Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława. Woda 2 grosze taniej, ścieki 3


O tym ile w najbliższym czasie mławianie będą płacić za wodę i odbiór ścieków dowiedzieliśmy się na zebraniu osiedlowym na Wólce.Taką informację przedstawiła uczestnikom zebrania  Urszula Aptowicz naczelnik wydziału środowiska, przy okazji omawiania przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego bieżących spraw w mieście.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, w Mławie jest to spółka WodKan.  Zmiana przepisów spowodowała, że w tym roku to już nie rada miasta zatwierdzać będzie taryfę zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, ale taryfy skontroluje specjalnie powołany regulator Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Spółka WodKan otrzymała już pozytywną decyzję odnośnie złożonego wniosku z takimi właśnie stawkami opłat dla indywidualnych odbiorców. Nowe taryfy wejdą w życie w terminie 7 dni od momentu ich opublikowania w Biuletynie Informacji Publicznej PGW Wody Polskie.

Do 2016 roku mławianie płacili za ścieki 4,41 zł za metr sześć. W związku z budową nowej oczyszczalni w formule PPP cena 1 metra sześć ścieków wzrosła o 39 % , do kwoty 6,11 zł, za wodę płaciliśmy 2,92 zł. W okresie przejściowym miasto wprowadziło dopłatę do ścieków, ostatecznie jednak od 2017 roku płacimy już pełną stawkę 6,11 zł za ścieki i 3,00 zł za wodę.

Obecnie zatwierdzone taryfy obowiązywać będą przez okres najbliższych trzech lat. W trzecim roku obowiązywania taryfy opłata za ścieki wzrośnie o 1 grosz, do kwoty 6,09 zł.

Nadzieję na to, że ceny te jeszcze zmaleją przedstawił mieszkańcom burmistrz Kowalewski. Przypomniał zapisy umowy ze spółką ONDEO, według których cenę można negocjować po znacznym przekroczeniu zakładanej w umowie ilości ścieków. Według burmistrza ilość ścieków odprowadzanych po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej wzrośnie o ok. 100 000 metrów sześć. co pozwoli negocjować cenę.

Warto tu przypomnieć, że na cenę wody i ścieków w Mławie niebagatelny wpływ miało zwolnienie spółki WodKan z ponad 1 mln zł wnoszonych corocznie do budżetu miasta opłat, co znalazło odzwierciedlenie w kosztach spółki.

Niestety, na zebraniu zaplanowanym i zwołanym specjalnie przez burmistrza, zabrakło czasu na pytania i dyskusję, nie tylko o sprawach kanalizacji. Burmistrz tłumaczył to innym spotkaniem w tym dniu i zapowiedział, że za miesiąc gotów jest spotkać się z mieszkańcami Osiedla nr 8 i odpowiadać na pytania.

Ponieważ trwa jeszcze proces zatwierdzania taryf, na stronie PGW Wody Polskie nie ukazały się jeszcze żadne zatwierdzone decyzje, trudno jest więc na razie mówić jak ceny ukształtują się w innych samorządach. Wody Polskie podają jedynie, że do 27 kwietnia złożono 2547 wniosków taryfowych, wydano łącznie 1240 decyzji, w tym 836 zatwierdzających i 404 negatywnych, 501 decyzji oczekuje na podpisanie (już po złożeniu wyjaśnień przez wnioskodawców i dokonaniu kolejnej weryfikacji przez organ regulacyjny), 800 wniosków nadal jest procedowanych – w trakcie składania wyjaśnień ze strony przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych (wg wysłanych wezwań) a w stosunku do 6 wniosków odmówiono wszczęcia postępowania.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
31 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z bliska
z bliska
2 lata temu

Treści napisów nad tablicą, świadczą dobitnie o działaniach Burmistrza—TO NAPRAWDĘ ŚREDNIOWIECZE !!!! Czas na odpoczynek,

Safari
Safari
2 lata temu
Reply to  z bliska

Ouh là là! Widać, że osoba komentująca pod nikiem „z bliska” dała się podpuścić i uwierzyła w to co napisał „wml”. Nawet podstawowa wiedza dotycząca ludzkiej mentalności potrafi być przydatna 😉

