Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Korowód „Ku Niepodległej” już w czwartek


Korowód dziejów. Mława 1979 r. fot. za UM


W najbliższy czwartek 14 czerwca o godzinie 10 – tej z miejskiego stadionu wyruszy korowód pod nazwą „Ku Niepodległości”. Uczniowie mławskich szkół przebrani w różne stroje przemaszerują ulicami miasta aż pod ratusz. To jedna z  kluczowych inicjatyw jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  organizowana w Mławie.

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już kilka tygodni temu. Każda z mławskich szkół będzie przedstawiała inny okres z historii naszego państwa, inną grupę lub wydarzenie. Placówki same podejmowały decyzję o tym, za kogo ich uczniowie się przebiorą, a pomysły okazały się ciekawe, śmiałe, wizjonerskie.

Każdą szkołę w korowodzie zaprezentuje 100 – osobowa grupa uczniów. Zespół Placówek Oświatowych nr 1 przygotowując stroje, będzie czerpał inspirację ze „Złotych lat 60.”, ZPO nr 2 – ze względu na branżową przeszłość Szkoły Podstawowej nr 4 – pokaże nam „Społeczność odrodzonego polskiego kolejnictwa”, natomiast uczniowie ZPO nr 3 strojami zilustrują hasło: „Solidarność – droga do wolności”. Szkoły podstawowe nr 2 i 3 będą czerpać natchnienie z kreacji modnych przeszłości. „Dwójka” zaprezentuje „Lata 70. – czyli młodość naszych dziadków”, a „Trójka” – wystąpi w strojach z lat 30.

Szkoła Podstawowa nr 6 przedstawi nam polskich olimpijczyków mijającego stulecia, Akademickie Centrum Kształcenia – najważniejsze osoby w tym okresie, a Społeczna Szkoła Podstawowa „Wyspianum” – bohaterów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Po twórczość patrona w szerszym ujęciu sięgną uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiając postacie także z innych dzieł tego artysty.

Szkoły katolickie – podstawówka i liceum – zaprezentują członków Szarych Szeregów. Szkoły ponadgimnazjalne przybliżą nam postacie powstańców warszawskich 1944 roku (Zespół Szkół nr 1) i stroje z okresu XX-lecia międzywojennego (Zespół Szkół nr 3). Po wątki związane z bezpośrednio z miastem sięgnie młodzież z Zespołu Szkół nr 2, nazywając swoją prezentację „Ocalić od zapomnienia – Pensja Antoniny Mrozowskiej w Mławie”, oraz Zespołu Szkół nr 4 – „W hołdzie walczącej Mławie 1939-1945”.

Korowód ruszy o godzinie 10:00 z terenu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, następnie przejdzie ulicami: Kopernika, Lelewela, Wyspiańskiego i Spichrzową, kierując się pod siedzibę Miejskiego Domu Kultury w Mławie. Tam zostanie ustawiona scena, na której wystąpi zespół młodzieżowy z I LO i gdzie wręczane będą nagrody zwycięzcom konkursów rocznicowych przeprowadzonych przez miejskie jednostki kultury oraz szkoły. Uroczystość potrwa do 13:00. Wszystkim mieszkańcom polecamy to wydarzenie, zachęcając do wspierania i oklaskiwania uczestników korowodu „Ku Niepodległej”.

Przypomnijmy, że podobnego formatu epizody miały miejsce w Mławie w 1979 oraz 2004 roku. Pierwsze z wydarzeń – w formie „Korowodu dziejów” – uświetniło uroczystości 550-lecia miasta. Drugi pochód – bohaterów bajek –  przeszedł ulicami Mławy 25 lat później – z okazji rocznicy 575-lecia nadania Mławie praw miejskich.

Zapowiadany korowód „Ku Niepodległej” jest trzecim wydarzeniem tego rodzaju w 100-leciu niepodległej Polski. Warto go zobaczyć!

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

Pani rzenik niecierpliwie czekam na zdiecia z tej imprezki ktora pani lansuje na poczatek bardzo podoba mi sie chasło z prl bis kunie podległosci piekne normalnie prima sort „W hołdzie walczącej Mławie 1939-1945” i 39 rozumiem ale 1945 chodzi o niezwyciężone wojska 1 frontu białoruskiego czy rycerski wh
No i doczekałem sie w korowodzie był i wh i armia radziecka wiec o co tu chodziło?
Pani rzecznik dzieci z korowodu przywitał na rynku burmistrz i. marsz napisany na cześć feldmarszałka Josepha Radetzkiego (Radecki) nie wiem czyj to pomysł pani?
Niewiedza? Czy zwykła głupota?
Witać uczestnikow. Pochodu kunie podleglosci dziełem na czesć Austryjaka ktory walczył p rzeciw Polakom i Państwu. Polakiemu a raczej jego okrojonej wersji w latach 1809 -13
Wydaje mi sie ze kto jak kto ale nauczyciel akademicki no raczej powinien wiedziec
co to za marsz

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x