Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

MDK źle wykorzystał „korkowe”. Musi zwrócić ponad 33 tys. zł


Z przyznanej na rok 2017 dotacji w wysokości 115 tys. zł na realizację zadań profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków MDK nieprawidłowo wydatkował 33 461 zł. Będzie musiał taką kwotę zwrócić do budżetu miasta, choć nie wiadomo skąd ją weźmie. Taki jest efekt pracy Komisji ds. Rodziny i Spraw  Społecznych rady miasta, analizującej sprawozdanie z realizacji przyznanej dotacji.

Miejski Dom Kultury corocznie korzysta z dotacji na realizację różnych zadań z zakresu profilaktyki uzależnień. Jej wysokość w latach ubiegłych wahała się od ponad 190 tys. zł do 100 tys. rocznie. W roku 2017 wyniosła 115 tys. zł. Są to środki z tzw. „korkowego”, czyli wpływające do budżetu miasta z opłat właścicieli sklepów za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.  Komisja ds. Rodziny i Spraw  Społecznych dwukrotnie zajmowała się złożonym przez  MDK sprawozdaniem z wykorzystania tej dotacji. Już podczas marcowego posiedzenia komisji pojawiły się zarzuty, że dotacja została wykorzystana na niedozwolone cele.

Aby rozwiać wątpliwości w tej sprawie,  przewodnicząca komisji Joanna Tańska zasięgnęła opinii prawnej kancelarii prowadzącej obsługę prawną ratusza. Według tej opinii środki pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż można wydatkować jedynie na cele określone w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Uchwalony przez radę miasta na rok 2017 wspomniany program przewidywał m.in.możliwość ich przeznaczenia na organizację spotkań kulturalno – muzycznych rozwijających zainteresowania w dziedzinie kultury, muzyki i twórczości artystycznej, jak też prowadzenie zajęć sportowo – rekreacyjnych ( zawody, turnieje, spotkania integracyjne  dla dzieci , młodzieży i dorosłych itp.)

Ze sprawozdania złożonego przez Miejski Dom Kultury wynika, że z otrzymanej dotacji finansował takie zadania jak:

Gala sportu (za koncert w kwocie 5650 zł)

Imprezy letnie w parku miejskim (dla występujących zespołów – 36 989 zł)

XV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej „Rockowania 2017” (kwota 25 022,90 zł)

Warsztaty wyjazdowe zespołu „Cantare”, ZL Mławiacy i Mławskiej Orkiestry Dętej (kwota 28 751,5 zł)

Projekt Polish Paths (przewóz osób i prowadzenie warsztatów – 2542 zł)

Projekt „Cała Mława biega” (kwota 1085,25 zł)

Projekt „Taneczne Smaki Mazowsza” (kwota 1600 zł)

Miejskie Mikołajki ( kwota 40002,59 zł)

Imprezy różne, w tym: plener malarski (organizacja i zakup toneru – 4673,88 zł) Usługa gastronomiczna na Jubileusz Cantare – 2870 zł i usługa gastronomiczna – Mapa Marzeń Koniecznych – 1839,88 zł.

W złożonym sprawozdaniu MDK uzasadniał, że wszystkie zrealizowane zadania skierowane były na działania profilaktyczne. Według MDK mieściły się tu zarówno koncerty (jak choćby koncert zespołu Hakuna Matata na Gali sportu, czy Marka Piekarczyka na Rockowaniach), letnie potańcówki w parku, wydatki na wyżywienie i usługi gastronomiczne, przewóz osób, czy zakup tonerów.

W efekcie wątpliwości podnoszonych przez radnych, urząd miasta przeprowadził własną analizę sprawozdania. Radnym Komisji  ds. Rodziny i Spraw  Społecznych przedstawił ją sekretarz miasta Mariusz Szczechowicz. Po tej analizie zakwestionowana została przede wszystkim celowość przeznaczenia dotacji na sfinansowanie wyjazdowych warsztatów zespołów. W sumie MDK będzie musiał zwrócić pieniądze już wydane, a to oznacza, że albo musi zmniejszyć wydatki w swoim budżecie lub uzyskać dodatkowe dochody.

Dodatkowym efektem pracy komisji był wniosek radnego Henryka Kacprzaka. Początkowo radny zabierając głos wnioskował o zbadanie sprawozdań MDK z wykorzystania dotacji w latach ubiegłych. Ostatecznie jednak złożył wniosek, by z tych środków miasto sfinansowało jeden seans filmowy dla dzieci, który byłby zupełnie bezpłatny. Komisja w głosowaniu wniosek ten przyjęła.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