Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Przeszło 7,4 mln Polaków zamierza wyjechać podczas tegorocznych wakacji za granicę, a ponad 11 mln z nas planuje wypoczynek w kraju – wynika z badania firmy Mondial Assistance. Co do zagranicy, naszą popularnością cieszą się przede wszystkim Hiszpania (14%), Chorwacja (12%), Grecja (10%) oraz Włochy (9%). Warto zauważyć, że po okresie nieobecności w dziesiątce najczęściej odwiedzanych krajów z powrotem znalazły się Egipt (4%), Tunezja (4%) i Turcja (3%).
Zwykle rezygnujemy wcale nie ze względu na brak pieniędzy
Planów dotyczących wakacyjnego wyjazdu nie ma na razie 36% badanych Polaków. Część z tych osób zapewne na żadne wakacje nie pojedzie. Najczęściej podawane powody rezygnacji z wyjazdu to uniemożliwiające go obowiązki (38%), brak pieniędzy (28%) oraz stan zdrowia, swojego lub członka rodziny (16%).
Z biurem podróży czy na własną rękę?
Jeśli chodzi o osoby wyjeżdżające za granicę, 51% badanych zamierza skorzystać z usług biur podróży. Reszta respondentów chce zorganizować sobie wyjazd samodzielnie. „Coraz więcej Polaków stać na wyjazdy, czy to krajowe, czy zagraniczne. Oczywiście związane jest to ze wzrostem budżetów domowych, których część przeznaczana jest na turystykę. A skoro budżety rosną, to grono konsumentów usług turystycznych również rośnie […]. W tym roku ta dynamika wzrostu jeszcze bardziej cieszy biura podróży. Dotychczas wyjazdy turystyczne zarezerwowało w nich 25% klientów więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Do skorzystania z oferty biura podróży najczęściej przekonuje nas to, że nie musimy się martwić o organizację wyjazdu ani żadne formalności (77%). Z kolei w wyjazdach na własną rękę najbardziej cenimy sobie możliwość samodzielnego decydowania o własnym czasie (63%).
Jak wyjazd zagraniczny, to raczej z polisą
Większość badanych zamierzających wyjechać podczas wakacji za granicę woli dmuchać na zimne. „Chęć wykupienia ubezpieczenia turystycznego na wyjazd zagraniczny deklaruje 74% ankietowanych […]. Polacy kupują coraz bardziej kompleksowe pakiety ubezpieczeniowe. Pakiety niezwykle oszczędne już nie cieszą się popularnością” – zauważa Tomasz Frączek, prezes firmy Mondial Assistance. Aż 55% turystów, którzy myślą o zakupie ubezpieczenia na wyjazd, to osoby między 30. a 49. rokiem życia.
źródło: biuletyn infoWire.pl