Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mogłeś przymierzyć mundur i wziąć w rękę szablę. Żywa lekcja historii w SP 3


14 maja 2018 r. w naszej szkole Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z Lublina  zaprezentowała  pokaz historyczny zatytułowany „Ku niepodległej”

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Walka Polaków o niepodległość przewijała się przez cały pokaz od insurekcji kościuszkowskiej, poprzez walkę u boku Napoleona, aż po powstanie listopadowe i styczniowe. Niezaprzeczalnym atutem tego przedstawienia było prezentowanie umundurowania i uzbrojenia walczących o niepodległość formacji polskich. Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas czwartych, siódmej oraz gimnazjalnych mieli niepowtarzalną okazję przymierzyć mundury, trzymać broń, a także powładać  szablami. Chronologicznie zobaczyliśmy –  Tadeusza Kościuszkę, kosyniera z czasów insurekcji kościuszkowskiej, Napoleona Bonaparte i Jana Henryka Dąbrowskiego, żołnierzy z czasów Księstwa Warszawskiego, żołnierza armii polskiej walczącego w powstaniu listopadowym i powstańca styczniowego. Prowadzący opowiadał o szczegółach umundurowania i uzbrojenia, nie zapominając o nakreśleniu tła historycznego.

Uczniowie przez cały pokaz przyglądali się kolegom i koleżankom przyodzianym w mundury z epoki. Z zainteresowaniem słuchali opowieści o naszych przodkach, którzy z poświęceniem walczyli o wolną Polskę. Przewodni motyw walki o niepodległość Polski był ważnym elementem kształtowania postaw patriotycznych wśród uczniów, zwłaszcza w kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

źródło i fot. SP 3

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x