Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dziś w Polsce obchodzimy Dzień Ojca


fot. Pixabay


23 czerwca w Polsce przypada Dzień Ojca. W naszym kraju święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, obchodzone jest bowiem od 1965 r. Jego popularność nie jest tak wielka jak Dnia Matki, ale z roku na rok rośnie. 

Święto, będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom, zapoczątkowane zostało w Stanach Zjednoczonych. Po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. W 1972 roku oficjalnie uroczystości ustanowił prezydent Nixon.

Święto Taty na całym świecie ma miejsce w różnych terminach. Przykładowo, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii jest obchodzone 19 marca (dzień świętego Józefa), w Niemczech zaś Dzień Ojca obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po niedzieli wielkanocnej (40. dnia, licząc wraz z nią), w krajach skandynawskich Dzień Ojca świętuje się w drugą niedzielę listopada, ale w Danii 5 czerwca, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii w drugą niedzielę czerwca, z kolei w Turcji obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca.

Tradycyjnie na Dzień Ojca składa się ojcom życzenia oraz obdarowuje się ich upominkami. Przede wszystkim jednak to wyjątkowa okazja, by pokazać ojcom, jak bardzo ich kochamy.

Wszystkim Tatom życzymy dziś pięknego Święta, zadowolenia z pociech i dużo uśmiechu 🙂

redakcja
[opis za: Wikipedia]

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x