Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy Polski i Ameryki”. Przedstawienie


W ubiegłym roku  minęła 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego Insurekcją Kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość.
13 czerwca 2018 roku uczniowie klas 0d, 1a, 4a,4s i 7a Szkoły Podstawowej nr 7 zaprosili klasy III i IV na przedstawienie „Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy Polski i Ameryki”.


Akcja przedstawienia rozgrywała się na zmianę w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko walczył o niepodległość i równość społeczną. Wstęp, to krótka scenka rozgrywająca się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych w mieście Waszyngton. Potem widzowie zapoznali się z rodziną bohatera; jego rodzicami i rodzeństwem w domku na Mereczowszczyźnie (obecnie tereny Białorusi), gdy był jeszcze małym dzieckiem. Następna scena to dzień 24 marca 1794 r., kiedy generał Kościuszko na Rynku Głównym w Krakowie w obecności kosynierów, krakowskich kwiaciarek oraz wiwatujących tłumów mieszczan spragnionych wolności i równości, składa narodowi polskiemu przysięgę wierności i rozpoczyna powstanie przewodząc wpatrzonym w niego kosynierom. W ostatniej scenie widzowie znowu przenieśli się do Ameryki, do Filadelfii, gdzie Tadeusza Kościuszkę odwiedza wódz Indian z Miami „Mały Żółw”. Spotkanie to kończy się podziękowaniami i wzajemnym obdarowaniem pamiątkowymi upominkami.

W atmosferę sprzed 200 lat wprowadziła widzów symboliczna dekoracja i kostiumy aktorów, a także muzyka i taniec. Całość przedstawienia oparto na faktach z życiorysu Tadeusza Kościuszki. Na koniec spotkania pan dyrektor Mariusz Lempek wręczył nagrody laureatom konkursu „Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy Polski i Ameryki”. To były wyjątkowe i poruszające chwile zarówno dla artystów, jak i dla publiczności, która brawami nagrodziła wysiłek występujących.

autor i fot.: K.Błaszkiewicz i K.Wojciechowska

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x