Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Są kolejne środki na modernizację klasztoru w Ratowie


Ponad 3,6 mln zł z ue na rewitalizację zespołu klasztornego w Ratowie oraz kościoła w Chociszewie. Już niebawem Zespół Klasztorny w Ratowie oraz Kościół pw. św. Leonarda w Chociszewie zostaną kompleksowo odnowione oraz częściowo zaadaptowane na cele społeczne.


Dzięki wsparciu unijnemu w Ratowie zmodernizowane zostaną m.in. krużganki kościoła, północno-wschodnie skrzydło budynku klasztoru, budynki przyklasztorne oraz ogrody otaczające obiekt. Z kolei w kościele w Chociszewie powstanie nowa konstrukcja wieżyczki, drewniana elewacja przejdzie renowację a ażurowe ogrodzenie ceglane zostanie wyremontowane. Wartość dofinansowania projektu to ponad 3,6 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

ZESPÓŁ KLASZTORNY W RATOWIE

–Zespół klasztorny w Ratowie z II poł. XVIII w. to unikatowy zabytek. Badania nad nim pozwoliły ustalić, że reprezentuje on odłam rokoko augsburskiego, które jest jednym z najciekawszych w tej części Europy. Ponadto miejsce to stanowi ważne centrum kulturalne, patriotyczne i edukacyjne, w którym prowadzone są bezpłatne warsztaty w formule żywych lekcji historii, zajęcia dla dzieci, ale też odbywają się tu spotkania dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej– podkreśla marszałek Adam Struzik.

W ratowskim zespole klasztornym zostaną odrestaurowane tynki wewnętrzne, podłogi oraz osiemnastowieczne drzwi krużganków kościoła pw. św. Antoniego. Zostanie również dokończony remont konserwatorski budynku klasztornego, w którym w 2015 r. zostało utworzone centrum kulturalno-edukacyjne Ostoja św. Antoniego. Ponadto rewitalizacja obejmie budynki przyklasztorne, kuźnię, stajnię, stodołę i pustelnię.Będą tu realizowane przedsięwzięcia społeczne skupione w szczególności na  upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego północnego Mazowsza, pokazywaniu„ginących” zawodów, jak również działania z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Inwestycja pozwoli też na prowadzenie na szerszą skalę bezpłatnych zajęć z hipoterapii i rekreacji konnej. Celom edukacyjnym i rekreacyjnym służyć będzie dokończenie działań związanych z rewitalizacją ogrodów pobernardyńskich, które znajdują się są na cennym przyrodniczo – obszarze „Natura 2000”.

– W 2011 r. dzięki dotacji z województwa mazowieckiego udało się wymienić zniszczoną stolarkę okienną w krużgankach i kaplicy kościoła św. Antoniego. W 2012 r.zdobyliśmy środki z PROW na remont elewacji i dachów kościoła, w 2015 środki z RPO, które pozwoliły na renowację płd.-wsch. skrzydła budynku klasztornego z przeznaczeniem na cele społeczne. Dzisiejsza dotacja pozwoli na dokończenie działań rewitalizacyjnych. Sanktuarium nie tylko odzyska dawną świetność, ale będzie też mogło dalej rozwijać swoją działalność społecznąmówi ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Rewitalizacja sanktuarium pozwoli w pełni wykorzystać budynek klasztorny na cele społeczne, a mieszkańcy i turyści zyskają możliwość zwiedzania historycznego kompleksu, odpoczynku wśród bujnej zawkrzańskiej przyrody i uczestniczenia w ciekawej ofercie kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej.

 KOŚCIÓŁ PW. ŚW. LEONARDA W CHOCISZEWIE

Drugą ważną inwestycją zrealizowaną w ramach projektu będzie renowacja zabytkowego drewnianego kościoła w Chociszewie, położonego w gminie Czerwińsk. W kościele znajdują się cenne zabytkowe elementy wyposażenia wnętrza z okresu manieryzmu i wczesnego baroku. W ramach działań renowacyjnych zostanie m.in. naprawiona konstrukcja wieżyczki kościoła, odnowiona drzwi i okna. Ponadto odrestaurowana zostanie drewniana elewacja oraz wyremontowane ażurowe ogrodzenie ceglane.

W ramach projektu przewidziano również stworzenie kompleksowej oferty z zakresu edukacji kulturalnej pod hasłem „Od manieryzmu do rokoko”.

źródło: UMWM

fot. Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa
Teresa
5 lata temu

Wielkie słowa uznania i podziękowania dla ks. Bogdana. Dzięki Jego zaangażowaniu ratowski zespół klasztorny pięknieje nie tylko dla oczu ale i dla ducha. Prawdą jest, że to miejsce stanowi ważne centrum kulturalne, patriotyczne i edukacyjne. Każdy może tam znaleźć „coś” dla siebie. Cieszymy się, że te pieniądze trafiły do Ratowa …..

podatnik
podatnik
5 lata temu

Dla darmozjadów są pieniądze Pasożyty mają fundusze ,a dzieci chore i niepełnosprawne dla nich nie ma nic .Kiedy te w czarnych kieckach zaczną płacić podatki i utrzymywać się ze swoich podatków

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x