Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jakie są szkolne toalety i jak to wygląda w powiecie mławskim?


Z ogólnopolskiego badania „Ocena stanu szkolnych toalet” przeprowadzonego wśród rodziców uczniów publicznych szkół podstawowych, wynika, że blisko co trzeci ankietowany uważa, że toaleta w szkole jego dziecka nie jest czysta lub nie ma wiedzy na temat jej stanu. Jednocześnie aż 40% ankietowanych rodziców przyznało, że ich dzieci skarżyły się na niedogodności związane z korzystaniem ze szkolnej toalety.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


Ok. 30% ankietowanych rodziców przyznaje, że toaleta w szkole ich dziecka nie jest czysta lub nie ma wiedzy na ten temat. Jednocześnie, jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby programu „Wzorowa Łazienka”, dla większości rodziców stan szkolnych toalet nie ma znaczenia przy wyborze szkoły dla ich dziecka. Aż 76% badanych nie brało pod uwagę stanu i wyglądu szkolnych toalet, a 22% w ogóle nie myślało o tej kwestii.
Na problem niedogodności związanych z korzystaniem przez dzieci ze szkolnych toalet zwraca uwagę 40% ankietowanych rodziców. Najczęściej wskazywane to: brak lub niewystarczająca ilość papieru toaletowego, brak mydła i ręczników do wytarcia rąk, brudna muszla klozetowa, brak sprawnych zamków w kabinach toaletowych oraz nieestetyczna łazienka.

Prawie co szósty ankietowany rodzic (15%) przyznaje, że jego dziecko unika korzystania z toalety podczas pobytu w szkole.

„Dziecko unikające odwiedzin szkolnej łazienki z powodu jej kiepskiego wyposażenia czy stanu czystości lub mające do niej utrudniony dostęp nie może skupić się na procesie dydaktycznym. Oczywiście cierpią na tym wyniki i osiągnięcia szkolne” – zaznacza dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, ekspert programu „Wzorowa Łazienka” (program edukacyjny skierowany do publicznych szkół podstawowych, który ma wpłynąć na zmianę warunków sanitarnych poprzez kształtowanie właściwych nawyków higienicznych wśród uczniów oraz zapewnienie zwycięskiej szkole wyremontowanej i przyjaznej toalety – red.).

Potwierdzają to wyniki badania. Aż 87% ankietowanych jest zdania, że brak możliwości swobodnego skorzystania z toalety zawsze, kiedy dziecko tego potrzebuje, ma wpływ na jego komfort uczestnictwa w zajęciach szkolnych oraz koncentrację na lekcji.

W powiecie mławskim Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, corocznie kontroluje stan higieny we wszystkich szkołach na terenie powiatu. Według dyrektor Ewy Sztuby, stacja nie ma informacji, żeby działo się w tej materii coś mocno niepokojącego. Stan toalet w szkołach na naszym terenie jest dobry.

– Toalety kontrolujemy przy okazji kompleksowej kontroli szkoły, nie są one same pod szczególnym nadzorem. W tym roku skontrolowaliśmy już 38 szkół. Przedszkoli i jedną świetlicę. Nie mam informacji, żeby działo się coś szczególnie niepokojącego – mówi dyrektor PSSE Ewa Sztuba. Według niej są przypadki, że stan techniczny wymaga remontu i poprawy, ale dyrektorzy szkół systematycznie modernizują łazienki.

źródło: Centrum Prasowe PAP
oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Oburzony
Oburzony
2 lata temu

Chcecie zobaczyć najgorszą toaletę zapraszam do szkoły podstawowej w Dzierzgowie, lata zaniedbań władz i brak chętnego żeby coś z tym zrobić

Szalone lata 90-te.
Szalone lata 90-te.
2 lata temu

Za moich czasów w zerówce ręce przed obiadem cała klasa myła w jednej i tej samej misce z ciepłą wodą a potrzeby załatwiało się do dziury w drewnianej budce parę metrów od budynku.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x