Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rząd dopłaci do czynszu niektórym rodzinom


Od przyszłego roku ruszy system dopłat do czynszu w pierwszych latach najmu mieszkania; we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych.  


W 2019 roku na ten cel przewidziano 400 mln zł. W następnych latach kwota ta będzie wzrastała o 400 mln zł rocznie, a w okresie 2023-2027 osiągnie 2 mld zł.

Program jest skierowany do osób, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania gminne i jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Szacuje się, że w takiej sytuacji jest ok. 40 proc. społeczeństwa, w tym głównie osoby młode, rozpoczynające karierę zawodową.

Aby skorzystać z dopłaty trzeba będzie wykazać się określonym poziomem dochodów i nie mieć innego mieszkania. Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę ten limit jest zwiększany o 30 pkt. proc.  (90 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarstwie 2-osobowym, 120 proc. – w przypadku trzyosobowego, itd.).

Dopłaty będą przyznawane na 9 lat. Beneficjenci będą co roku weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat.

Dopłaty będą stosowane w przypadku mieszkań zasiedlanych po raz pierwszy. Mogą to być nowo wybudowane mieszkania lub mieszkania znajdujące się w istniejącym budynku mieszkalnym znajdującym się na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, poddanym remontowi lub przebudowie.

Kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali rada gminy. Będzie ona mogła wybrać z określonego w ustawie katalogu, komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą.

Resort Inwestycji i Rozwoju, który przygotował projekt, ocenia, że program zwiększy możliwości finansowe najemców i umożliwi płacenie czynszu rynkowego za mieszkanie, którego wynajem zapewnia stabilność życiową. W przypadku inwestorów umożliwi im rozszerzenie dotychczasowej skali działalności o nowy rynek z dużym potencjałem na stabilne i długoletnie źródło przychodów czynszowych. Dzięki zastosowaniu dopłat do czynszów oraz włączeniu gmin w proces naboru najemców zmniejsza się ryzyko braku odpowiedniego popytu na mieszkania na wynajem budowane w oparciu o zasady rynkowe. Z kolei samorządy gminne będą miały możliwość zwiększenia zasobu mieszkaniowego na swoim terenie oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności bez bezpośredniego angażowania środków publicznych w realizację inwestycji mieszkaniowych.

Wsparcie w formie dopłat będzie obsługiwane przez samorządy gminne i Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Funduszem Dopłat.

Źródło: MIiR/PAP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Inka
Inka
5 lata temu

niedługo opłacać się będzie być tylko bezrobotnym, po co robić po co oszczędzać , niech dadzą

GDA
GDA
5 lata temu

Socjalizm pełną gębą… Kiedy przestanę zpie**ć na tych wszystkich nierobów? 500+, 300+ (btw książki są obecnie za darmo), rodzinne, węgiel, Bóg wie co jeszcze. Masz ręce, masz głowę to zadbaj o Swój byt, upośledzone społeczeństwo…

Observer
Observer
5 lata temu
Reply to  GDA

Lepiej było zap…ać na obiboków i złodziei, co kradli pełnymi garściami .
W niektórych dziedzinach przynajmniej robią porządki i ludzie widzą poprawę.
Przykłady? – proszę:
we wszystkich szkołach po kolei powstają place zabaw,
policja nie jeździ zdezelowanymi autami, jak dostają nowe auta czy nowe wyposażenie, to nikt tego nie nagłaśnia na całą Polskę, nie muszą oszczędzać na papierze, długopisach i paliwie, mają nowoczesny sprzęt, czy za tamtych rządów coś się działo? I tak jest w wielu dziedzinach gospodarki, wykupili banki, które tamci sprzedali. Ech lista jest długa.
Tyle, że opozycja (PO) cały czas miesza ich z błotem i wytyka wszystko, nawet to co dobrze robią, to dla PO jest źle, bo zawsze znajdą dziurę w całym i ją jeszcze wyolbrzymią.
Ech szkoda słów – najlepiej słuchać tego co co nadaje PO i KOD-y nie KOD-y, a nie samemu się rozejrzeć po okolicy i stwierdzić, że następuje poprawa.

GDA
GDA
5 lata temu
Reply to  Observer

Observer, akurat z żadnym odcinku mojej wypowiedzi nie krytykuję obecnej władzy. Ale widocznie atakujesz każdego w ten sposób kto nie głosuje na PiS, tak jak Ty. Po porostu jestem przeciwnikiem wszelkich świadczeń socjalnych. A akurat tak się składa, że obecnie jest ich coraz więcej. (może tak się kupuje elektorat? Hmm…) Nie widzę powodu dla którego jedni mają dostawać, a inni nie bo są bardziej zaradni. Niech Państwo nic nie daje, ale niech przestanie mi zabierać.

