Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Starosta, burmistrz i wójtowie zarabiają za dużo?


Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przyjęte 15 maja br. zakłada obniżenie wynagrodzenia zasadniczego wójtów, burmistrzów, starostów, marszałków województw i skarbników średnio o 20%. Obniżone pensje wg obecnych przepisów muszą być zmienione od 1 lipca br. Co sądzą na ten temat włodarze powiatu i gmin w powiecie mławskim? czy uważają, że zarabiają za dużo?

Sprzedam Piec


Włodzimierz Wojnarowski starosta mławski: Odbieram to jako karę za nic. Pensja jest jedynym źródłem dochodu samorządowców. Jeżeli te przepisy będą utrzymane, to starosta będzie miał mniej od skarbnika czy sekretarza. To niezrozumiałe, że tak się dzieje. To, że ministrowie oddają nagrody to inna kwestia, im się pensji nie obcina. Czy uważam, że zarabiam niedużo? To rada powiatu ustala pobory. Uważam, że zasługuję na tyle ile ustali mi rada.


Wiesław Boczkowski wójt gminy Szydłowo:  Decyzję rządu przyjmuję, to oni te zasady ustalają, ale to upokorzenie dla wójtów. Nie docenia się tych ludzi. Zadań coraz więcej, a pieniądze coraz mniejsze. Takie traktowanie wójtów spowoduje, że do samorządu będą kandydować wcale nie ci najlepsi. W moim przypadku obowiązków i odpowiedzialności mam wiele a pracuję bez zastępcy. Moje wynagrodzenie było dobre i nawet po zmianie będzie dobre, ale w tej sprawie wolną rękę będą mieli radni.


Zbigniew Kleniewski wójt gminy Wiśniewo: Najkrócej mówiąc, „kowal zawinił, cygana powiesili”. Choć nie szedłem do samorządu dla polityki, bo jestem i pozostanę bezpartyjny, to dostałem rykoszetem. Każdy w jakiś sposób pracuje dla wynagrodzenia, w naszym przypadku obowiązków nie ubyło, a wynagrodzenia ubędzie. Trudno być zadowolonym.


Rafał Kuciński wójt gminy Dzierzgowo: Mam najniższe wynagrodzenie spośród wójtów w powiecie. Nie analizowałem, nawet nie wiem czy będzie tu z czego ujmować. Czy kwota netto ok. 6 tys.  w stosunku do odpowiedzialności za finanse, realizację zadań, gospodarkę w całej gminie i przy tej skali potrzeb i oczekiwań mieszkańców to za dużo?


Jan Warecki wójt gminy Wieczfnia Kościelna:  Wynagrodzenia to delikatna sprawa. Ja nigdy nie zabiegałem u rady gminy o podwyżkę, skupiałem się na wykonywaniu zadań. Na pewno uważam, że tryb wprowadzenia tych przepisów jest niewłaściwy. Dla rady gminy to też trudna sprawa.


Andrzej Wójcik wójt gminy Radzanów: Nie znam jeszcze rozporządzenia, więc nie bardzo mogę się wypowiadać jak nie znam tematu. Różnie słyszałem, również taką wersję, że ograniczona miałaby być możliwość uzyskiwania dodatkowych dochodów np. z tytułu zysków w spółkach i zasiadania w radach nadzorczych. Jak wspomniałem, nie znam rozporządzenia, nie chciałbym się wypowiadać.


Jacek Świderski wójt gminy Stupsk: Uważam, że to temat zastępczy i tuszowanie niezręczności z nagrodami rządowymi. Nie tędy droga, choć nawet były samorządowiec Henryk Kowalczyk twierdzi, że wójtowie zarabiają trzy razy więcej od ministrów. My oczekujemy, że dla równowagi trzeba wprowadzić dwukadencyjność dla posłów. Uważam, że zarabiam odpowiednio do obowiązków i czasu, jaki poświęcam na pracę.


