Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Korowód „Ku Niepodległej” na ulicach Mławy


Mławskie szkoły, zarówno te publiczne jak i niepubliczne wzięły udział w korowodzie zatytułowanym „Ku Niepodległej”, który wczoraj przed południem przemaszerował przez nasze miasto. Młodzież każdej ze szkół przebrana była w stroje z różnych okresów historycznych, nawiązujące do wybranych fragmentów dziejów naszego kraju, a wszystko to dla uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Korowód nawiązuje do Korowodu Dziejów, który zorganizowany był w naszym mieście w roku 1979.

O godzinie 10-tej korowód wyruszył  z miejskiego stadionu, przeszedł ulicami: Kopernika, Lelewela, Spichrzową i dotarł przed trybunę na Starym Rynku. Tu Maria Świtoń, dyrektor biblioteki i Mławianka 2017 roku, przedstawiała kolejno wszystkie grupy oraz opisywała okres, jaki chcieli zilustrować uczniowie danej szkoły. Wśród zobrazowanych wątków z historii ogólnopolskiej znalazły się też te, które dotyczą historii samej Mławy.

Zespół Placówek Oświatowych nr 1 wystąpił w strojach „Złotych lat 60.”.  ZPO nr 2  nawiązał do historii Szkoły Podstawowej (nr 4) związanym z rozwojem kolei i wystąpił w strojach kolejarskich obrazując   ze „Społeczność odrodzonego polskiego kolejnictwa”. Z kolei  ZPO nr 3 nawiązał do historii lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku ukazując „Solidarność – droga do wolności”. Szkoły podstawowe nr 2 i 3 zaprezentowały  stroje z lat młodości naszych dziadków, nawiązując w przebraniach do lat 30 – tych i 70 – tych XX wieku. Historię polskich olimpijczyków zaprezentowała Szkoła Podstawowa nr 6 , ubrana w sportowe stroje i powiewająca biało – czerwonymi flagami.  Akademickie Centrum Kształcenia niosło plasze z portretami najważniejszych osób współczesnej historii Polski,  Społeczna Szkoła Podstawowa „Wyspianum” nawiązała do historii związanej ze Stanisławem Wyspiańskim i zaprezentowała bohaterów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Również I LO, którego patronem pozostaje Wyspiański  postacie z innych jego dramatów. Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Liceum Ogólnokształcące odwoływało się zaprezentowały bohaterów Szarych Szeregów. Podobny wątek zwizualizował Zespół Szkół nr 1, nawiązujący strojami do powstańców z okresu powstania warszawskiego 1944 r. Zespół Szkół nr 2 nawiązując do postaci patronki szkoły zaprezentował stroje pod hasłem „Ocalić od zapomnienia – Pensja Antoniny Mrozowskiej w Mławie”, Zespół Szkół nr 3 w mundurach piłsudczyków i innych dobrze prezentował się w strojach z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 przemaszerowali  „W hołdzie walczącej Mławie 1939-1945”.

Wszystkie szkoły włożyły wiele trudu, by jak najlepiej zaprezentować wybrany przez siebie fragment historii. Wymagało to zarówno kreatywności, zdobycia we własnym zakresie strojów  jak i indywidualnego pomysłu ucznia, aby zaprezentować się jak najciekawiej. Przemarszowi po trasie towarzyszył doping i aplauz głównie rówieśników – szkolnych kolegów i koleżanek, którzy z nauczycielami wybrali się by obejrzeć jak prezentują się w pochodzie ich koleżanki i koledzy. Nieco mniej życzliwym okiem zerkali na korowód kierowcy pojazdów, bo choć policja zabezpieczała całą trasę przemarszu i kierowała ruchem na skrzyżowaniu ulic Kopernika, Lelewela i Piłsudskiego, to na kilka minut utworzył się tam spory korek, jako że ruch w godzinach pracy zawsze jest tam duży.

JK

« 1 z 4 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

7
KOMENTARZE

avatar
1500
Dziwny jest ten świat
Gość
Dziwny jest ten świat

Chciałbym zapytać kto był pomysłodawcą twgo „pochodu” kto napisał scenariusz? czy napewno lata 60 w Polsce były złote? Dlaczego pojawił się tam młody człowiek w mundurze WH kto z Was mu kazał założyć ten mundur? Przykro i straszno. Czy organizatorów z UM stać tylko na kopiowanie pomysłów z PRL, przypominam Państwu że czasy się zmieniają a Wy nadal nic nowego nie potraficie wymyślić.

Julka
Gość
Julka

Ach te wybory…

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Pani rzenik niecierpliwie czekałem na zdiecia z tej imprezki ktora pani lansuje na poczatek bardzo podoba mi sie hasło z prl bis kunie podległosci piekne zbitka słowna normalnie prima sort „W hołdzie walczącej Mławie 1939-1945” i 39 rozumiem ale 1945. Zastanawialem się o co chodzi o ,,niezwyciężone” wojska 1 frontu białoruskiego czy,, rycerski” wh No i doczekałem sie w korowodzie był i wh i armia radziecka wiec o co tu chodziło? Pani rzecznik dzieci z korowodu przywitał na rynku burmistrz i. marsz napisany na cześć feldmarszałka Josepha Radetzkiego (Radecki) nie wiem czyj to pomysł pani? Niewiedza? Czy zwykła …….a? Witać… Czytaj więcej »

Piotrek
Gość
Piotrek

Człowieku, zanim zaczniesz się czepiać weź słownik i pisz tak, żeby można było cię rozczytać i zrozumieć, nie kompromituj się, WIELKI NAUCZYCIELU MORALISTO.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

O widzę ze w um podgląd na bieżąco

mławianin
Gość
mławianin

Dla kogo ta impreza o godz. 10 – dla emerytów i bezrobotnych?
Przecież inni w tym czasie pracują!

Anna
Gość
Anna

Słuszna uwaga. Przyszli, poszli i rozeszli się. A wiesz dlaczego? Nauczyciele, po godzinach to chyba jakiś żart.