Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W ratowskim sanktuarium zakończyły się Dni św. Antoniego


fot. Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie


Dni św. Antoniego w Ratowie to coroczne wydarzenie, które łączny elementy religijne, patriotyczne z rodzinnym odpoczynkiem i radosnym świętowaniem. W tym roku zorganizowane było po raz ósmy.

Dni rozpoczęły się 12 czerwca uroczystymi nieszporami, tradycyjnie zakończonymi liturgicznym obrzędem poświęcenia liii, które są symbolem św. Antoniego oraz chlebków, przypominających, że jednym z najważniejszych aspektów nauczania świętego było czynienie dzieł miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących.

Główne uroczystości to odpust ku czci ratowskiego sanktuarium, od wieków gromadzący w dniu 13 czerwca tłumy pielgrzymów. Najważniejszym punktem tego dnia jest suma odpustowa, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. inf. prof. Wojciech Góralski. Podobnie, jak po nieszporach, bezpośrednio po sumie następuje święcenie lilii i chlebków św. Antoniego oraz dodatkowo od pięciu lat wierni mają możliwość ucałowania relikwii Świętego, sprowadzonych w 2013 roku z bazyliki padewskiej.

fot. Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

W głównych uroczystościach odpustowych wzięło udział również około osiemdziesięciu pątników, którzy po raz czwarty wyruszyli w odnowionej po kilkudziesięciu latach pieszej pielgrzymce z kościoła parafialnego w Radzanowie. W tym roku najliczniejszą grupę pielgrzymów stanowiła młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół w Radzanowie

W sobotę, 16 czerwca, pielgrzymi i turyści mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem zespołu klasztornego oraz wzięcia udziału w warsztatach „Ratowo czas zatrzymany w murach”, podczas których prezentowana jest historia i teraźniejszość pobernardyńskiego kompleksu a także samej miejscowości, której początki sięgają czasów średniowiecza.

W tym roku, podczas Dni św. Antoniego, w ratowskim sanktuarium kapłani z Diecezji Płockiej przeżywali również 44. rocznicę święceń kapłańskich. Uroczystej mszy św. przewodniczył opiekun kapłanów-jubilatów z czasów seminaryjnych, ks. kan. profesor Andrzej Rojewski.

Na zakończenie dni zorganizowano VIII Ratowskie Spotkania Patriotyczne, które zainaugurowała msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona przez rektora ratowskiego sanktuarium ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. W trakcie uroczystości 1 Pułk Ułanów Krechowieckich oraz przedstawiciele stajni Tarpan zaprezentowali pokazy musztry kawaleryjskiej i umiejętności władania białą bronią, odbył się także koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu mławskich muzyków Marty i Pawła Stawińskich oraz warsztat „Płonące rokoko ostatni płomień baroku”, poświęcony sztuce sakralnej z okresu, w którym powstawał ratowski konwent. Główną atrakcją pikniku tradycyjnie była rekonstrukcja potyczki polsko-bolszewickiej z brawurową szarżą kawaleryjską o W tym roku szczególnie zachwyciła scena finałowa, podczas której odbyła się szarsza kawaleryjska wraz z bitwą na szable.

Uczestników ratowskich spotkań patriotycznych odwiedził biskup płocki Piotr Libera, który wygłosił do zgromadzonych pasterskie słowo. Ks. biskup przypomniał, że takie wydarzenia są zarówno doskonałą okazją do poznania własnego dziedzictwa jak też wspólnotowego przeżywania łączących nas więzi religijnych i patriotycznych, które uosabia towarzyszące od wieków Polakom hasło „Bóg Honor Ojczyzna”.

W widowisku historycznym zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne: SRH 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. hetmana Lwa Sapiechy, „Krechowiacy” Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Stowarzyszenie Radzanovia, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan”, Grupa Strzelectwa „Strzelec Płońsk”, Fundacja „Duchy Lasu. Duchy Historii” jak również najmłodsi rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

Patronat honorowy nad VIII Ratowskimi Spotkania Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski.

W dniach św. Antoniego wzięli udział posłowie Anna Cicholska, Władysław Kosiniak – Kamysz, Piotr Zgorzelski, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, przedstawiciele służb mundurowych oraz Lasów Państwowych.

W dniach od 12 do 17 sanktuarium odwiedziło ok. sześć tysięcy pielgrzymów i turystów, głownie z północnego Mazowsza, ale także z Torunia, Warszawy oraz diecezji włocławskiej i elbląskiej. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków województwa mazowieckiego i gminy Radzanów, wsparcia udzieliły również OTP S.A. oraz Cedrob S.A. w ramach programu „Wspieramy rozwój”.

Patronat medialny sprawowały Posłaniec św. Antoniego, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Gość Niedzielny, portale: Nasza Mława, Codziennik Mławski, Mława Info i Dziennik Parafialny.

źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ziomek
Ziomek
5 lata temu

Moze bitwa pod Mława to nie była ale Ratowo rozpoczęło szybki sprint jeszcze rok dwa i dogonimy

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x