Wiesław Zalewski wójt gminy Strzegowo: Tak ustalił rząd, nikt mnie o nic nie pytał, ani nie ma tu możliwości odwołania się. To przykre, że ponad 10 lat nie miałem podwyżki, a teraz proponuje się obniżkę. Uważam, że w samorządzie ciężko pracujemy, ludzi interesuje czy mają dostarczoną wodę, wywiezione śmieci a dzieci chodzą do szkoły.


Do momentu publikacji swojej opinii nie przesłał burmistrz Sławomir Kowalewski i wójtowie Jarosław Goschorski i Marek Nitczyński.

Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie zostało jeszcze opublikowane. Wiadomo jednak, że tabele przewidują obniżenie średnio o 20 proc. minimalnego i maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego. Według załączników wynagrodzenie zasadnicze wójtów i burmistrzów w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców nie będzie mogło przekroczyć 5 tys. zł, a maksymalny poziom ich dodatku funkcyjnego wyniesie 2,1 tys. zł. Z kolei pensje zasadnicze wójtów najmniejszych gmin, do 15 tys. mieszkańców, wyniosą maksymalnie 4,7 tys., a stawki dodatku funkcyjnego 1,9 tys. zł.

Warto tu przypomnieć, że wynagrodzenie starostów czy wójtów składa się z kilku elementów: wynagrodzenia zasadniczego i dodatków: funkcyjnego, specjalnego i stażowego.

Rozporządzenie zakłada obniżenie wynagrodzenia zasadniczego, co spowoduje też obniżenie naliczanych od niego dodatków stażowego i specjalnego. Ostatecznie więc decyzja o tym o ile wynagrodzenia naszych włodarzy zostaną zmniejszone zadecydują rady poszczególnych samorządów, pod warunkiem, że zmieszczą się w kwotach określonych w rozporządzeniu.

Według dzisiejszych uchwał około 12,3 tys. zł brutto zarabiają starosta, burmistrz i niewiele mniej wójtowie gminy Strzegowo i Wiśniewo. Ponad 11 tys zł. brutto mają wójtowie Szydłowa i Wieczfni Kościelnej, ponad 10 tys – wójtowie Szreńska i Stupska, ponad 9 tys. Lipowca Kościelnego, Radzanowa i Dzierzgowa.

Spośród wójtów naszego powiatu jedynie Jan Warecki zadeklarował i podtrzymał deklarację, że nie będzie kandydował na wójta w najbliższych wyborach. Pozostali wójtowie (i burmistrz) będą się ubiegać o reelekcję, lub jeszcze się wahają z deklaracją.

Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie podało, że „Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych. Wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach – tak jak w przypadku posłów i senatorów – oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.”

A jak Państwo uważacie?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
48 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
szczur w sukience
szczur w sukience
2 lata temu

Wszyscy mogą kandydowac. Skoro to jest takie proste i nic nie trzeba robic . I jeszcze za to placa to dlaczego jest tylko kilku kandydatow? Cała Mława na burmistrza!
Bedzie sie dzialo w te wybory.

Buu
Buu
2 lata temu

Jak go upokorzyli. Biedny. Buu. Może rada podejmie jakąś uchwałę pocieszającą. Jak zwykle 15 za

Siwy
Siwy
2 lata temu

Bidący, kuzwa jak się czyta ich wypowiedzi to się kichy skręcają. Jak im tak mamo płacą to czemu się tych stołów trzymają. Na znak protestu przeciwko rozporządzeniu podać się do dymisji i założyć swoją działalność gospodarczą . Tam można się realizować i zarabiać krocie .

wolny
wolny
2 lata temu

Dobrze pan wójt powiedział: „Moje wynagrodzenie było dobre i nawet po zmianie będzie dobre, ale w tej sprawie wolną rękę będą mieli radni.” tylko z ta wolna reką przesadził

zkk
zkk
2 lata temu

Tyle obowiązków mają wójtowie za takie marne grosze, a w jednej gminie naszego powiatu nie ma prawa kategorycznie nikt wystartować w wyborach na włodarza gminy, a kto taki zakaz wprowadził to można się tylko domyślić.