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Safari

O widac że ktoś po wycieczce do Paryża

Radny Bezradny
Radny Bezradny
2 lata temu

Tu Radny Bezradny, pobierający dietę i rozliczający się z niej na stronie internetowej, zasiadający w kilku komisjach, mający przypadkiem zatrudnioną rodzinę w jednostkach organizacyjnych UM, podnoszący rękę najwyzej podczas głosowań. Paryżanin. Dawno nie pisałem bo…….odbyłem nowy ważny kurs, opłacony przez podatników z dziedziny pracy w samorządzie. Umiem teraz reagować na mrugnięcie okiem i natychmiast podnieść rękę wyżej niż inni. Pisze o tym, bo jest to zbieżne z powyżej opisanym działaniem. Ja obserwując i podnosząc, działam dla dobra Mieszkancow i On umówiony wczesniej na spotkania, heroicznie przybiegł na ten miting aby nie zawieść swoich wyborców. Przeciez to dla nich pracuje 24h na dobę a nawet 25 jak wczesniej wstanie. Spotkania te były tak ważne, że nawet na chwile nie mógł porozmawiać ze swoim pracodawcą-mieszkańcami-wyborcami. Prosze sprawdzic w dzienniku Ratusza ile i z kim były te spotkania aby zamknąć usta wszystkim wątpiącym i wykazać jak ciężko pracował wlasnie w tym dniu. Wtedy artykuł bedzie pełny.

Think more
Think more
2 lata temu

Ten pan ze zdjęcia wygląda nieciekawie, tak jakby się czegoś obawiał i to bardzo i jakby już coś mu się przydarzyło ze strachu…

SzK
SzK
2 lata temu

Niech się weźmie ten cały burmistrz za drogi osiedlowe bo dziura na dziurze

Mieszkaniec grodu
Mieszkaniec grodu
2 lata temu

Ale dalej średniowiecze.

Zwolennik burmistrza
Zwolennik burmistrza
2 lata temu

Patrząc na to wszystko z boku, czego wy chcecie o burmistrza. … lepszego nie mieliśmy i nie będziemy. Popatrzcie na okoliczne miasta. Kto tam rządzi i co się dzieje. Szczerze życzę Panu Sławomirowi zwycięstwa w tych wyborach i kolejnych

Mieszkaniec sztuk 1
Mieszkaniec sztuk 1
2 lata temu

Mowisz o tych rozwijajacych sie miastach wokoło pozyskujacych po kilkadziesiat. Milionow z umni rocznie bez lik i niezniszczalnych dyrektorów
To nie nie mozemy sie nimi rownac

Radny Bezradny
Radny Bezradny
2 lata temu

Tu Radny Bezradny, pobierający dietę, zasiadający w kilku komisjach,mający przypadkiem zatrudniona rodzinę w jednostkach UM, podnoszący rękę najwyzej podczas głosowań. Paryżanin. Ja się oczywiście zgadzam ze Zwolennikiem Burmistrza. Żadne z okolicznych miast nie ma takiego Burmistrza, ktory tak ciężko pracuje, ze nawet z mieszkańcami nie ma czasu porazmawiac. Czego Oni mogą chcieć?

z bliska
z bliska
2 lata temu

Trzeba być bardzo naiwnym aby pisać takie laurki. Tak inne miasta idą do przodu, a Mława brnie w średniowiecze.

wml
wml
2 lata temu

A gdzie są komentarze internauty : Mir.K.O. vel Jarząbek vel z bliska ??? Cenię sobie jego komentarze i czerpię z nich część swojej wiedzy.

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  wml

—Komentarze moje są i będą mimo tych minusów jakie nie raz dostaje, za pisanie i krytykowanie działań władzy i mławskich radnych. Ja nie jestem i nie piszę pod nickiem Jarząbek, zacznij pisać w liczbie mnogiej, chyba że sprawia ci trudność aby odróżnić słowa Jarząbek od z bliska….pozytywem jest to że czerpiesz wiedzę z naszych postów—to dobrze może wreszcie czegoś się nauczysz.

Torys
Torys
2 lata temu
Reply to  z bliska

Ok! Jeśli założymy, że „Jarząbek” i „z bliska” to dwie rożne osoby, to w takim razie współdziałacie a jeśli tak nie jest, to bezzwłocznie powinniście zacząć współdziałać. We dwóch możecie założyć już jakieś ugrupowanie.

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  Torys

Dwóch to za mało, dołączysz jako trzeci? Torysie vel jakiś tam 😀
Tyle, że jeśli masz inne poglądy to znaczy jesteś z ramienia „burmiszcza” to z góry dziękuję za współpracę w imieniu swoim i Pana „z bliska” – nie po drodze nam razem.
Tyle, że Ty prawdopodobnie nie masz żadnych poglądów, a nawet własnego zdania i tylko lubisz się czepiać komentujących.

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  Torys

Jak będzie trzeba to założymy, Twoje rady są zbędne. Współdziałać można z normalnymi ludzmi z klakierami nam nie po drodze.

