Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

MDK źle wykorzystał „korkowe”. Musi zwrócić ponad 33 tys. zł


Z przyznanej na rok 2017 dotacji w wysokości 115 tys. zł na realizację zadań profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków MDK nieprawidłowo wydatkował 33 461 zł. Będzie musiał taką kwotę zwrócić do budżetu miasta, choć nie wiadomo skąd ją weźmie. Taki jest efekt pracy Komisji ds. Rodziny i Spraw  Społecznych rady miasta, analizującej sprawozdanie z realizacji przyznanej dotacji.

Miejski Dom Kultury corocznie korzysta z dotacji na realizację różnych zadań z zakresu profilaktyki uzależnień. Jej wysokość w latach ubiegłych wahała się od ponad 190 tys. zł do 100 tys. rocznie. W roku 2017 wyniosła 115 tys. zł. Są to środki z tzw. „korkowego”, czyli wpływające do budżetu miasta z opłat właścicieli sklepów za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.  Komisja ds. Rodziny i Spraw  Społecznych dwukrotnie zajmowała się złożonym przez  MDK sprawozdaniem z wykorzystania tej dotacji. Już podczas marcowego posiedzenia komisji pojawiły się zarzuty, że dotacja została wykorzystana na niedozwolone cele.

Aby rozwiać wątpliwości w tej sprawie,  przewodnicząca komisji Joanna Tańska zasięgnęła opinii prawnej kancelarii prowadzącej obsługę prawną ratusza. Według tej opinii środki pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż można wydatkować jedynie na cele określone w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Uchwalony przez radę miasta na rok 2017 wspomniany program przewidywał m.in.możliwość ich przeznaczenia na organizację spotkań kulturalno – muzycznych rozwijających zainteresowania w dziedzinie kultury, muzyki i twórczości artystycznej, jak też prowadzenie zajęć sportowo – rekreacyjnych ( zawody, turnieje, spotkania integracyjne  dla dzieci , młodzieży i dorosłych itp.)

Ze sprawozdania złożonego przez Miejski Dom Kultury wynika, że z otrzymanej dotacji finansował takie zadania jak:

Gala sportu (za koncert w kwocie 5650 zł)

Imprezy letnie w parku miejskim (dla występujących zespołów – 36 989 zł)

XV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej „Rockowania 2017” (kwota 25 022,90 zł)

Warsztaty wyjazdowe zespołu „Cantare”, ZL Mławiacy i Mławskiej Orkiestry Dętej (kwota 28 751,5 zł)

Projekt Polish Paths (przewóz osób i prowadzenie warsztatów – 2542 zł)

Projekt „Cała Mława biega” (kwota 1085,25 zł)

Projekt „Taneczne Smaki Mazowsza” (kwota 1600 zł)

Miejskie Mikołajki ( kwota 40002,59 zł)

Imprezy różne, w tym: plener malarski (organizacja i zakup toneru – 4673,88 zł) Usługa gastronomiczna na Jubileusz Cantare – 2870 zł i usługa gastronomiczna – Mapa Marzeń Koniecznych – 1839,88 zł.

W złożonym sprawozdaniu MDK uzasadniał, że wszystkie zrealizowane zadania skierowane były na działania profilaktyczne. Według MDK mieściły się tu zarówno koncerty (jak choćby koncert zespołu Hakuna Matata na Gali sportu, czy Marka Piekarczyka na Rockowaniach), letnie potańcówki w parku, wydatki na wyżywienie i usługi gastronomiczne, przewóz osób, czy zakup tonerów.

W efekcie wątpliwości podnoszonych przez radnych, urząd miasta przeprowadził własną analizę sprawozdania. Radnym Komisji  ds. Rodziny i Spraw  Społecznych przedstawił ją sekretarz miasta Mariusz Szczechowicz. Po tej analizie zakwestionowana została przede wszystkim celowość przeznaczenia dotacji na sfinansowanie wyjazdowych warsztatów zespołów. W sumie MDK będzie musiał zwrócić pieniądze już wydane, a to oznacza, że albo musi zmniejszyć wydatki w swoim budżecie lub uzyskać dodatkowe dochody.

Dodatkowym efektem pracy komisji był wniosek radnego Henryka Kacprzaka. Początkowo radny zabierając głos wnioskował o zbadanie sprawozdań MDK z wykorzystania dotacji w latach ubiegłych. Ostatecznie jednak złożył wniosek, by z tych środków miasto sfinansowało jeden seans filmowy dla dzieci, który byłby zupełnie bezpłatny. Komisja w głosowaniu wniosek ten przyjęła.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

14
KOMENTARZE

avatar
1500
Anonimowo
Gość
Anonimowo

A gdzie był słynny Pan Skarbnik?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

KK to pupilka i protegowana włodarza

JFK..
Gość
JFK..