Observer
Observer
2 lata temu
Reply to  zkk

Ludzie, tacy jesteście zniewoleni?
Trzeba się ogarnąć, bo żadna gmina, żadne miasto, w sumie, nie jest prywatnym folwarkiem wójta czy też burmistrza.
Trzeba po prostu włodarzowi przytrzeć nosa i pokazać mu jego miejsce i jego obowiązki wobec społeczeństwa

zkk
zkk
2 lata temu
Reply to  Observer

Gmina o której mowa akurat folwarkiem jest jak najbardziej

hojny
hojny
2 lata temu

Panie Wójcie rząd zabierze 20%, a radni z Szydłowa będą przebijać się w ofertach (kto więcej zaoferuje) żeby Panu stratę wyrównać z nawiązką i na pewno będzie Pan zadowolony. Tak hojnej rady to tylko pozazdrościć.

wyborca
wyborca
2 lata temu
Reply to  hojny

Zwłaszcza taki jeden najbeidniejszy co jeczał jak chodził po domach że mu na kredyt brak bo za mało zarabia 🙂

Logika
Logika
2 lata temu

Kto narzeka niech odejdzie, młodzi chętnie ogarną stołki po 8tys miesięcznie !!!!!

God
God
2 lata temu
Reply to  Logika

Popieram w 100 %

OLA
OLA
2 lata temu

Drodzy samorządowcy Nie podoba się, to zawsze możecie znaleźć lepiej płatną prace.

Dd.mlawy
Dd.mlawy
2 lata temu

Nech nie narzekają to jest, zadurzo za te nerubstwo

Marcin
Marcin
2 lata temu
Reply to  Dd.mlawy

Dd. Życzę każdemu znaležć sie na tym stanowisku i zobaczyć jak lekko. Ja nie zazdroszcze tym na stołkach nawet dla takich bredni jakie trzeba czytać bo taka prawda że ludziom coraz łatwiej oceniać i negować

Observer
Observer
2 lata temu
Reply to  Marcin

„Nie życzę każdemu” – jeśli się nie życzy czegoś, to się nie życzy nikomu.
Tylko widzisz drogi Marcinie, na te stołki nikt nie idzie za karę, nikogo nie pchają na siłę, nikt nie zasiada w fotelu z przymusu, bo brak kasy na chleb.
Zawsze jest na ogół kilku chętnych i kandydaci prześcigają się w okazywaniu swoich zalet, nawet stosują pewne formy przekupstwa wobec wyborców, żeby tylko dosiąść fotela burmistrza czy wójta.
Tak, że nie musisz składać swoich życzeń, bo niech szanowny tatuś czy wujek nie narzeka, bo sam się pchał na fotel.

mławianin
mławianin
2 lata temu
Reply to  Observer

Tam jest napisane ” Życzę każdemu” – polonistów ☺

Marcin
Marcin
2 lata temu
Reply to  Observer

Observer ale žle przeczytałeś bo ja napisałem ” Życzę każdemu…” a nie nie życzę każdemu . Widzę że czytanie ze zrozumieniem sprawia trudności.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Marcin

No i cóż z tego, ale dalsza wypowiedź oponenta jest ok , życzysz każdemu tego niby rarytasu, bo jest tak ciężko, ze warto, żeby każdy spróbował. Ciężko to jest machać łopatą albo widłami Panie Marcinie, ciężko jest prowadzić własną firmę, ale tu nie ma nic ciężkiego, a za te błędne decyzje i uchwały to burmistrz i jego zastępca winni mieć obniżone wynagrodzenia nie o 20% ale o 40%, może wtedy bardziej przykładali by się do swojej pracy, bo przedsiębiorca jak podejmie błędną decyzję, to z własnej kieszeni płaci za nią.

szczur w sukience
szczur w sukience
2 lata temu
Reply to  Observer

…kazdy moze kandydować…pchaj się również na fotel.

mieszkanka
mieszkanka
2 lata temu

Panie Wójcie z Szydłowa, czy to nasza wina, że nie ma Pan zastępcy. Przecież mógłby Pan powołać nawet dwóch, a rada i tak wszystko zatwierdzi, a pieniądze się znajdą i obowiązków byłoby mniej i Pan mógłby wykorzystać bez problemu urlop.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  mieszkanka

