Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzwonnica w Ratowie i aleje w parku pałacowym w Szreńsku zyskają nowy wygląd


FOT. Sanktuarium w Ratowie


ksp Mława
Reklama

Remont konserwatorski zabytkowej dzwonnicy w Zespole sakralnym z XVIII w. w Ratowie i rewitalizacja zabytkowego Parku Pałacowego w Szreńsku (etap I: Przywrócenie pierwotnego wyglądu alei parkowych) to zadania, które uzyskały wsparcie finansowe z budżetu województwa mazowieckiego. Pierwsze zadanie otrzymało dofinansowanie w wys. 60 tys. zł, drugie – 50 tys. zł.

Te dwa zadania, które będą zrealizowane na terenie powiatu mławskiego, są jednymi z czterech w subregionie ciechanowskim, na które radni wojewódzcy przeznaczyli środki finansowe. Oprócz Klasztoru w Ratowie i gminy Szreńsk, dofinansowane zostały jeszcze prace konserwatorskie przy rokokowej ambonie z początku XVIII wieku w zabytkowym kościele parafialnym z 1822 r. pw. Wniebowzięcia NMP w Opinogórze (40 tys. zł) i ratunkowe prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Chotumiu  (etap II) – dofinansowanie 19 tys. zł.

Wnioski o dofinansowanie można było składać od 1 do 28 lutego br. W sumie do urzędu marszałkowskiego wpłynęły 144 projekty, na łączną kwotę 21 mln zł. Każdy z nich zakładał przeprowadzenie robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauratorskich. O dotację mógł ubiegać się każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i posiada tytuł prawny do zabytku (wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego). Ponadto wszystkie obiekty powinny znajdować się na terenie województwa mazowieckiego i być wpisane do rejestru zabytków. Wnioskodawcy mogli ubiegać się maksymalnie o 200 tys. zł.

Podczas oceny komisja brała pod uwagę m.in. stan zachowania zabytku, jego wartość historyczną, artystyczną, kulturową i naukową, dostępność dla turystów oraz kosztorys prac. Spośród wszystkich złożonych propozycji ostatecznie do dofinansowania wybrano 67 projektów na kwotę 5 mln zł.

Dotacje z budżetu Mazowsza będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Za te środki będzie więc można m.in. sporządzać ekspertyzy techniczne i konserwatorskie, przeprowadzać badania konserwatorskie lub architektoniczne, opracowywać dokumentację czy program prac konserwatorskich. Warto jednak pamiętać, że sporządzanie dokumentacji, ekspertyz lub projektów może zostać dofinansowane z dotacji jedynie w przypadku, gdy stanowią część prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, bądź wynikają z przeprowadzonych prac.

oprac. red.

źródło: UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x