Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Ostrołęczanin stracił około 2000 złotych podczas zakupu telefonu, który okazał się być podróbką. Cena oryginalnego egzemplarza wynosiła około 4000 złotych. Sprzedawca chcąc uwiarygodnić oryginalność przedmiotu przedstawił sprzedającemu sfałszowaną fakturę zakupu w jednej z dużych sieci elektronicznych. Bądźmy ostrożni w każdym przypadku, kiedy obce osoby oferują nam różne przedmioty za okazyjną cenę. Właśnie to ona powinna wzbudzić naszą czujność.
22 maja br. około godziny 19:00 do ostrołęckiej komendy policji zgłosił się 32 – letni mieszkaniec Ostrołęki i poinformował o oszustwie na jego szkodę podczas zakupu drogiego telefonu.
Oświadczył, że 17 maja bieżącego roku do jego sklepu mieszczącego się na terenie naszego miasta przyszedł obcy mężczyzna w średnim wieku ubrany w krótkie spodenki i bluzę dżinsową i zapytał o lombard, ponieważ chce sprzedać swój telefon.
Po krótkiej rozmowie zaproponował 32 – latkowi do sprzedaży telefon za kwotę 2000 złotych. Chcąc uwiarygodnić, że jest jego właścicielem przedstawił fakturę zakupu pochodzącą z dużej sieci sklepów elektronicznych oraz napisał oświadczenie, że jest jego właścicielem. Pozostawił także ,”swój” numer telefonu. W trakcie transakcji ponaglał ostrołęczanina tłumacząc się brakiem czasu.
Po sprawdzeniu średniej ceny rynkowej takiego telefonu, która oscylowała w okolicy 4000 złotych mieszkaniec naszego miasta postanowił kupić przedmiot, który był cały fabrycznie zapakowany. Po zakupie telefonu jego nowy właściciel odłożył go „na półkę”. Dopiero wczoraj postanowił go uruchomić. Po jego włączeniu okazało się, że telefon nie jest oryginalny. Wizyta kupującego w sklepie elektronicznym wykazała, że przedstawiona faktura zakupu telefonu została sfałszowana
Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą ostrołęccy policjanci.
Pamiętajmy, że oszuści cały czas zmieniają metody swojego działania, ale cel ich jest jeden – pieniądze. Dlatego z dużą ostrożnością powinniśmy podchodzić do opisywanych wyżej zakupów. W kontaktach z osobami nieznajomymi kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.
,,Lampka” ostrzegawcza powinna się nam włączać za każdym razem, kiedy cena oferowanego nam produktu odbiega od jej średniej rynkowej. Nie zapominajmy, że tzw. super okazji nie ma.
źródło: KMP Ostrołęka/oprac.red.
Chytry traci dwa razy – przysłowia mądrością narodu