Z R ..
Z R ..
2 lata temu

Tak naprawdę ta matematyka na tablicy jest jak cały bsk zakamuflowana i ładna na pokaz gorzka dla mieszkańców a w zasadzie droga .Na tablicy zabrakło jednego ważnego działanie 1000000 podzielić 1630 000. To daje 61 groszy za m. Tyle mniej wpłynie do budżetu tak wiec mamy podwyżkę 58 groszy ponieważ ten milionik trzeba było uzupełnić z obligacji ? Wiec trzeba doliczyc ich obsługę
Ps panie burniszczu zapomnial pan jak na sesji ,,mowil „pan ze bedzie do dyspozycji mieszkańców na zebraniu 15 i co?

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Z R ..

Tak, Z R.. zmniejszenie wpływów w tym roku było zaplanowane i dlatego te ok. 20 mln obligacji.
Burmistrz boi się mieszkańców Wólki i on nigdy nie znajdzie czasu na pytania i dyskusję, bo mieszkańcy by go w końcu wywieźli z tej sali na taczce.

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  Anonim

Wólczanie to zróbcie wreszcie coś co pozwoli Burmistrzowi zjawić się na Wólce, i wysłuchać problemów mieszkańców—-podstawcie pod Ratusz TACZKI i przywieście nim Burmistrza na Wólkę

Waldi
Waldi
2 lata temu

Ciekawe jak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podejdzie do stawek taryfy i jak zareaguje ONDEO prywatna firma ?! 🙂 Chyba normalne że oni chcą zarobić jak najwięcej, podstawowe prawo wolnego rynku, nie po to inwestowali 50 milinów zł. A teraz ? Co ? Czyżby groziła nam fala gnojówki ? W dosłownym tego słowa znaczeniu, pożyjemy powąchamy 🙂

Anonim
Anonim
2 lata temu

Ta obniżka to dosłownie szał

Olivier
Olivier
2 lata temu
Reply to  Anonim

Jednym słowem, burmistrz jest szałowy (hihi)

noile
noile
2 lata temu

obniżki, że można tarzać się ze śmiechu. najlepiej jak SK wyliczał ile to oszczędności dla gospodarstwa domowego będzie, no istna komedia.Ta obniżka to tak samo jak podwyżki dla emerytów z zus

Art
Art
2 lata temu

Najpierw zafundował mieszkańcom podwyżkę o 40%, a teraz czekam na oklaski obniżając opłaty o jeden grosz.

Ala
Ala
2 lata temu

Kiełbasa wyborcza, wymógł na wodkan żeby obniżyć stawki, a każdy regulator obniżoną cenę zatwierdzi bez problemu

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  Ala

Zwolnienie Wod-Kan z wnoszonych opłat to ponad milion złotych mniej w budżecie miasta, zatem obniżka stawek wody o 2 a ścieków o 3 grosze, to przysłowiowy śmiech na sali.

Daro
Daro
2 lata temu

Warto zwrócić uwagę na zdjęcie zamieszczone powyżej. Ten nasz Burmistrz jest taki wszechstronny. Nie tylko sport jest jego domeną ale również matematyka i historia. Możemy być z niego dumni – nieprawdaż???

Enio
Enio
2 lata temu

To właśnie nazywa się „Decydujący moment” w fotografii. Ten napis nad tablicą pięknie wpisał się w sytuację…

z bliska
z bliska
2 lata temu
Reply to  Enio

Tak masz rację ten Burmistrz, tui już historia i naprawdę ŚREDNIOWIECZE, to jak na dłoni widać po jego ostatnich działaniach, a ta mapa którą naszkicował, już nie ważna ale zaprowadzi go wprost do swej wiejskiej posiadłości.

Marco
Marco
2 lata temu

Burmistrz, to jest cwana sztuka, bacznie obserwuje rzeczywistość i trzeba przyznać, że szybko uczy się. Jeśli było tak jak napisał „Codziennik”, to zachował się on podobnie jak przedstawiciele rządu w stosunku do osób niepełnosprawnych – naszkicował „mapę drogową” i uważa temat za załatwiony. Żadnych jasnych deklaracji, konkretów, wyjaśnień … No ale możemy przynajmniej powiedzieć, że Kowalewski to rasowy polityk najwyższej klasy. Huraaaaaaa!

Poważna
Poważna
2 lata temu

Burmistrz zwiał z tego zebrania.
Skrytykował, nagadał kilka historyjek.
I zwiał.
Szkoda gadac- niepoważny facet.

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x