Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

O tych co „chcieli zdążyć przez Panem Bogiem”Upamiętnienie bohaterów powstania w getcie warszawskim i refleksja nad ciemną stroną ludzkiej natury – takie cele przyświecały organizatorom spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas której prezentowano wzruszające i wstrząsające materiały historyczne poświęcone ofiarom Holocaustu oraz świadectwa tych, którym udało się przeżyć.

Czwartkowe (19 kwietnia) spotkanie w sali na piętrze MBP poprowadziły Izabela van den Akker-Urbańska i Wioletta Zmysłowska oraz uczennice Zespołu Szkół nr 3 w Mławie: Laura i Natalia. Uczciły w ten sposób 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim i przypadający tego dnia Dzień Pamięci o Holocauście. Przybyli do biblioteki goście wysłuchali fragmentu książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” – wywiadu przeprowadzonego przez Hannę Kral z Markiem Edelmanem, uczestnikiem powstania w getcie. – „Edel” znaczy po niemiecku „szlachetny”. To bardzo pasuje do nazwiska Edelman – mówiła Izabela van den Akker-Urbańska. Następnie wyświetlono film dokumentalny Kamy Veymont „Nie było żadnej nadziei…”, którego sercem jest animacja przedstawiająca przebieg powstania. – Zginęło w nim ponad 13 000 osób, w tym od 1000 do 1500 bojowników – mówiła prelegentka. Sylwetki wybranych uczestników powstania – jego przywódcy Mordechaja Anielewicza, Marka Edelmana, Cywii Lubetkin, Tosi Altman i Szymchy Krajzera (ps. Kazik) – zaprezentowały uczennice.
Dopełnieniem interesujących prelekcji była prezentacja wstrząsającego materiału fotograficznego z getta warszawskiego, ukazujących cierpiących głód Żydów oraz sceny z likwidacji getta. Nie zabrakło także akcentu lokalnego, na koniec bowiem przedstawiono sylwetkę pochodzącej z Mławy Ali Gołomb-Grinberg, która jako pielęgniarka w warszawskim getcie uratowała wiele żydowskich dzieci, zginęła zaś w 1943 r. w obozie koncentracyjnym w Poniatowie.
Za przygotowanie spotkania podziękowała prowadzącym je paniom Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie Maria Świtoń.
źródło i fot. UMM
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x