Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kursy na koparki
Logo
meblolux

Łączy nas krew, która ratuje życie


16 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie gościły pielęgniarki z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, które pobierały krew od dawców- uczniów i nauczycieli ZS Nr 3. W akcji Honorowego oddawania Krwi wzięło udział 28 uczniów, którzy ukończyli 18 lat zarówno z liceum, technikum, jak i klas wielozawodowych. Wśród dawców było dwoje nauczycieli matematyki: Pani Ewa Dębska i pan Piotr Grabowski, oddano w sumie 12600 ml. krwi, która może uratować komuś życie.

Chętnych nie brakowało. Jednak, aby oddać krew trzeba mieć ukończone 18 lat, być wyspanym, spożyć lekkostrawny posiłek, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów. Panie pielęgniarki podkreślały, że młodzież chętnie oddaje krew, mimo początkowego strachu. Jedyny dyskomfort można było odczuć podczas wkłucia, jednak panie pielęgniarki były niezwykle delikatne, życzliwe i uśmiechnięte.

– Kobiety mogą oddawać krew co 3 miesiące czyli 4 razy w roku a mężczyźni co 2 miesiące czyli 6 razy w roku, w ilości 450 ml, co organizm szybko wyrównuje- podkreśla pani doktor, obecna podczas akcji. Wśród przeciwwskazań są: przebyte zabiegi, tatuaże, choroby przewlekłe, alergie, miesiączki u dziewcząt, zażywanie lekarstw, pigułek hormonalnych…

– Nie jest to akcja jednorazowa, od wielu lat uczniowie naszej szkoły oddają krew w różnych akcjach organizowanych przez RCKIK w Mławie w ramach działalności szkolnego klubu HDK i PCK – mówi Jacek Witkowski opiekun szkolnego koła PCK, który organizował akcję.

Ci, którzy oddają krew w ZS Nr 3 stanowią grupę wolontariuszy. W szkole odbywają się lekcje promujące Honorowe Krwiodawstwo, zachęcające do podjęcia próby oddania krwi.

– W tym roku przystąpiliśmy do akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej Zapewnienie Samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w Krew i Jej Składniki na lata 2015-2020. Co roku młodsi uczniowie współorganizują obchody Dnia Honorowego Krwiodawstwa PCK, uczestniczą w ceremonii wręczania odznaczeń i medali, poznają środowisko honorowych krwiodawców – dodaje Jacek Witkowski.

Akcję uważamy za niezwykle udaną i czekamy na kolejną wizytę RCKIK na jesieni 2018 r.

źródło i fot. Redakcja szkolnej gazety ZS 3 „Pinezka”

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500