Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zanieczyszczenie wód podziemnych na wysypisku w Uniszkach Zawadzkich


Wskazania piezometru umieszczonego w pobliżu jednej z już nie eksploatowanych kwater wysypiska w Uniszkach Zawadzkich zarządzanego przez spółkę Novago potwierdzają, że doszło do zanieczyszczenia wód podziemnych w tym rejonie. Mimo, że minęło już kilka miesięcy spółka do dziś nie przedłożyła Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska programu i harmonogramu działań naprawczych. Nie dopełniła też obowiązku natychmiastowego przekazania wyników badań z przekroczonymi wskaźnikami ochronie środowiska.

Jolanta Karpińska podziękowania


WIOŚ podczas kontroli składowiska odpadów trwającej od 21 grudnia 2017 do 18 stycznia 2018 zanalizował przedstawione przez Novago wyniki badań z tzw. automonitoringu.

Według przepisów składowiska odpadów w fazie poeksploatacyjnej monitorowane są przez okres 30 lat, wyniki badane są kwartalnie i w przypadku ich poprawności przekazywane raz w roku ochronie środowiska. W przypadku stwierdzenia przekroczenia wskaźników zarządzający składowiskiem odpadów zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia WIOŚ o zaistniałej sytuacji. Novago nie dopełniło tego obowiązku, w konsekwencji WIOŚ ukarał osobę odpowiedzialną mandatem karnym w wys. 500 zł.

W tym przypadku roczna analiza wyników badań dokonywanych w laboratorium w Pszczynie k/ Bielska Białej wykazała, że przekroczonych zostało kilka parametrów: azot amonowy, wskaźnik przewodności elektrolitycznej i zawartość ogólnego węgla organicznego. Wyniki kolejnych badań kwartalnych potwierdzają obecność zanieczyszczeń.

Według WIOŚ takie wyniki wskazują na to, że doszło do zanieczyszczenia wód podziemnych, jednak nie w wyniku rozszczelnienia membrany kwatery, ale na skutek ich napłynięcia z wodami odciekowymi.

W związku z powyższym WIOŚ 21 stycznia 2018 wszczął postępowanie mające na celu ustalenie przyczyny zmiany parametrów wykazanych w badaniach. W miesiącu lutym w Ciechanowie odbyła się z udziałem pełnomocnika oraz prawnika spółki rozprawa, podczas której zapadły ustalenia, że Novago przedłoży własne ustalenia dotyczące przyczyny zanieczyszczenia oraz plan działania w celu poprawy sytuacji. Spółka proponowała sporządzenie takiego planu w III kwartale br. Według WIOŚ ten termin jest zbyt odległy, w związku z tym ustalono, że dokument taki wpłynie w najkrótszym możliwie czasie.

– W najbliższym czasie będziemy monitować o program. Jeżeli nie wpłynie nałożymy taki obowiązek w drodze decyzji. Bardzo istotne też będą wyniki badań z II kwartału, pokażą one czy prowadzone przez zarządcę działania doraźne przyniosły jakiś efekt. O wiele łatwiej przywrócić stan wód powierzchniowych niż podziemnych. W tej chwili nie mogę powiedzieć dokładnie, ale nie sądzę, żeby stanowiło to jakieś zagrożenie dla ujęcia wody miejskiego. Co innego gdyby niedaleko ktoś miał studnię kopaną – wyjaśnia kierownik delegatury WIOŚ w Ciechanowie Andrzej Gwizdała-Czaplicki.

Stan środowiska na terenie składowiska odpadów w Uniszkach Zawadzkich monitoruje 5 piezometrów starych i 4 dodatkowe. Oprócz tego istnieje studnia w Kołakowie, zlokalizowana na kierunku napływu wód podziemnych, które przepływając pod wysypiskiem, kierują się m.in. również w stronę Mławy.

Do momentu publikacji artykułu spółka Novago nie odpowiedziała na zadane przez redakcję pytania, ani nie zajęła żadnego stanowiska w tej sprawie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

16
KOMENTARZE

avatar
1500
Nemo
Gość
Nemo

Napisze wprost, czy tej delegatury WIOŚ w Ciechanowie nie da się zlikwidować. Dla naszego, mieszkańców Mławy dobra. Przecież to skandal. Skąd się biorą wody podziemne ? Za chwile usłyszymy ze te zanieczyszczone wody powierzchniowe się oczyszczą, przefiltrują. I skażenie wód podziemnych nam nie grozi. Czy przełożeni kierownika delegatury WIOŚ także „nie sądzą” że może tym 30-dziestu tysiącom mieszkańców Mławy należy się jakaś informacja. Czy kierownik delegatury poinformował swoich przełożonych o tej sytuacji ? Czy oni także „nie sądzą” ? Jeśli jest prawdą że takie wyniki odczytywano już dwa lata temu to gdzie jest teraz ta woda która dwa lata temu… Czytaj więcej »

Stefek
Gość
Stefek

Czegoś tu nie rozumiem. Miasto pozbyło się własnego wysypiska. Kury znoszącej złote jajka. W dobie nacisku na ekologię to… wybaczcie, ale debilny pomysł. Teraz mamy jeden wielki syf z którym nawet nic nie możemy zrobić, no bo przecież nie jest nasz. Już nie wrócą te czasy kiedy przyjezdni rozsmakowywali się w naszej wodzie. Widać to nawet po herbacie że to już nie ten smak co kiedyś.

Wanda co nie chciała niemca
Gość
Wanda co nie chciała niemca

Oj, jeszcze bokiem nam wszystkim wyjdą te zagrywki z wysypiskiem i oczyszczalnią ścieków. Jak można oddać takie strategiczne zakłady w prywatne ręce? Historia z wysypiskiem ma drugie dno i to bardzo głębokie i śmierdzące… Szkoda tylko że nie mają za krzty moralności i godności wobec mieszkańców miasta. Ciekawe jeszcze jaka nas spotka eko-niespodzianka?!