Observer
Observer
5 lata temu
Reply to  GDA

500+ dostają wszyscy (no od drugiego dziecka począwszy, książki mają dostawać wszyscy, a więc nie tylko mniej zaradni.
Tego, że głosuję na PIS też nie powiedziałem, a więc nie wtykaj mi w usta tych słów, które nie padły.

GDA
GDA
5 lata temu
Reply to  Observer

Książki kupuje szkoła i na jej wyposażeniu pozostają, więc mają je wszyscy. Dzieci nie mam, a cudzych nie chcę utrzymywać. Na moją emeryturę odprowadzam składki i niczyje dzieci nie będą musiały na nią pracować.

verset
verset
5 lata temu
Reply to  GDA

To pan chyba nie wie jak wygląda system emerytalny w PL. Pana składki już dawno zostały wypłacone obecnym emerytom, więc na pana emeryturę ktoś w przyszłości będzie musiał odprowadzać składki o ile system w takiej postaci przetrwa, bo wszystko na to wskazuje, że zbliżamy się coraz bardziej do emerytury obywatelskiej – dla wszystkich, mało, ale po równo.

Observer
Observer
5 lata temu
Reply to  GDA

Wszystkie dzieci są nasze, drogi panie GDA.
Moje dzieci też są dorosłe (teraz pracują na moją emeryturę), ale jakoś nie mam z tym problemów.

Piotr
Piotr
5 lata temu
Reply to  Observer

Obserwer wez sie ogarnij bo szkoda nawet czytac tego co piszesz.Co ci sie poprawilo w tym kraju. Niech nasza kochana wladza przyjedzie do mlawskich zakladow i zobaczybja sie poprawilo.90%ludzi pracuje za najnizsza krajowa.Wszystko drozeje.Moze dostajesz 500 plus to ci sie porprawilo.Ogladasz TVP info i pakuja ci to cale gowno do glowy.Ja place podatki na takich nierobow co sie ciesza ze dostaja.Nie chwala PO bo nie mam za co ale za ich wladzy bylo jakos normalnie.

Observer
Observer
5 lata temu
Reply to  Piotr

No nie, nie rozśmieszaj mnie. To wina PIS? – żartujesz.
PIS podnosi najniższą krajową co rusz, a PO podnosiła? – nie pamiętam.
Poczytaj wcześniejsze moje komentarze i nie insynuuj mi że pobieram 500+
Dzienników, wiadomości nie oglądam na żadnym kanale telewizyjnym, a czytać, czytam to co mi odpowiada, sam wybieram, za to dużo obserwuję co się dzieje wokół mnie i widzę, to co widzę, to co pisałem i wiele więcej.

Piotr
Piotr
5 lata temu
Reply to  Observer

Niechce uzyc niecenzuralnych slow.Najnizsza podnosza nie co rusz tylko jak cos raz w roku panie poinformowany.Tak samo byla podnoszona najnizsza krajowa za PO.Sprawdz sobie w dzienniku ustaw i poczytajj w necie.A za te socjalne i podwyzszki to kupisz to co drozeje.Zobacz sobie na stacjach benzynowych, w sklepach ceny nabialu,masla.Wtedy chwal obecna wladze.

Piotr
Piotr
5 lata temu
Reply to  Observer

Mam rownie madrego tatusia co ty.Chwali Rzady pisowcow a z maselka za PO przezucil sie na margaryne bo maselko drogie.A patrzcie taki dobrobyt jest w kraju.

Karski
Karski
5 lata temu
Reply to  Observer

Wraca komunizm. Przywileje nie zatrzymają młodych ambitnych pracowitych. Tylko godna zaplata może ich zatrzymać. Wyjadą a zostaną dziecioroby i kalekj, ku chwale ojca dyrektora. Ktoś za to rozdawanie kiedyś zapłaci chociażby np. podatkiem katastralnym. Nie ma nic za darmo jest tylko odroczenie płatności.

Anonim
Anonim
5 lata temu
Reply to  Karski

Jakoś za PO więcej wyjeżdżało niż teraz. Niektórzy wracają, bo saksy się skończyły.

Piotr
Piotr
5 lata temu
Reply to  Observer

Obserwer ty tobie sie miesza.Pis sie nie afiszuje.Dobre ,dobre TVP info dziala na glowe w sposob taki jak chce wladza.A kto ostatnio radiowoz oddawal wice minister spraw wewnetrznych przemawial i przekazywal kluczyki do radiowozu ktorego policjanci pucowaluli na przekazanie kluczykow.Co najlepsze radoowozem jezdzili juz przeszlo miesiac.To wedlug Ciebie nie jest pokazuwa.A 60 %Radiowozow to padlo co noepowinno jezdzic wynik badania NIK

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x