Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dobra Polaków. Co mamy i co najchętniej kupujemy?


W 2017 r., podobnie jak w roku poprzednim, wystąpiła wyraźna poprawa sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce. Rodziny osiągały wyższe dochody i więcej wydawały, zwłaszcza na dobra trwałego użytku.


ksp Mława
Reklama

Według najnowszych danych GUS na temat sytuacji gospodarstw domowych w Polsce w ubiegłym roku polskie rodziny osiągały wyższe niż rok wcześniej dochody i ponosiły większe wydatki. Wzrosła też nadwyżka dochodów nad wydatkami, co dało gospodarstwom domowym większe możliwości oszczędzania.

Jak poda GUS, przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w 2017 r. (po odliczeniu podatków) wyniósł 1598 zł i był realnie wyższy o 6,3 proc. od dochodu z roku 2016. Z kolei przeciętne miesięczne wydatki w gospodarstwach domowych na osobę osiągnęły w 2017 r. wartość 1176 zł i były realnie wyższe o 1,9 proc. od wydatków z 2016 roku. Wydatki na towary i usługi konsumpcyjne wyniosły średnio 1127 zł i były realnie wyższe o 2,1 proc. w stosunku do 2016 r.

Więcej smartfonów i zmywarek

Zdaniem autorów raportu sytuacja materialna gospodarstw domowych w dużym stopniu różnicuje poziom ich wyposażenia w przedmioty trwałego użytkowania.

W roku 2017 odnotowano wysoki wzrost wyposażenia gospodarstw domowych w smartfon (o 13,5%) i zmywarkę do naczyń (o 8,9%) oraz nieco niższy w przypadku odbiornika plazmowego lub LCD (2,9%), samochodu osobowego (o 2,0%) i komputera z dostępem do Internetu (o 1,1%).

Najwyższy stopień wyposażenia w te dobra (za wyjątkiem samochodu osobowego) charakteryzował gospodarstwa domowe pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym oraz gospodarstwa domowe pracowników.

Natomiast najwyższą dynamikę wzrostu wyposażenia w niektóre przedmioty trwałego użytkowania w stosunku do 2016 roku odnotowano w gospodarstwach: emerytów (smartfon o 30,9%, zmywarka do naczyń o 10,6%), rolników (smartfon o 19,2%, zmywarka do naczyń o 18,1%) oraz rencistów (smartfon o 19,5%, odbiornik plazmowy lub ciekłokrystaliczny o 9,0%).

Sytuacja materialna gospodarstw domowych w dużym stopniu różnicuje poziom ich wyposażenia w przedmioty trwałego użytkowania. Większy odsetek gospodarstw domowych na wsi niż w mieście posiadał samochód osobowy, motocykl, skuter, motorower lub rower. Większy odsetek gospodarstw domowych na wsi niż w mieście posiadał samochód osobowy, motocykl, skuter, motorower lub rower. Gospodarstwa najbogatsze (V grupa kwintylowa) były znacznie lepiej wyposażone niż gospodarstwa najuboższe (I grupa kwintylowa) i w porównaniu do poprzedniego roku różnice między tymi grupami nie zmieniły się istotnie.

Pod względem wyposażenia w sprzęt nowej generacji lepiej wypadają gospodarstwa domowe zamieszkujące miasta niż gospodarstwa domowe na wsi. Natomiast zdecydowanie większy odsetek gospodarstw domowych na wsi posiadał samochód osobowy, motocykl, skuter, motorower lub rower.

Podkarpacie i Wielkopolska autami stoją

Najczęściej samochód osobowy posiadały gospodarstwa domowe z województw: podkarpackiego oraz wielkopolskiego – 73% oraz lubelskiego – 69% przy średniej dla Polski wynoszącej 65%. Natomiast największą dynamikę wzrostu wyposażenia w samochód odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim (wzrost w zakresie od 5-8%).

Gospodarstwa małżeństw z dziećmi na utrzymaniu były zdecydowanie lepiej wyposażone w dobra trwałego użytkowania, niż gospodarstwa bez dzieci na utrzymaniu. Aż 96,7% gospodarstw domowych małżeństw z dziećmi na utrzymaniu w porównaniu do 66,2% gospodarstw małżeństw bez dzieci na utrzymaniu posiadało komputer z dostępem do Internetu, natomiast smartfon – odpowiednio 86,3% i 44,9%.

Samochód osobowy posiadało 88,6% gospodarstw domowych małżeństw z dziećmi na utrzymaniu i 71,4% gospodarstw małżeństw bez dzieci na utrzymaniu. Gospodarstwa domowe bez osób niepełnosprawnych były lepiej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania, a szczególnie w urządzenia zaawansowane technologicznie, niż gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi.

Komputer z dostępem do Internetu posiadało 76,5% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i 67,1% gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi, natomiast smartfon – odpowiednio 62,7% oraz 51,2%. Samochód osobowy posiadało 66,8% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i 57,3% gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi.

źródło: mp/www.kurierpap.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Technikan.pl
Technikan.pl
4 lata temu

Polacy coraz chętniej kupują inteligentne AGD, jednak nadal najważniejszą rzeczą na jaką patrzymy podczas zakupu sprzętu AGD jest klasa energetyczna.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x