Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zanieczyszczenie wód podziemnych na wysypisku w Uniszkach Zawadzkich


Wskazania piezometru umieszczonego w pobliżu jednej z już nie eksploatowanych kwater wysypiska w Uniszkach Zawadzkich zarządzanego przez spółkę Novago potwierdzają, że doszło do zanieczyszczenia wód podziemnych w tym rejonie. Mimo, że minęło już kilka miesięcy spółka do dziś nie przedłożyła Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska programu i harmonogramu działań naprawczych. Nie dopełniła też obowiązku natychmiastowego przekazania wyników badań z przekroczonymi wskaźnikami ochronie środowiska.


ksp Mława
Reklama

WIOŚ podczas kontroli składowiska odpadów trwającej od 21 grudnia 2017 do 18 stycznia 2018 zanalizował przedstawione przez Novago wyniki badań z tzw. automonitoringu.

Według przepisów składowiska odpadów w fazie poeksploatacyjnej monitorowane są przez okres 30 lat, wyniki badane są kwartalnie i w przypadku ich poprawności przekazywane raz w roku ochronie środowiska. W przypadku stwierdzenia przekroczenia wskaźników zarządzający składowiskiem odpadów zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia WIOŚ o zaistniałej sytuacji. Novago nie dopełniło tego obowiązku, w konsekwencji WIOŚ ukarał osobę odpowiedzialną mandatem karnym w wys. 500 zł.

W tym przypadku roczna analiza wyników badań dokonywanych w laboratorium w Pszczynie k/ Bielska Białej wykazała, że przekroczonych zostało kilka parametrów: azot amonowy, wskaźnik przewodności elektrolitycznej i zawartość ogólnego węgla organicznego. Wyniki kolejnych badań kwartalnych potwierdzają obecność zanieczyszczeń.

Według WIOŚ takie wyniki wskazują na to, że doszło do zanieczyszczenia wód podziemnych, jednak nie w wyniku rozszczelnienia membrany kwatery, ale na skutek ich napłynięcia z wodami odciekowymi.

W związku z powyższym WIOŚ 21 stycznia 2018 wszczął postępowanie mające na celu ustalenie przyczyny zmiany parametrów wykazanych w badaniach. W miesiącu lutym w Ciechanowie odbyła się z udziałem pełnomocnika oraz prawnika spółki rozprawa, podczas której zapadły ustalenia, że Novago przedłoży własne ustalenia dotyczące przyczyny zanieczyszczenia oraz plan działania w celu poprawy sytuacji. Spółka proponowała sporządzenie takiego planu w III kwartale br. Według WIOŚ ten termin jest zbyt odległy, w związku z tym ustalono, że dokument taki wpłynie w najkrótszym możliwie czasie.

– W najbliższym czasie będziemy monitować o program. Jeżeli nie wpłynie nałożymy taki obowiązek w drodze decyzji. Bardzo istotne też będą wyniki badań z II kwartału, pokażą one czy prowadzone przez zarządcę działania doraźne przyniosły jakiś efekt. O wiele łatwiej przywrócić stan wód powierzchniowych niż podziemnych. W tej chwili nie mogę powiedzieć dokładnie, ale nie sądzę, żeby stanowiło to jakieś zagrożenie dla ujęcia wody miejskiego. Co innego gdyby niedaleko ktoś miał studnię kopaną – wyjaśnia kierownik delegatury WIOŚ w Ciechanowie Andrzej Gwizdała-Czaplicki.

Stan środowiska na terenie składowiska odpadów w Uniszkach Zawadzkich monitoruje 5 piezometrów starych i 4 dodatkowe. Oprócz tego istnieje studnia w Kołakowie, zlokalizowana na kierunku napływu wód podziemnych, które przepływając pod wysypiskiem, kierują się m.in. również w stronę Mławy.

