Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Owczym pędem


Jesteśmy istotą stadną. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. I nie zmienia tego stanu rzeczy garstka indywidualistów, mających własne, odrębne, mniej lub bardziej obiektywne zdanie na temat otaczającej nas rzeczywistości, czy kierunku w którym zmierzamy. Im pozostają obszary, w których człowiek sam może kreować swoją wizję świat i rzeczywistości, czyli świat ducha, literatury, sztuki, czy filozofii.


Stado podąża jednak w swoim kierunku, więc w przestrzeni publicznej i społecznej chcąc nie chcąc, szybciej lub wolniej za stadem wszyscy podążyć muszą. Przykładów na stadność jest zatrzęsienie. I tyleż jest też obszarów w których występuje. Dość wspomnieć te kluczowe, jak  modę czy politykę. Z tego całego ogromnego spektrum zachowań stadnych wybiorę sobie będący na czasie taki mały, kawałek lokalnej, a więc teoretycznie bliskiej ludziom  polityki.

Jak grzyby po deszczu, w całej Polsce, a więc i u nas wyrastają coraz to nowe place zabaw. Zupełnie jak kilka lat temu „Orliki”, z ładną zieloną murawą, oświetlone, ogrodzone wysokim, szpetnym płotem i zamykane na klucz. Ale przecież służą. Trochę podobnie jest teraz z placami zabaw dla – chcielibyśmy wierzyć – rosnącej liczby młodych Polaków. Place pojawiają się masowo w miastach i gminach, zwłaszcza przed zbliżającymi się samorządowymi wyborami. Gdzie byś nie pojechał, wszędzie wyglądają podobnie. Linarium, zjeżdżalnia, huśtawki, bujaki, pociąg lub statek.

I już słyszę podejrzliwy głos ze stada … to źle? Tego nie twierdzę. Jeżeli wybór jest taki: nie będzie nic, albo będzie cokolwiek, no to przecież jasne. Ale skoro ktoś wydaje już jakieś (publiczne) pieniądze to może warto pomyśleć … Ale o czym?

Moim zdaniem nad koncepcją. Mam tu na myśli szukanie rozwiązań indywidualnych, powiązanych z historią, kulturą czy innymi  cechami właściwymi danej miejscowości. Warto byłoby też, aby wyposażenia dostosowane było do wieku użytkownika a przy okazji było innowacyjne i edukacyjne, a nie jedynie sprawnościowe, choć jest to wymóg podstawowy. Co mam na myśli, mówiąc o tych kryteriach  zilustruję przykładem.

Właśnie innowacyjny, rekreacyjny i edukacyjny,w  myśl idei “od zabawy do nauki” jest lotniczy plac zabaw zbudowany przez firmę MTU Aero Engines Polska, zajmującą się naprawą, projektowaniem i wytwarzaniem części i podzespołów do silników lotniczych, zlokalizowaną w Rzeszowie i zatrudniającą około 400 pracowników.

Główną atrakcją tego oddanego do użytku w tym roku placu zabaw jest 7-metrowy samolot wyposażony w nowe, interaktywne technologie, do którego będą jeszcze odchodziły zjeżdżalnie. Planowane jest jeszcze dobudowa wieży kontroli lotów, z której będzie się można kontaktować z samolotem przy pomocy krótkofalówek. Ciekawe będzie też dodatkowe wyposażenie, np. ławki z gniazdami USB, w których będzie można doładować telefon komórkowy, czy drzewko solarne, które pozwoli wyprodukować energię potrzebną do zasilenia placu. Już dziś śmiało można powiedzieć, że taki plac stanowić będzie dużą atrakcję turystyczną.

Głosy ze stada zapewne ozwą się, że to zbyt śmiała i nie dla Mławy wizja. Może. Ale zrealizowana według słusznych moim zdaniem kryteriów. Ma to co jest charakterystyczne dla tego miasta i rejonu. My powinniśmy poszukać swojej, a w jej poszukiwaniu warto korzystać z dobrych, indywidualnych, a nie stadnych przykładów.

Jaki będzie największy i najdroższy w okolicy plac zabaw w miejskim parku, na który miasto wyda niemal 1 mln zł? Zobaczymy już wkrótce. Zapewne będzie to miś na miarę naszych możliwości.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
jaaa
jaaa
3 lata temu

Tak, tylko nie w parku- jest wystarczająco zapchany ! W Mławie mamy tylko jeden park, niestety!

Gość
Gość
3 lata temu
Reply to  jaaa

zacznijmy od tego ze z prawdziwego parku to tam już niewiele zostało

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

ZygZak, taki plac zabaw, o jakim piszesz, warto by mieć na naszym terenie. To byłaby prawdziwa atrakcja dla dzieci, na miarę XXI wieku.
Ha, na koszt takiego placu zabaw nie narzekałbym, bo niech się nasze dzieciaki (przecież wszystkie dzieci są nasze) rozwijają we właściwym kierunku.
Masz rację, u nas takiego placu zabaw nie ma co oczekiwać, ale czy będzie to plac zabaw na miarę naszych możliwości? nie sądzę.
Wystarczyłoby okroić niektóre zbędne wydatki (np. turnusy wyjazdowe z MDK do Ośrodków wypoczynkowych, czy też zmniejszyć liczbę osób na delegacje w celach NIBY szkoleniowych i obniżyć diety radnym bezradnym, którzy umieją tylko podnosić rączki z godnie z oczekiwaniami burmistrza zamiast kontrolować jego działania i stopować jego zapędy na kasę podatnika), samemu zorganizować to i owo (jak np. Dni Mławy) i pieniądze by się znalazły na taki plac zabaw, nie tylko w kwocie 1mln zł, ale nawet w kwocie 3 mln zł.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x