A po co isc na urlop jak mozna sobie pojechac w godzinach pracy a za urlop wziac pieniodze

Osp mdze
Osp mdze
2 lata temu

Wójt gmininy strzegowo niech nie narzeka dlaczego cały czas przetargi wygrywa jedna firma

XYZ
XYZ
2 lata temu

Szkoda, że w rozporządzeniu nie ma, że przyszły kandydat na wójta powinien posiadać wykształcenie wyższe, jeśli chodzi o zarobki to żaden wójt na urzędzie krzywdy nie da sobie zrobić.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  XYZ

I tu masz rację, kandydaci na wójtów, starostów powinni mieć wyższe wykształcenie i jakieś doświadczenie, a nie jak niektórzy ledwie dali radę zaliczyć jakąś tam szkołę np. rolnicza, a teraz wielkie państwo i narzekanie, a nie pchać się i nie kandydować jak tak źle.
Wstyd szanowni samorządowcy!!!

Zastanawiające
Zastanawiające
2 lata temu

Ciekawe dlaczego Burmistrz nie przesłał swojej opinii???

dziennikarz
dziennikarz
2 lata temu

burmistrz to w ogóle z urzędników ma najgorszy kontakt z mediami do każdego normalnie można się dodzwonić albo spotkać – np. ze starostą, z dyrektorem PUP czy z szefem US… a burmistrz obstawiony przez ludzi, którzy nie dopuszczają do niego… a w tym konkretnym przypadku to jeszcze burmistrz nie lubi Codziennika, bo tu piszą prawdę…

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  dziennikarz

MASZ 100% racji w swym poście, i tylko dlatego że Burmistrzowi przez lata tak pióra samozadowolenia urosły, że podczas wyborów, powinniśmy go wysłać na zasłużony urlop, razem z całą RADĄ. Powinien sobie przypomnieć jak się jezdzi rowerem, po Mławie, co przed laty tak ochoczo się pokazywał. Tak codziennik pisze prawdę, ale jeśli znajdą się adwersarze z krytyką działań działaczy pisowskich–to już jest problem, komentarze znikają. A tak nie powinno być!!!! portal nie powinien być przychylny żadnej opcji.

Xxx
Xxx
2 lata temu

Nie jest w artykule wspomniane o zarobkach Wójta Wisniewa, ciekawe czemu??

elf
elf
2 lata temu
Reply to  Xxx

to spisek masonerii i ludu smoleńskiego

ANONIMOWO
ANONIMOWO
2 lata temu

Jeśli samorządowiec zarabia 605% najniższej krajowej to co mają powiedzieć ludzie którzy w naszym mieście pracują za minimalną pensję w firmach których UM zwalnia z podatku od nieruchomości?

Jaros
Jaros
2 lata temu

No i można zrobić temat normalnie, lokalnie? Niech się uczy konkurencja od Codziennika. Mam na myśli tę konkurencję, która tylko przykleja tematy ogólnopolskie. To aż się chce czytać.

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  Jaros

Posty na temat pracy portalu codziennik.pl —dobre, ale żeby przez te pochwały portal nie po pad w samozadowolenia, ale w niektórych przypadkach są jeszcze znaki zapytania?????

kalkulator
kalkulator
2 lata temu

Kto z was byłby zadowolony z obniżki płac o 20 % ?
Nikt nie chodzi do pracy dla ideałów ale dla pieniędzy.
Tak samo biedni jak i bogaci.

Republika(nin)
Republika(nin)
2 lata temu
Reply to  kalkulator

„Ta piosenka jest …” A swoją drogą szkoda, że takich hiciorów już dzisiaj nie ma ;(

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  kalkulator

Nie przejmuj się zarobkami samorządowców i tak będą się pchali na stołki, poczekaj do jesieni, a sam zobaczysz jakież to niskie zarobki nimi kierują, bo chyba nie chęć słuzenia lokalnej społewczności

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  Jarząbek

Niektórzy przejawiają jeszcze parcie na szkło.

