Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dębsk. Ponadczasowe przesłania w 3-majowej akademii


Pamięć jest rzeczą wielką, tradycja to element wychowania, a składanie hołdu bohaterom narodowym – powinnością każdego obywatela. Tymi przesłankami, w Szkole Podstawowej w Dębsku, kierowali się organizatorzy święta upamiętniającego uchwalenie Konstytucji 3 maja. Galowe stroje, flagi narodowe, towarzysząca im biel i czerwień w oprawie z wiosennej zieleni przypominały, że dla wszystkich Polaków jest to dzień szczególny. Ustanowiono go przecież świętem narodowym jako wyraz hołdu dla przodków  pragnących ocalić kraj przed upadkiem.


ksp Mława
Reklama

Główną część obchodów stanowiła uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas VI i VII pod merytoryczną i artystyczną opieką pani Ewy Bugaj. Nie do przecenienia jest też popis przedstawicielek najmłodszej grupy dzieci prowadzonej przez panie Ewę Bańczyk i Katarzynę Zyborowicz.

Piękny to widok, gdy na szkolnej scenie prezentują się domorośli aktorzy, słowem rymowanym, prozą i tekstami pieśni, z zaangażowaniem i towarzyszącymi mu emocjami oddający atmosferę dni poprzedzających akt rozbiorów, „który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata”. Zaangażowanie to stan charakteryzujący wszystkich uczniów, czego dowód stanowią nie tylko piękne recytacje i oprawa muzyczna, ale także stroje upodobnione do tych z epoki, nadające występowi charakteru i podkreślające nastrój.

Akademia dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucja 3 maja to wieloaspektowa nauka patriotyzmu, w której odniesienia do współczesności zajęły niepoślednie miejsce. Wezwania do „nauczenia się na pamięć tego kraju, jednego w całym świecie” czy zobrazowanie istoty przynależności do ziemi, na której rozbrzmiewają „mazurki i walce Fryderyka” są tym cenniejsze, że zawierają przesłania odnoszące  się również do współczesności. Zapewne docenili to przybyli goście: reprezentanci Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szydłowie z przewodniczącą panią Barbarą Jatczak, która zaprezentowała starszym uczniom wycinek wojennych wspomnień i refleksji oraz rodzice i członkowie rodzin uczniów,  stanowiących grono oddanych członków społeczności szkolnej.

Uroczystość zakończyło  wystąpienie pani dyrektor Danuty Gumiennej, po czym wszyscy udali się do swych zajęć. Zapewne każdemu towarzyszyła świadomość tego, że stanowimy wspólnotę ludzi mówiących tym samym językiem, urodzonych i żyjących na  tej ziemi, hołdującym tym samym tradycjom, a więc zobowiązanych do troski o swój kraj i w razie potrzeby – stawienia się w jego obronie.

autor i fot.: SP w Dębsku

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rodzic
Rodzic
4 lata temu

Pięknie, na wysokim poziomie i wzruszająco. Dzieci dobrze poprowadzone pokazują co potrafią. Wychowanie też dzięki obecności Państwa Kombatantów i wykładowi Pani Prezes. Dziękujemy

Kombatant
Kombatant
4 lata temu

Na tą szkołę zawsze można liczyć

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x