Do momentu publikacji artykułu spółka Novago nie odpowiedziała na zadane przez redakcję pytania, ani nie zajęła żadnego stanowiska w tej sprawie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
16 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Nemo
Nemo
4 lata temu

Napisze wprost, czy tej delegatury WIOŚ w Ciechanowie nie da się zlikwidować. Dla naszego, mieszkańców Mławy dobra. Przecież to skandal. Skąd się biorą wody podziemne ? Za chwile usłyszymy ze te zanieczyszczone wody powierzchniowe się oczyszczą, przefiltrują. I skażenie wód podziemnych nam nie grozi. Czy przełożeni kierownika delegatury WIOŚ także „nie sądzą” że może tym 30-dziestu tysiącom mieszkańców Mławy należy się jakaś informacja. Czy kierownik delegatury poinformował swoich przełożonych o tej sytuacji ? Czy oni także „nie sądzą” ?
Jeśli jest prawdą że takie wyniki odczytywano już dwa lata temu to gdzie jest teraz ta woda która dwa lata temu była powierzchniowa ? Zgodnie z prawami fizyki popłyneła do góry ?

Dla naszych, jakże drogich, radnych miejskich mam propozycje by 24 godziny przed sesją powstrzymali się od picia wody, napojów. Ostatecznie mogą pić wodę ze studni w Kołakowie.
Może coś zrozumieją. Może. Ostatecznie nadzieja umiera ostatnia. Z pragnienia.
Może wtedy usłyszymy kilka zdań o prywatyzacji USKOM-u.

I oddzielne gratulacje dla wyborców Pana Antczaka i Rakowskiego za sprzedaż USKOM-u. Obecnie radni. Brawo !

Stefek
Stefek
4 lata temu

Czegoś tu nie rozumiem. Miasto pozbyło się własnego wysypiska. Kury znoszącej złote jajka. W dobie nacisku na ekologię to… wybaczcie, ale debilny pomysł. Teraz mamy jeden wielki syf z którym nawet nic nie możemy zrobić, no bo przecież nie jest nasz. Już nie wrócą te czasy kiedy przyjezdni rozsmakowywali się w naszej wodzie. Widać to nawet po herbacie że to już nie ten smak co kiedyś.

Wanda co nie chciała niemca
Wanda co nie chciała niemca
4 lata temu

Oj, jeszcze bokiem nam wszystkim wyjdą te zagrywki z wysypiskiem i oczyszczalnią ścieków. Jak można oddać takie strategiczne zakłady w prywatne ręce? Historia z wysypiskiem ma drugie dno i to bardzo głębokie i śmierdzące… Szkoda tylko że nie mają za krzty moralności i godności wobec mieszkańców miasta. Ciekawe jeszcze jaka nas spotka eko-niespodzianka?!

Mirek
Mirek
4 lata temu

Tyle jest warta władza od „ustawiania konkursów” i dziwnych Partnerstw Publiczno-Prywatnych. A tak burmistrzu zachwalałeś Chińczyków1

Mławiak
Mławiak
4 lata temu
Reply to  Mirek

Denerwuje mnie czepianie się burmistrza przy każdej okazji. jak chcesz się kogoś czepiać, to czepiaj się Antczaka i Rakowskiego, którzy sprzedali USKOM prywaciarzowi. Od tego zaczął się problem

3SHzj
3SHzj
4 lata temu
Reply to  Mławiak

Bardziej to Cię denerwuje, utrata ciepłego stołka jaki Ci Kowal załatwił.

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  3SHzj

Oj tak, na pewno masz rację. Wielu zatrudnionym w UM i jednostkach podległych wielu urzędasów odejdzie ze spuszczonymi głowami jak nastanie inny burmistrz i będą się wstydzili nawet przyznać, że pracowali za obecnego i dobrze im się wiodło.

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Mławiak

Och, jaki spolegliwy wyborca burmistrza 😀 .
Cudowny burmistrz, który potrafi tylko grzebać w moich i twoich kieszeniach, bo już schylić się podnieść te obce z ziemi, to za sztywny kręgosłup, a mnie denerwuje Twoje bałwochwalcze zapatrzenie w złotoustego, mimo że ten już tyle razy zdejmował maskę i pokazywał swoją twarz bez maski i nawet bez makijażu

Jarek
Jarek
4 lata temu
Reply to  Mławiak

Denerwuje Cię to, że możesz stracić stołek i tylko tyle…

Mieszkaniec sztuk 1
Mieszkaniec sztuk 1
4 lata temu

Słyszalem plotki ze takie wyniki odczytywano już 2 lata temu a to była by gruba sprawa
Ale skoro wiadomo od kilku miesięcy to po co byl cyrk z petycjami skoro wiadomo było dalszego zamykają wysypisko to bylo takie granie ostatniego sprawiedliwego w tym ……..