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  Jarząbek

Na niektórych nick „Jarząbek” działa jak płachta na byka 😀
Możesz powiedzieć czemu?
Ten też będziesz minusować?

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  Jarząbek

CZEŚĆ!!! Jarząbek—ta płachta nawiedzonych działa nie tylko na Ciebie, to pisowska i urzędnicza ARMADA, TAK BARDZO NASZYM POSTOM stawia minusy. A to tylko dlatego że nie owijamy prawdy w bawełnę i walimy prosto z mostu i nie jesteśmy klakierami, i opisujemy rzeczywistość naszą mławską taką jaka ona jest, a co nie którym, ona mocno doskwiera. Przez długi czas obserwacji portalu, zauważyłem że po naszych postach mocno uaktywniają się lizusy i sługusy, i liczne grono klakierów i obrońców, tych porządków które obowiązują obecnie. JEDYNE CO JEST POZYTYWNE PO NASZYCH POSTACH TO TO, ŻE PORTAL ŻYJE BARDZO AKTYWNIE, nie traćmy nadzieji że przyjdzie czas kiedy ci co teraz stawiają nam minusy zmądrzeją, i zaczną patrzeć na życie takie jakie ono jest.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  kalkulator

My się na te stołki nie pchamy, a oni i tak będą się pchać, a więc nie ma o czym dyskutować.
Za chwile zobaczymy jak bardzo intratne są fotele samorządowców i po ilu będzie kandydatów konkurowało o nie.

Think more
Think more
2 lata temu

Panie wójcie z Szydłowa, uważa Pan, że ci najlepsi nie będą kandydować do samorządów, czyli mam nadzieję, że Pan dla takich pieniędzy nie będzie kandydował, bo jest Pan jednym z najlepszych

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

A ja bym powiazał to z zadłużeniem
44 000 000 Długu
12 000 ninus 4 400

Społeczna
Społeczna
2 lata temu

Bardzo dobrze. Niech pracuja spolecznie!

niesmak
niesmak
2 lata temu
Reply to  Społeczna

odezwała się ta co społecznie wyciąga rękę po 500+ i wszystkie inne „przywileje”. Pewnie też dla idei w domu siedzi i nie pobiera wynagrodzenia.

kos
kos
2 lata temu
Reply to  Społeczna

To teraz Ty idź pracować społecznie….. Nie odbieraj pensji w pracy….
Tez uważam, że temat obniżania pensji to temat zastępczy. Społeczeństwo się dowie o tym i przyklaśnie. A w następnych wyborach znowu zagłosuje na nich bo dają 500+ , teraz będzie 300 PLN na książki i inne takie…..PiS tak zadziałało, że 500 + bogata cześć społeczeństwa i tak na drugie dziecko ma a teraz będą też mieli środki na książki. Mieli pretensje do PO, że swoją polityką faworyzują bogatszą część społeczeństwa . Teraz robią dokładnie to samo. A dla niepełnosprawnych nie potrafią znaleźć pieniędzy. Aaa, sorry – zapomniałem o daninie….:) Ciekawe co na to nasi radni z ramienia PiS ??? Zgadzają się z ruchem swojej partii o obniżeniu pensji ???

Mateo
Mateo
2 lata temu
Reply to  kos

W RM radny z PiS jest tylko jeden ale ze swoimi mentorami zgadza się we wszystkim. Bez sensu jest zatem pytać.

kos
kos
2 lata temu
Reply to  Mateo

Zgadza się – masz rację, jest jeden. Rozpędziłem się podczas pisania poprzedniego postu 🙂

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  kos

Po tym poście widać że na portalu, pojawia się coraz więcej myślących ludzi którzy przedstawiają rzeczywistość taką jaka ona jest. TAK TRZYMAĆ!!!!!

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  Społeczna

Może i masz rację???, ale to tylko na krótką metę .Wszak pewna Pani pracowała mocno społecznie, no i została Dyr. MUZEUM, NO ALE TO TRZEBA BYĆ ZNAJOMYM BURMISTRZA….

48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x