Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przejechał przez Mławę. W całym kraju jest ich tylko kilka


W minioną środę po południu przez Mławę przejeżdżał niezwykły pojazd wojskowy.  Jechał w pojedynkę, przez samo centrum miasta, ścigany zdziwionymi spojrzeniami przechodniów i kierowców ze względu na niezwykły wygląd. Na pewno wielu spośród tych, którzy go widzieli zastanawiało się co to jest. Wojsko Polskie nie podaje ile takich  pojazdów ma na wyposażeniu, ale wtajemniczeni mówią, że pojazdy tego typu w całej Polsce można zliczyć na palcach jednej dłoni i to dłoni stolarza.


Okazuje się, że jest to pojazd zaliczany do sprzętu rozpoznania i walki elektronicznej, a precyzyjniej –  mobilna stacja rozpoznania systemów radiolokacyjnych szczebla taktycznego BREŃ 2-2 na podwoziu Tatry 813 w wersji kołowej.

Ze znaku taktycznego wynika, że pojazd należy do 8 batalionu, a literki EW że jednostka zajmuje się rozpoznaniem elektronicznym. Prawdopodobnym więc jest, że pojazd przemieszczał się z Grudziądza, gdzie stacjonuje 8.Grudziądzki Batalion Walki Radioelektronicznej im. gen. Zygmunta Podhorskiego, a mógł zmierzać do 2. Ośrodka Radioelektronicznego  w Przasnyszu, co tłumaczyło by jego przejazd przez Mławę.

W warunkach poligonowych czy bojowych, zazwyczaj takie „zabawki” stoją gdzieś w polu i lepiej się do nich nie zbliżać jak pracują, gdyż wiązka emisyjna jest szkodliwa dla zdrowia.  Ten spokojnie przemknął sobie przez Mławę.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x