Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Korowód „Ku Niepodległej” na ulicach Mławy


Mławskie szkoły, zarówno te publiczne jak i niepubliczne wzięły udział w korowodzie zatytułowanym „Ku Niepodległej”, który wczoraj przed południem przemaszerował przez nasze miasto. Młodzież każdej ze szkół przebrana była w stroje z różnych okresów historycznych, nawiązujące do wybranych fragmentów dziejów naszego kraju, a wszystko to dla uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Korowód nawiązuje do Korowodu Dziejów, który zorganizowany był w naszym mieście w roku 1979.


O godzinie 10-tej korowód wyruszył  z miejskiego stadionu, przeszedł ulicami: Kopernika, Lelewela, Spichrzową i dotarł przed trybunę na Starym Rynku. Tu Maria Świtoń, dyrektor biblioteki i Mławianka 2017 roku, przedstawiała kolejno wszystkie grupy oraz opisywała okres, jaki chcieli zilustrować uczniowie danej szkoły. Wśród zobrazowanych wątków z historii ogólnopolskiej znalazły się też te, które dotyczą historii samej Mławy.

Zespół Placówek Oświatowych nr 1 wystąpił w strojach „Złotych lat 60.”.  ZPO nr 2  nawiązał do historii Szkoły Podstawowej (nr 4) związanym z rozwojem kolei i wystąpił w strojach kolejarskich obrazując   ze „Społeczność odrodzonego polskiego kolejnictwa”. Z kolei  ZPO nr 3 nawiązał do historii lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku ukazując „Solidarność – droga do wolności”. Szkoły podstawowe nr 2 i 3 zaprezentowały  stroje z lat młodości naszych dziadków, nawiązując w przebraniach do lat 30 – tych i 70 – tych XX wieku. Historię polskich olimpijczyków zaprezentowała Szkoła Podstawowa nr 6 , ubrana w sportowe stroje i powiewająca biało – czerwonymi flagami.  Akademickie Centrum Kształcenia niosło plasze z portretami najważniejszych osób współczesnej historii Polski,  Społeczna Szkoła Podstawowa „Wyspianum” nawiązała do historii związanej ze Stanisławem Wyspiańskim i zaprezentowała bohaterów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Również I LO, którego patronem pozostaje Wyspiański  postacie z innych jego dramatów. Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Liceum Ogólnokształcące odwoływało się zaprezentowały bohaterów Szarych Szeregów. Podobny wątek zwizualizował Zespół Szkół nr 1, nawiązujący strojami do powstańców z okresu powstania warszawskiego 1944 r. Zespół Szkół nr 2 nawiązując do postaci patronki szkoły zaprezentował stroje pod hasłem „Ocalić od zapomnienia – Pensja Antoniny Mrozowskiej w Mławie”, Zespół Szkół nr 3 w mundurach piłsudczyków i innych dobrze prezentował się w strojach z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 przemaszerowali  „W hołdzie walczącej Mławie 1939-1945”.

Wszystkie szkoły włożyły wiele trudu, by jak najlepiej zaprezentować wybrany przez siebie fragment historii. Wymagało to zarówno kreatywności, zdobycia we własnym zakresie strojów  jak i indywidualnego pomysłu ucznia, aby zaprezentować się jak najciekawiej. Przemarszowi po trasie towarzyszył doping i aplauz głównie rówieśników – szkolnych kolegów i koleżanek, którzy z nauczycielami wybrali się by obejrzeć jak prezentują się w pochodzie ich koleżanki i koledzy. Nieco mniej życzliwym okiem zerkali na korowód kierowcy pojazdów, bo choć policja zabezpieczała całą trasę przemarszu i kierowała ruchem na skrzyżowaniu ulic Kopernika, Lelewela i Piłsudskiego, to na kilka minut utworzył się tam spory korek, jako że ruch w godzinach pracy zawsze jest tam duży.

JK

« 1 z 4 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dziwny jest ten świat
Dziwny jest ten świat
5 lata temu

Chciałbym zapytać kto był pomysłodawcą twgo „pochodu” kto napisał scenariusz? czy napewno lata 60 w Polsce były złote? Dlaczego pojawił się tam młody człowiek w mundurze WH kto z Was mu kazał założyć ten mundur? Przykro i straszno. Czy organizatorów z UM stać tylko na kopiowanie pomysłów z PRL, przypominam Państwu że czasy się zmieniają a Wy nadal nic nowego nie potraficie wymyślić.

Julka
Julka
5 lata temu

Ach te wybory…

Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

Pani rzenik niecierpliwie czekałem na zdiecia z tej imprezki ktora pani lansuje na poczatek bardzo podoba mi sie hasło z prl bis kunie podległosci piekne zbitka słowna normalnie prima sort „W hołdzie walczącej Mławie 1939-1945” i 39 rozumiem ale 1945. Zastanawialem się o co chodzi o ,,niezwyciężone” wojska 1 frontu białoruskiego czy,, rycerski” wh
No i doczekałem sie w korowodzie był i wh i armia radziecka wiec o co tu chodziło?
Pani rzecznik dzieci z korowodu przywitał na rynku burmistrz i. marsz napisany na cześć feldmarszałka Josepha Radetzkiego (Radecki) nie wiem czyj to pomysł pani?
Niewiedza? Czy zwykła …….a?
Witać uczestnikow. Pochodu kunie podleglosci dziełem na czesć Austryjaka ktory walczył p rzeciw Polakom i Państwu. Polakiemu a raczej jego okrojonej wersji w latach 1809 -13 a nie powinniśmy raczej oddac hołdu Józefowi Poniatowskemu uczestnikowi tej samej wojny tyle ze w polskiej armii?
Wydaje mi sie ze kto jak kto ale nauczyciel akademicki no raczej powinien wiedziec
co to za marsz

Piotrek
Piotrek
5 lata temu
Reply to  Anonimowo

Człowieku, zanim zaczniesz się czepiać weź słownik i pisz tak, żeby można było cię rozczytać i zrozumieć, nie kompromituj się, WIELKI NAUCZYCIELU MORALISTO.

Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu
Reply to  Piotrek

O widzę ze w um podgląd na bieżąco

mławianin
mławianin
5 lata temu

Dla kogo ta impreza o godz. 10 – dla emerytów i bezrobotnych?
Przecież inni w tym czasie pracują!

Anna
Anna
5 lata temu
Reply to  mławianin

Słuszna uwaga. Przyszli, poszli i rozeszli się. A wiesz dlaczego? Nauczyciele, po godzinach to chyba jakiś żart.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x