrzebującemu z gminy pomóc. Wszycy po kolei z wójtem na czele do wymiany.

Kowalewo
Kowalewo
6 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Jeżeli tak bardzo zależy ci na dobrobycie dzieci niepełnosprawnych, to sprzedaj część swoich [przepraszam – twojego syna] stawów rybnych i przekaż pieniądze właśnie na ten cel. Nie zabieraj jednym, by dać drugim.

Śmiechnasali
Śmiechnasali
6 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Radni na usługach wójta – radni bezradni – maszynki do głosowania. Co wójt chce to ma.

Roman
Roman
6 lata temu

12 tyś. zł. hmm…. to ja zapytam się – K…A ZA CO ???

do Romana
do Romana
6 lata temu
Reply to  Roman

Żebyś mógł wdychać ten syf

duduś
duduś
6 lata temu
Reply to  Roman

startuj na jesieni… się dowiesz

Janusz
Janusz
6 lata temu

Skuza jeszcze mu mało. Za te układy za podpisy zgody na budowy kurnikow kariera się kończy na jesieni.

mlawiak
mlawiak
6 lata temu

Dwójka radnych, wstrzymała się od głosu, bo nie mogła inaczej,powiązana z partia PIS.

Krzysztof Brużdziak
Krzysztof Brużdziak
6 lata temu
Reply to  mlawiak

Panie Mławiak, a to dobrze czy źle,że ktoś ma własne i odmienne od innych zdanie? No i proszę o jakieś dowody na te powiązania z PiS,która się tu wręcz jawi jako piąta kolumna? Ciekawe wywody oparte na jakiś supozycjach bez żadnych dowodów. W ten sposób nie wiem dlaczego kogoś można próbować zdyskredytować. A co w takim razie o powiązaniach z PSL, PO lub SLD innych osób? Też od razu pod pręgierz mimo ich nieraz dobrych intencji jako członków legalnie działających podobnie jak PiS partii politycznych. Konstytucja się kłania.

Lucyna
Lucyna
6 lata temu

Zgadzam się z Panem Krzysztofem w całości, a ż drugiej strony co to za samorządność, że wynagrodzenie w urzędach gmin ustala jeden człowiek w kraju, może za chwilę będzie w całej gospodarce ustalał zarobki. Tu chodzi o to, że Radzie Gminy narzuca się konkretne uchwały, a jeśli tak się dzieje to bardzo dobrze, że Radni w ten sposób się zachowali. Niech strona rządowa robi sama to co wymyślił ich lider. A pan redaktor niech lepiej się przykłada do pisania artykułów bo kwoty podane są błędne, a wynagrodzenie automatycznie ni wzrasta.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
6 lata temu
Reply to  Lucyna

Z tą samorządnością i narzucaniem uchwał to jest inna bardziej delikatna sprawa. Bo tak naprawdę to po pierwsze rada ma obowiązek stosować obowiązujące akty prawne wyższego rzędu. A po drugie to ktoś powie,że Radzie Gminy narzuca konkretne uchwały Wójt przedkładając ich projekty do uchwalenia radnym. I bardzo bym prosił o podanie przykładów gdy to radni zgłosili własne projekty uchwał korzystając z przysługującej im inicjatywy uchwałodawczej, której jak dotąd nie mieli mieszkańcy i to nie tylko w gminie Wiśniewo ale i w innych gminach.Wychodzi na to, że strona samorządowa robi to co wymyślił jej lider podobnie jak lider strony rządowej. Tylko do czego taka licytacja dwóch stron doprowadzi i czy nie będzie to ze szkodą dla społeczeństwa i mieszkańców będących ich wyborcami,którzy powinni jak najszybciej o sobie przypomnieć? Pewnie padnie pytanie co to za samorządność,że pomimo protestów wyborców samorząd gminy nie był w stanie powstrzymać rozbudowy ferm wielkoprzemysłowych?

Jola
Jola
6 lata temu

Dokładnie Rada Gminy ma obowiązek stosować obowiązujące akty prawne wyższego rzędu, czy to im się podoba czy nie. Zastanówmy się co by było gdyby tak każdy z nas przestał przestrzegać przepisy. Zwłaszcza Wójt i Radni powinni dawać przykład tworząc przepisy lokalne.