1 za całą sytuacje odpowiada czlowiek ktory odmowił mimo apeli odwolania po aferze alkoholowej pani dyrektor i to w trybie dyscyplinarnym wiecej zaczeto promowac panią jako wybitnego znawcy kultury a wszyscy wiedza ze mozna to porównać z wiedzą historyczno archeologiczna innej Dyrektor ki 2 mialo to być może uderzyć w przeciwników patrzcie została sad uniewinnił i to nie jest nasze ostatnie słowo a wyszło …. Jak wyszło 3dlaczego nie poinformowano opinni publicznej o sytuacji w marcu ? rodzi to podejrzenie o nieczystości całej sytuacji i próbę ukrycia miny radnych koalicji bezcenne nerwowe rysunki i jezyk na policzku pani po lewej… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Pięknie. Proszę zwrócić uwagę, co się w MOSIR dzieje, co do zasadności wydatków społecznych pieniędzy. Proszę sprawdzic bilans fitness klubu zlokalizowanego w tej instytucji. Zapewne już dokonano kosztow jego działania w poprzednim roku i sporządzono bilans. Prosze o niego poprosić dyrekcje tej szacownej instytucji ale tą realną, czyli Panią Księgową. Jak wiemy ta czesc tej działalności powinna byc dochodowa, gdyz istnieją w Mławie takie same jednostki gospodarcze, utrzymujące się same i nie zatrudniające rodzin miejscowych notabli. Z pewnoscią Mieszkańcy z chęcią dowiedzą się wiecej o tych kosztach, bo w końcu lożą na to podatki i wymagają ich optymalizacji.

THH
Gość
THH

Ale przyznacie, że Kowalewski pięknie z tego wybrnął („urząd miasta przeprowadził własną analizę sprawozdania”). Następną kadencję ma zapewnioną.

Stefan
Gość
Stefan

„cele określone w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych”, tak… bardzo trafny program, szczególnie dla MDK-u. Usługa gastronomiczna na Jubileusz Cantare – 2870 zł, to też w 100% wpisuje się w ten program, zapewne te buteleczki z „colką” 🙂 Zrobili sobie prywatny folwark! I tyle! Imprezki, koncerciki, ukłoniki, uśmiechnięci kolarze, kampania wyborcza za darmo, a jak, nie można, można ! U Nas w Mławie wszystko można! Mina Szanownej Pani w-ce Burmistrz mówi wszystko… Najchętniej schowałaby się pod stół ze wstydu, no bo przecież pod nich ta placówka podlega. Pani Dyrektor jeszcze odprawę dostała, HA HA HA śmiech na sali… Czytaj więcej »

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Stefan, czy Ty uważasz, że ci na stołkach wiedzą co to wstyd? – ja sądzę, że ich wstyd czy też poczucie winy się nie ima. Podam przykład pani KK, która do samego końca szła w zaparte zamiast na samym początku złożyć wypowiedzenie, no ale pensyjka za nic nie robienie oprócz publicznych, bezczelnych występów i uśmiechów, wpływała na konto.
Ter źle wykorzystane korkowe to powinna pani dyrektor zwracać z własnej kieszeni, no może na spółkę z włodarzem.

matka
Gość
matka

No cóż tu można powiedzieć… MDK i profilaktyka uzależnień alkoholowych? Zwłaszcza ze swoją szefową skazaną wyrokiem wiadomo za co. Śmiech na sali po prostu, czego się spodziewano w ogóle, wiadomo co działo się wśród organizatorów imprez w parku. Zaściankowe myślenie i napychanie brzucha za pieniądze podatników. Dobrze że chociaż jedną taką mniej.

EMI
Gość
EMI

Jeden seans filmowy w porównaniu do cotygodniowych potańcówek seniorów? WWWoooWWW, ale extra. Ciekawa jestem kryteriów , kto będzie mógł skorzystać z tego seansu…

Phil
Gość
Phil

Wiesz EMI! Kacprzak też senior więc … 😉

Lew
Gość
Lew

Henryk Kacprzak prowadzi klub seniora Pogodny Uśmiech w ŻAKu ul.Sienkiewicza i nie chodzi na tańce do MDK.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Niestety, cotygodniowe potańcówki seniorów w parku mieszczą się w programie, ponadto na tych potańcówkach nikt nie zabrania tańczyć młodym i dzieciom. Tylko, że młodzi są ponadto, dla młodych to takie niskie.
Tu chyba chodzi przede wszystkim o wydatki na:
– Warsztaty wyjazdowe zespołu „Cantare”, ZL Mławiacy i Mławskiej Orkiestry Dętej (kwota 28 751,5 zł)
– Projekt Polish Paths (przewóz osób i prowadzenie warsztatów – 2542 zł)
Chociaż usługi gastronomiczne to też mi się nie bardzo podobają.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Super, wychodzi dobre zarządzanie MDK do wierzchu. Ciekawe jakie tam cuda się jeszcze działy za panowania tej jakże wspaniałej i kompetentnej (według niektórych) dyrektorki MDK i za cichym przyzwoleniem burmistrza

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Pięknie. W tym mieście sa tylko ustawki, ale wydatkowanie pieniądze i inne cuda. Pięknie.