Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Śledzić Anię Globalną


Pięcioosobowe drużyny uczniów śledziły życie Ani Globalnej – nastolatki mieszkającej w średniej wielkości mieście w Polsce. Szukali odpowiedzi na pytanie: jaki związek z problemami globalnymi oraz z codziennością w innych krajach ma ich własna codzienność? Odwiedzili sześć stacji, z których każda odpowiadała innej wykonywanej  na co dzień czynności.


ksp Mława
Reklama

Każdy z nas jest jednym z ponad siedmiu miliardów mieszkańców ziemi. Gdybyśmy chcieli spotkać się z każdym ze współmieszkańców na sekundę zajęłoby nam to wiele lat. Skoro nie spotkamy się z większością innych ludzi, to może jest nam obojętne, czy istnieją czy też nie.

Nasze życie toczy się w Polsce, w naszym mieście Mława, wśród naszych rodzin i przyjaciół. Zastanawiamy się czasami, czy to co robimy na co dzień może mieć wpływ w skali świata? Uczniowie klas siódmych SP nr 7 postanowili to sprawdzić biorąc udział w grze terenowej Globotropiciele. Pięcioosobowe drużyny śledziły życie Ani Globalnej –  nastolatki mieszkającej w średniej wielkości mieście w Polsce. Szukali odpowiedzi na pytanie: jaki związek z problemami globalnymi oraz z codziennością w innych krajach ma ich własna codzienność? Odwiedzili sześć stacji, z których każda odpowiadała innej wykonywanej  na co dzień czynności. Zadania dotyczyły określonych kręgów tematycznych: transport – wybór środka transportu a ilość spalin wpływających na zanieczyszczenie środowiska; ubiór – decyzje konsumenckie a łamanie praw człowieka; jedzenie – zakupy spożywcze i przygotowane posiłku a marnowanie żywności; woda – higiena osobista i zużycie wody a zasoby wodne na świecie; energia – rozrywka i zużycie energii elektrycznej a źródła energii; szkoła – nauka i dostęp do szkolnictwa w krajach słabo rozwiniętych.

Celem gry jest pobudzenie uczestników do refleksji nad globalnym kontekstem codziennych wyborów i nawyków. Zadania uświadomiły uczniom, że jest wiele problemów wokół nas. Pracując w grupach znaleźli sposoby, by poradzić sobie z nimi. Doszli do wniosku, że jako młode pokolenie za kilka lat będą musieli się z nimi zmierzyć. Warto było poświęcić czas by poznać i zrozumieć te zagadnienia a przy tym świetnie się bawić w towarzystwie rówieśników.

Scenariusz gry Globotropiciele jest dostępny na licencji CC -BY 3.0 Polska autorstwa Haliny Wojsław i Fundacja dla Somalii. Grę w naszej szkole przygotowali i przeprowadzili wychowawcy klas siódmych: Wiesława Chmielewska, Halina Rakowska, Zofia Kazimierska, Joanna Modzelewska, Irena Milewska oraz pani Ewa Ronkiewicz.

oprac. red.

źródło i fot. SP 7

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x