Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przasnyski jarmark staropolski z mławskim akcentem


Przasnysz kolejny raz przywołał czasy swojej chlubnej przeszłości. Stało się to 19 maja dzięki zorganizowanemu w parku miejskim jarmarkowi staropolskiemu, w tym roku odbywającemu się pod hasłem: „Rzemieślnicy wracają do Przasnysza”. Jarmark już na stałe wpisał się w kalendarz miejskich imprez, a tym razem wzięli w nim licznie udział rękodzielnicy, twórcy ludowi, malarze, rzeźbiarze oraz producenci potraw regionalnych. Jednym z rzeźbiarzy  prezentującym podczas pokazu swoje umiejętności był mieszkający i tworzący w Mławie Jerzy Kącki.

Sprzedam Piec


Tegoroczny jarmark zgromadził rekordową liczbę gości, zaś fakt, że po raz pierwszy zorganizowano go w parku miejskim, okazał się strzałem w dziesiątkę. Właśnie nad brzegiem Węgierki czterej rzeźbiarze przy pomocy spalinowych pił, a potem dłut w ciągu kilku godzin z okrągłych pni wyczarowali figury trzech rycerzy i św. Stanisława Kostkę. Każdy chętny mógł pod ich okiem popróbować, czy trudno jest posługiwać się dłutem.

Na samej wyspie ulokowano średniowieczne obozowisko, gdzie w klimacie dawnej muzyki można było skosztować tradycyjnej kuchni oraz odwiedzić kramy rzemieślników, alchemika i zapoznać z fachem kata. Nie mogło zabraknąć inscenizacji średniowiecznego życia, prezentacji dawnych sztuk walki i uzbrojenia. Poznawanie dawnych rzemiosł połączono z możliwością odbycia konnych przejażdżek, zaś swoją sprawność można było sprawdzić stając w szranki w zawodach łuczniczych, które zwieńczył rycerski turniej. Tegoroczna impreza miała związek z rodziną Kostków, dlatego dodatkowymi atrakcjami dnia były gry i zabawy zainspirowane pochodzącym z Rostkowa świętym. Na tym jednak nie koniec aktywności związanych z patronem Przasnysza. Podczas jarmarku zainaugurowano szlak św. Stanisława Kostki, a w czasie wędrówki można było się posługiwać specjalną aplikacją na telefon.

Tę wyjątkowo udaną imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Oświatowe „Grono”, działające przy Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu. Otrzymało na ten cel 25 tys. zł ze środków na realizację zadań publicznych Miasta Przasnysz, dotyczących działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Na spektakularny sukces jarmarku złożył się wysiłek miasta, pasjonatów, licznych placówek kulturalnych i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych i kościelnych.

źródło: infoprzasnysz.com

oprac. red.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x