Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Koperty i karty pocztowe w bibliotece


Miejska Biblioteka Publiczna  zaprasza do obejrzenia kolejnej wystawy pt. „Koperty i kartki pocztowe ze zbiorów Stanisława Kaska”.

Sprzedam Piec


Na półpiętrze w gablotach na 68 planszach możemy zobaczyć blisko 230 kopert i kart wydanych przez Pocztę Polską od końca lat 50-tych do początku lat 90-tych XX w. związanych z wieloma dziedzinami życia. Miedzy innymi z okresu PRL-u, ludzi zasłużonych dla Polski, z międzynarodowych i polskich wystaw  filatelistycznych, z okazji pontyfikatu Jana Pawła II i jego wizyt do ojczyzny, historii miast, architektury i zabytków oraz typowo tematycznych kosmos ,technika, sport, malarstwo, przyroda itp. Na szczególną  uwagę zasługują  okolicznościowe stemple oraz nadruki na kopertach i kartach zaprojektowanych przez najlepszych twórców z tego okresu.

Stanisław Kask urodził się 1lutego 1933r. Po ukończeniu studiów osiadł w Mlawie gdzie poznał swoją żonę. Przez całe życie jego największą pasją była filatelistyka. Zbierał znaczki polskie i zagraniczne, czyste i stemplowane. W jego bogatych  zbiorach zachowanych przez rodzinę dominują klasery o tematyce przyrodniczej (kwiaty, konie),  którą p. Stanisław uwielbiał. Zbierał także koperty i karty pocztowe, których miał kilkaset (część z nich została wykorzystana do wystawy).Od pocz. lat 60-tych XX w. prowadził w Mławie kółko filatelistyczne nr 83, które w rozkwicie liczyło prawie 100 członków. Swoje zbiory powiększał przez zakupy w sklepach filatelistycznych lub przez wymianę z innymi zbieraczami z Polski i zagranicy. Zmarł 20 października 1995r.

Podsumowując wystawa ta jest warta obejrzenia z kilku powodów. Po pierwsze możemy zobaczyć jak wyglądały koperty przed kilkudziesięciulaty. Po drugie jakie znaczki naklejano na koperty i karty pocztowe z biegiem lat i dekad. Po trzecie jakie nadruki okolicznościowe można było uzyskać, czasami jako małe dzieła sztuki.

Wystawę  można oglądać do 19 maja br. od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia biblioteki.

źródło i fot. Organizator

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x