Lucyna
Lucyna
6 lata temu
Reply to  Jola

Jola i Pan Krzysztofie poczytajcie troszkę opini prawnych w tym temacie, jak i innych ustawach obecnego sejmu, zmiany ulic też niby obowiązują, a sądy uchylaja decyzje wojewodów

Jola
Jola
6 lata temu
Reply to  Lucyna

Lucyna. Czyli jak nam się ustawa spodoba to będziemy jej przestrzegać a jak się nie spodaba to nie będziemy? Mi się np nie podoba ustawa o podatkach i opłatach lokalnych a mimo to muszę podatki płacić i rada nie ma wątpliwości żeby co roku podwyższać stawki. Dla mnie to porostu łamanie prawa.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
6 lata temu
Reply to  Lucyna

Z chęcią je poczytam tylko niech Pani wskaże źródło a najlepiej poproszę o jakieś wydruki z Lexa no i życzę dobrego samopoczucia dla kogoś,dla którego wykładnią i źródłem prawa są wydawane opinie prawne. Ostatnio w Gminie Lipowiec Kościelny 2 prawników przedłożyło w sprawie ferm 2 opinie prawne wzajemnie przeciwstawne sprawiając tym samym kłopot wójtowi i radnym przed podjęciem ważnych rozstrzygnięć.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
6 lata temu
Reply to  Lucyna

Pani Lucyno może zostawmy już te zmiany ulic gdyż to nie jest sprawa najważniejsza dla naszego gminnego terenu a wróćmy do tych narzucanych ustaw,że nie wspomnę o wyrokach sądów administracyjnych i decyzjach SKO uchylających wydane decyzje środowiskowe korzystne dla inwestorów, które jak słychać były wydawane zgodnie z prawem.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
6 lata temu
Reply to  Lucyna

Przykładem narzucania konkretnych pewnych rozwiązań mogą być zmiany dokonane w ubiegłej kadencji parlamentarnej w ustawie z 2008 r. o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska, w której żeby wyeliminować realną możliwość udziału w prowadzonych postępowaniach przez tworzone stowarzyszenia wprowadzono wymóg mówiący,że mogą one uczestniczyć w takich postępowaniach jeżeli prowadziły działalność minimum przez 12 m-cy przed dniem wszczęcia postępowania środowiskowego w sprawie budowy fermy.Tylko skąd mieszkańcy mogli wiedzieć i to rok wcześniej,że ktoś będzie planował na terenie ich sołectwa budowę dużej fermy?

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
6 lata temu

Innym przykładem narzucania konkretnych pewnych rozwiązań może być w w/w ustawie 5 ściśle określonych warunków mogących być podstawą dla wydanie przez wójta odmowy do wydania decyzji środowiskowej zezwalającej na realizację budowy fermy. I nie jest ważne,że ma uwzględnić wyniki postępowania z udziałem społeczeństwa czyli zgłaszane protesty,że wykonany raport środowiskowy zawiera błędy i jest mało rzetelny twierdząc,że oddziaływanie fermy nie przekracza granic jej działki,że Sanepid wydał negatywną decyzję. To wszystko na nic gdyż to są pozaustawowe przesłanki odmowy wydania pozytywnej decyzji środowiskowej przez wójta,który ją wydał, a która i tak zostanie uchylona przez SKO,które na wniosek inwestora wyda uzgodnienie zezwalające na realizację planowanego przedsięwzięcia w postaci budowy fermy drobiu lub innej.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
6 lata temu

Trzeba podkreślić jedną bardzo ważną rzecz będącą dowodem na to,że jednak wójt wspólnie z radnymi mogą bardzo skutecznie powstrzymać taką niekontrolowaną budowę ferm wielkopowierzchniowych uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będący aktem prawa miejscowego i stwierdzenie na podstawie art. 80 ust.2 w/w ustawy z 2008r. niezgodności planowanej budowy fermy z jego ustaleniami co jest główną podstawą do wydania odmownej decyzji środowiskowej bez oglądania i czekania na inne rozwiązania ustawowe. Nie do mnie należy ocena czy władze samorządowe w gminie Wiśniewo oraz w innych gminach potrafiły skutecznie z tej możliwości skorzystać. To już należy do wyborców.

Troglo
Troglo
6 lata temu

Dzięki za kurniki których miało nie być, jak było obiecane przed wyborami. Wyborcy obniżą wynagrodzenie wójta do zera, stężenie azotu w powiecie mławskim już jest odczuwalne. Dziękujęmy

Obserwator
Obserwator
6 lata temu
Reply to  Troglo

Niech wójt zaczyna pakować walizki bo do wyborów nie daleko. W tej gminie jest potrzebny ktoś młody, ambitny, szanujący społeczeństwo. Ludzie otwórzcie oczy !!!!!

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x