Mirek
Gość
Mirek

Tyle jest warta władza od „ustawiania konkursów” i dziwnych Partnerstw Publiczno-Prywatnych. A tak burmistrzu zachwalałeś Chińczyków1

Mławiak
Gość
Mławiak

Denerwuje mnie czepianie się burmistrza przy każdej okazji. jak chcesz się kogoś czepiać, to czepiaj się Antczaka i Rakowskiego, którzy sprzedali USKOM prywaciarzowi. Od tego zaczął się problem

3SHzj
Gość
3SHzj

Bardziej to Cię denerwuje, utrata ciepłego stołka jaki Ci Kowal załatwił.

Anonim
Gość
Anonim

Oj tak, na pewno masz rację. Wielu zatrudnionym w UM i jednostkach podległych wielu urzędasów odejdzie ze spuszczonymi głowami jak nastanie inny burmistrz i będą się wstydzili nawet przyznać, że pracowali za obecnego i dobrze im się wiodło.

Anonim
Gość
Anonim

Och, jaki spolegliwy wyborca burmistrza 😀 .
Cudowny burmistrz, który potrafi tylko grzebać w moich i twoich kieszeniach, bo już schylić się podnieść te obce z ziemi, to za sztywny kręgosłup, a mnie denerwuje Twoje bałwochwalcze zapatrzenie w złotoustego, mimo że ten już tyle razy zdejmował maskę i pokazywał swoją twarz bez maski i nawet bez makijażu

Jarek
Gość
Jarek

Denerwuje Cię to, że możesz stracić stołek i tylko tyle…

Mieszkaniec sztuk 1
Gość
Mieszkaniec sztuk 1

Słyszalem plotki ze takie wyniki odczytywano już 2 lata temu a to była by gruba sprawa
Ale skoro wiadomo od kilku miesięcy to po co byl cyrk z petycjami skoro wiadomo było dalszego zamykają wysypisko to bylo takie granie ostatniego sprawiedliwego w tym ……..

Zatruty
Gość
Zatruty

Ludzie!!! Jaka membrana? Kto ją widział? Nawet roboty geodezyjne inaczej wyglądają w papierach a inaczej na gruncie. I tak jest na wszystkich wysyp iskach tej firmy. Kasa, kasa, kasa.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

„… istnieje studnia w Kołakowie, zlokalizowana na kierunku napływu wód podziemnych, które przepływając pod wysypiskiem, kierują się m.in. również w stronę Mławy.”
WlOŚ jednak SĄDZI, że nie ma zagrożenia dla Mławy – ciekawa teoria.
Firma NOVAGO winna otrzymać konkretne terminy, a nie określenie terminu „w najbliższym możliwym czasie, dla NOVAGO ten termin może określać równie dobrze, że za miesiąc, a nawet za rok czy dwa. Uważam, że takie rzeczy trzeba doprecyzować.
Mandat 500zł dla firmy – bardzo śmieszne, czy to był chociaż najwyższy możliwy mandat za takie nieprawidłowości grożące nie tylko eko-systemowi, ale również zdrowiu i życiu tak ludzi jak i zwierząt.

kaktus
Gość
kaktus

Zanieczyszczenie wody fenolami, chlorkami, metalami ciężkimi, benzenem itd. stwarza bezpośrednie zagrożenie dla środowiska, zdrowia i życia ludzi. Są one silnymi truciznami, które działają na układ nerwowy, krążeniowy i oddechowy. Są często przyczyną raka, tworzą guzy chłonniakowe, zmiany alergiczne skóry i błon śluzowych. Nie tak dawno burmistrz zapewniał nas o spalarni śmieci, która miała być wybudowana na ul. Płockiej, że będzie ekologiczna i dostarczać Mławie czystego powietrza. I też miała być monitorowana przez WIOŚ. Czyli słowa burmistrza warte co nic.

Mieszkanka
Gość
Mieszkanka

Tak fajnie wszystko ale tylko dla tych co kasę zbijają a my się trujemy nasze dzieci również smród nie do opisania zapraszamy szlachtę z ratusza i novago pomieszanie tu ze swoimi dziećmi i wnukami zróbcie sobie spacer na tym świeżym powietrzu. Krajewo to już nie rekreacyjna dzielnica tylko śmierdząca aromaty aż miło.

Egon Olsen
Gość
Egon Olsen

Tykająca bomba. Poprzedni właściciel wycisnął ile się da pieniędzy bez zbędnych inwestycji w bezpieczeństwo. Sprzedał Chińczykom za kupę kasy, a teraz oni robią co chcą. Miasto na własne życzenie może tylko na to patrzeć i modlić się żeby nie doszło do poważnego skażenia wód gruntowych. No właśnie? Gdzie jest stanowisko miasta w tej sprawie?! Pewnie głęboko zakopane w tej zabytkowej piwnicy pod ratuszem… A ten mandat 500 zł 🙂 pozostawmy bez komentarza

Obiektywny
Gość
Obiektywny

Napiszę wprost: za jakiś czas chińska firma się zwinie a mieszkańcy zapłacą za utylizację tego śmieciowego biznesu. Takie historie już działają w Polsce. I zapewniam nie są to małe pieniążki…Podobnie będzie z oczyszczalnią, ot całe dobro dla mieszkańców dali nam włodarze miasta i powiatu. Oczywiście nie znajdzie się osoba odpowiedzialna za wydane pozwolenia i decyzje na podstawie lipnych raportów środowiskowych.