Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

U sąsiadów. Rowery miejskie w Ciechanowie już w tym roku.


fot. ilustracyjne; Pixabay


ksp Mława
Reklama

Ciechanów planuje wdrożenie systemu rowerów miejskich. By sprawdzić pomysł w praktyce, uruchomiona zostanie usługa pilotażowa. Prezydent Krzysztof Kosiński podpisał z prezesem firmy Nextbike Polska Tomaszem Wojtkiewiczem umowę w tej sprawie. Rower z ciechanowskimi motywami został zaprezentowany podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Pilotażowy system Ciechanowskiego Roweru Miejskiego będzie składał się z 4 stacji: na placu Jana Pawła II, przy dworcu PKP, przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz przy ul. Armii Krajowej. Każda stacja będzie wyposażona w terminal z panelem informacyjnym i sterującym oraz w 12 stojaków rowerowych. Do dyspozycji będą w sumie 32 rowery, w tym 28 standardowych, 2 tandemy i 2 dziecięce.

– Od dawna otrzymywałem mnóstwo pytań od mieszkańców w sprawie wdrożenia roweru miejskiego. Kiedy ogłosiliśmy, że mamy taki plan, był duży pozytywny odzew. Czas więc wprowadzić pomysł w życie. Rowery publiczne sprawdzają się na całym świecie, systemy są rozbudowywane, więc widać, że nie jest to chwilowa moda. W mieście wybudowaliśmy, budujemy i planujemy budowy kolejnych kilometrów ścieżek. Teraz ci, którzy nie mają własnych rowerów, bądź chcą przemieścić się między konkretnymi punktami, nie martwiąc się o to co zrobić z rowerem, będą mogli korzystać z miejskiej propozycji ekologicznego i z pewnością pozytywnie wpływającego na zdrowie i kondycję środka transportu – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Korzystanie z roweru (po wcześniejszej rejestracji) będzie bezpłatne przez pierwsze 20 minut. Od 21 do 60 minut opłata wyniesie 1 zł, od 61 do 120 minut – 2 zł, od 121 do 180 minut – 3 zł, od 181 do 240 minut i za każdą kolejną godzinę – 4 zł za godzinę. Maksymalna długość wypożyczenia roweru to 12 godzin. Wypożyczony rower można będzie zwrócić na dowolnej stacji. By wypożyczyć rower, trzeba będzie założyć indywidualne konto klienta oraz mieć na nim co najmniej 10 zł (niewykorzystane środki będą podlegały zwrotowi w przypadku rezygnacji z korzystania z systemu). Wypożyczanie będzie możliwe całodobowo, każdego dnia w tygodniu w czasie trwania pilotażu. Po jego pozytywnym zakończeniu docelowo rower miejski na stałe ma ruszyć od wiosny 2019 roku, z większą liczbą stacji.

– Mieszkańcy Ciechanowa będą mogli korzystać z najlepszego i najpopularniejszego systemu rowerowego w Polsce. W tym roku rowery Nextbike można wypożyczać w ponad 30 polskich miastach, mamy już około 1,5 mln użytkowników. Co ważne, ze wszystkich systemów Nextbike Polska można korzystać za pomocą jednego konta. Mieszkańcy Ciechanowa zyskują więc dostęp do floty ponad 14 tysięcy rowerów w Polsce i niemal 50 tysięcy na całym świecie – powiedział prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz.

Rowery publiczne funkcjonują nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, ale także w mniejszych ośrodkach, np. w Szamotułach, Konstancinie-Jeziornie, Kołobrzegu, Stalowej Woli.

Ciechanów w przygotowywaniu koncepcji wdrożenia roweru miejskiego podjął współpracę ze stowarzyszeniem Ciechanowska Grupa Rowerowa.

źródło: infoprzasnysz.com, UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rafi
Rafi
4 lata temu

Kosiński the best !

Stefek
Stefek
4 lata temu

Szanowni Państwo! To co kandydat na burmistrza spod znaku zielonej koniczynki ??? Być może będzie wówczas i w Mławie operatywny Burmistrz.

z bliska
z bliska
4 lata temu

No tak przyjemnie się czyta takie informację, ale to jest Ciechanów, i bardzo operatywny Prezydent miasta, a w Mławie Pan Burmistrz nie będzie się przejmował rowerami, ma przeciesz samochód, i to mu wystarczy….

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  z bliska

Tak „z bliska”, tyle, że w Ciechanowie rowery miejskie mają sens, bo jest dużo ścieżek rowerowych, które są ze sobą skomunikowane, a w Mławie? – jedziesz ścieżką rowerową i za chwilę ona się urywa.
„W mieście wybudowaliśmy, budujemy i planujemy budowy kolejnych kilometrów ścieżek.”, to słowa prezydenta Ciechanowa.

Z bliska
Z bliska
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Myślę że wiesz o czym to swiadczy ano o tym Jarzabek że nasza mławski władza, jest po prostu do wymiany, zasiedzieli się Panatwo na stołkach, i koniecznie potrzebna jest zmiana.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x