Zatruty
Zatruty
4 lata temu

Ludzie!!! Jaka membrana? Kto ją widział? Nawet roboty geodezyjne inaczej wyglądają w papierach a inaczej na gruncie. I tak jest na wszystkich wysyp iskach tej firmy. Kasa, kasa, kasa.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

„… istnieje studnia w Kołakowie, zlokalizowana na kierunku napływu wód podziemnych, które przepływając pod wysypiskiem, kierują się m.in. również w stronę Mławy.”
WlOŚ jednak SĄDZI, że nie ma zagrożenia dla Mławy – ciekawa teoria.
Firma NOVAGO winna otrzymać konkretne terminy, a nie określenie terminu „w najbliższym możliwym czasie, dla NOVAGO ten termin może określać równie dobrze, że za miesiąc, a nawet za rok czy dwa. Uważam, że takie rzeczy trzeba doprecyzować.
Mandat 500zł dla firmy – bardzo śmieszne, czy to był chociaż najwyższy możliwy mandat za takie nieprawidłowości grożące nie tylko eko-systemowi, ale również zdrowiu i życiu tak ludzi jak i zwierząt.

kaktus
kaktus
4 lata temu

Zanieczyszczenie wody fenolami, chlorkami, metalami ciężkimi, benzenem itd. stwarza bezpośrednie zagrożenie dla środowiska, zdrowia i życia ludzi. Są one silnymi truciznami, które działają na układ nerwowy, krążeniowy i oddechowy. Są często przyczyną raka, tworzą guzy chłonniakowe, zmiany alergiczne skóry i błon śluzowych. Nie tak dawno burmistrz zapewniał nas o spalarni śmieci, która miała być wybudowana na ul. Płockiej, że będzie ekologiczna i dostarczać Mławie czystego powietrza. I też miała być monitorowana przez WIOŚ. Czyli słowa burmistrza warte co nic.

Mieszkanka
Mieszkanka
4 lata temu

Tak fajnie wszystko ale tylko dla tych co kasę zbijają a my się trujemy nasze dzieci również smród nie do opisania zapraszamy szlachtę z ratusza i novago pomieszanie tu ze swoimi dziećmi i wnukami zróbcie sobie spacer na tym świeżym powietrzu. Krajewo to już nie rekreacyjna dzielnica tylko śmierdząca aromaty aż miło.

Egon Olsen
Egon Olsen
4 lata temu

Tykająca bomba. Poprzedni właściciel wycisnął ile się da pieniędzy bez zbędnych inwestycji w bezpieczeństwo. Sprzedał Chińczykom za kupę kasy, a teraz oni robią co chcą. Miasto na własne życzenie może tylko na to patrzeć i modlić się żeby nie doszło do poważnego skażenia wód gruntowych. No właśnie? Gdzie jest stanowisko miasta w tej sprawie?! Pewnie głęboko zakopane w tej zabytkowej piwnicy pod ratuszem… A ten mandat 500 zł 🙂 pozostawmy bez komentarza

Obiektywny
Obiektywny
4 lata temu
Reply to  Egon Olsen

Napiszę wprost: za jakiś czas chińska firma się zwinie a mieszkańcy zapłacą za utylizację tego śmieciowego biznesu. Takie historie już działają w Polsce. I zapewniam nie są to małe pieniążki…Podobnie będzie z oczyszczalnią, ot całe dobro dla mieszkańców dali nam włodarze miasta i powiatu. Oczywiście nie znajdzie się osoba odpowiedzialna za wydane pozwolenia i decyzje na podstawie lipnych raportów środowiskowych.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x