Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Na spacer do Dwukół. Imaginarium, hotel dla owadów, ścieżka „bosa stopa”


Nie do poznania zmienił się teren w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Dwukoły.  Na ciekawych tajemnic świata leśnego czeka tam wiele atrakcji: imaginarium z odgłosami ptaków, platforma obserwacyjna, budki lęgowe, hotel dla owadów czy ścieżka „bosa stopa”. Są ławeczki, siedziska, stojaki na rowery i atrakcyjna zieleń, a nawet rzeźba leśnika.


W dniu 17 maja odbyła się uroczystość  otwarcia obiektu, który powstał w ramach projektu zatytułowanego: „Zagospodarowanie terenu przy siedzibie Nadleśnictwa Dwukoły na cele edukacyjne, turystyczno-rekreacyjne, w oparciu o lokalne walory przyrodnicze.”

Z tej okazji odbyła się uroczystość poświęcenia i oficjalnego oddania do użytku kompleksu, na którego budowę i odnowę wydano ponad 290 tys. zł. Uroczystości rozpoczęła msza św. w iłowskim kościele, a potem oficjalne otwarcie obiektu z udziałem przedstawicieli Lasów Państwowych i lokalnych władz na czele z wójtem gminy Iłowo Sebastianem Cichockim. Uroczystość uświetniła grupa sygnalistów z Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie, a ciekawostką był pokaz sprawności pilarzy.

Dzięki projektowi stworzono przestrzeń służąca edukacji, rekreacji i wypoczynkowi, harmonizującą z lokalnymi walorami przyrodniczymi, wśród których szczególnie cenny jest staw wraz z sąsiadującym z nim drzewostanem łęgowym składającym się z 70 – letnich olch, położony w dolinie rzeczki Dwukolanki oraz lasy grądowe, w których spotykamy stuletnie dęby, lipy i graby.

Ze względu na walory tych drzewostanów utworzony został leśny rezerwat przyrody „Góra Dębowa” i specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 „Góra Dębowa k. Mławy” z dominującym siedliskiem grądu subkontynentalnego.

Drzewostany są miejscem gniazdowania około 70 gatunków ptaków. Spotkamy w nich również łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki, lisy, borsuki oraz jenoty. Lasy położone są w mezoregionie Wzniesień Mławskich, który charakteryzuje urozmaicona rzeźba terenu o cechach wysoczyzny morenowej, z wałami i wzgórzami morenowymi. Jednym z nich jest Góra Dębowa o wysokości 185 m n.p.m. W tym urokliwym krajobrazie został wytyczony szlak pieszy biegnący przez obszar Natura 2000 i rezerwat przyrody, którego punktem docelowym jest właśnie Góra Dębowa. W ramach projektu, teren znajdujący się obok siedziby Nadleśnictwa został wyposażony w tablice edukacyjne, informujące o roślinach i zwierzętach związanych z tym miejscem, o obszarze Natura 2000, rezerwacie „Góra Dębowa” oraz o historii pogranicza mazowiecko – krzyżackiego, na którym znajduje się siedziba Nadleśnictwa Dwukoły.

Nasadzona tam zieleń jest jedynym elementem, który będzie w pełni wpływał na doznania estetyczne tego miejsca dopiero za kilka lat. Musi urosnąć i dojrzeć. Posadzono 1762 rośliny należące do 27 gatunków. Są to drzewa, krzewy, byliny, pnącza i trawy. Leśnicy zadbali też o przywrócenie naturze zagrożonego gatunku jakim jest jarząb brekinia.

oprac. red.

źródło: Nadleśnictwo Dwukoły

fot. Sebastian Cichocki/ Nadleśnictwo Dwukoły

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ktos
Ktos
4 lata temu

Gdzie to dokładnie jest

matka
matka
4 lata temu
Reply to  Ktos

Za Ilowem. ..jak wjezdzasz do Iłowa to przed wiaduktem w lewo i powinny być oznakowania….że 3 km przez Las cały czas prosto

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x