Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Nowa nwestycja Osiedle Kameralne Mława GSM Investment
Logo
meblolux

Radni gminy Wiśniewo są przeciwni nagrywaniu sesji


Radni gminy Wiśniewo na ostatniej, majowej sesji, większością głosów odrzucili wniosek o nagrywanie przebiegu sesji, złożony przez radnego Tadeusza Gogolewskiego. Według niego, protokoły wielokrotnie nie odzwierciedlały dokładnie przebiegu obrad. O rozpatrzenie takiego wniosku radny zwracał się do przewodniczącej rady już w ubiegłym roku, jak dotąd bezskutecznie. Na początku maja br. złożył wniosek pisemny.

Słoneczne ogrody Mława

– Zgodnie z par. 50 Statutu Rady Gminy Wiśniewo sesje Rady mogą być nagrywane na taśmie magnetofonowej. Stwierdziłem wielokrotnie, że protokół pisemny nie odzwierciedla – w mojej ocenie – pełni przebiegu obrad Rady. Dlatego na sesji w dniu 15 grudnia 2017 r. zgłosiłem formalny wniosek o nagrywanie sesji na taśmie magnetofonowej. Zgodnie z par. 44 ust. 2 wniosek ten powinien być poddany pod dyskusję a następnie poddany pod głosowanie. Sprzecznie ze Statutem Pani Przewodnicząca i Pan Wójt odwołali się do nieznanych Statutowi analiz i zastanowień. W protokole nie wpisano tego nadto, że obiecano mi odpowiedź na następnej sesji. Nic takiego nie zaistniało do chwili obecnej – napisał w uzasadnieniu wniosku radny Tadeusz Gogolewski.

Okazało się, że radni wcale nie mieli ochoty dyskutować w tej sprawie, choć to właśnie w ich rękach spoczęła decyzja. Nie było dyskusji, w której parlamentarnym zwyczajem, ktoś przedstawiałby argumenty za i przeciw wnioskowi. W zarządzonym przez przewodniczącą rady głosowaniu wniosek przepadł. Poparła go jedynie czwórka z piętnaściorga radnych.

 – Protokół nie musi odzwierciedlać sesji zdania po zdaniu, ale kwestie spraw poruszonych. Sesja może być nagrywana, ale nie musi. Od następnej kadencji sesje będą nagrywane – mówiła jedynie informująca o wpłynięciu wniosku przewodnicząca rady gminy Iwona Zabuska.

Głos w tej sprawie zabrali jedynie sekretarz gminy Iwona Rejniak oraz wójt Zbigniew Kleniewski.

– Uwagi do protokołu powinny dotyczyć jego treści, a nie przebiegu obrad, na który ja nie mam wpływu. Nie twierdzę, że w protokole nie mogą się wkraść przejęzyczenia czy błędy, ale staram się wiernie oddać to co dzieje się na sesji – odniosła się do zarzutów radnego protokolantka.

Wójt pozostawił tę decyzję zupełnie woli radnych.

– Ja widzę, że pan radny uzbroił się w jakiś przyrząd i nagrywa, ale to jest jego prywatne nagranie, dla jego potrzeb. Co innego jest nagrywanie stricte formalne, które jest później archiwizowane i składane  jako dokument.  I tutaj potrzebna jest decyzja rady, czy chce, czy nie chce, bo sformułowanie może nie oznacza, że ma nie być – powiedział wójt Kleniewski.

Przywołany przez radnego Gogolewskiego zapis w statucie rzeczywiście przyznaje radzie gminy swobodę decyzji w sprawie nagrywania obrad. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że wprowadzona w lutym br. ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, nakłada na wszystkie samorządy obowiązek transmisji obrad i rejestracji obrazu i dźwięku.

W założeniu ustawodawcy ma to wpłynąć na większą jawność życia publicznego i społeczną kontrolę ich działania. W Polsce, ale też w naszym powiecie są samorządy, które upubliczniały obrady samorządu, nawet gdy takiej ustawy jeszcze nie uchwalono. W tych samorządach nigdy nikt nie zgłaszał uwag do zapisów w protokole obrad.

Ustawa weszła już w życie, ale niektóre jej przepisy zaczną obowiązywać od nowej kadencji, m.in. właśnie zapis o obowiązku nagrywaniu sesji. Od wyborów samorządowych dzieli nas więc już tylko około pół roku. Czemu więc radni Wiśniewa nie poszli z duchem czasu, a raczej przepisów? Trudno powiedzieć, bo nikt z radnych nie powiedział czemu zagłosował przeciw. Możemy tylko snuć domysły.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
Anonim

Nareszcie ktoś się wziął za to!!! Brawo!!!

Julka

I bardzo dobrze. Wystarczy spojrzeć co robią radni bezradni na Radzie Powiatu, szopka…