Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Konrad Wojnarowski kandydat do sejmiku PSL Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
meblolux

Łączy nas krew, która ratuje życie


16 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie gościły pielęgniarki z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, które pobierały krew od dawców- uczniów i nauczycieli ZS Nr 3. W akcji Honorowego oddawania Krwi wzięło udział 28 uczniów, którzy ukończyli 18 lat zarówno z liceum, technikum, jak i klas wielozawodowych. Wśród dawców było dwoje nauczycieli matematyki: Pani Ewa Dębska i pan Piotr Grabowski, oddano w sumie 12600 ml. krwi, która może uratować komuś życie.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Chętnych nie brakowało. Jednak, aby oddać krew trzeba mieć ukończone 18 lat, być wyspanym, spożyć lekkostrawny posiłek, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów. Panie pielęgniarki podkreślały, że młodzież chętnie oddaje krew, mimo początkowego strachu. Jedyny dyskomfort można było odczuć podczas wkłucia, jednak panie pielęgniarki były niezwykle delikatne, życzliwe i uśmiechnięte.

– Kobiety mogą oddawać krew co 3 miesiące czyli 4 razy w roku a mężczyźni co 2 miesiące czyli 6 razy w roku, w ilości 450 ml, co organizm szybko wyrównuje- podkreśla pani doktor, obecna podczas akcji. Wśród przeciwwskazań są: przebyte zabiegi, tatuaże, choroby przewlekłe, alergie, miesiączki u dziewcząt, zażywanie lekarstw, pigułek hormonalnych…

– Nie jest to akcja jednorazowa, od wielu lat uczniowie naszej szkoły oddają krew w różnych akcjach organizowanych przez RCKIK w Mławie w ramach działalności szkolnego klubu HDK i PCK – mówi Jacek Witkowski opiekun szkolnego koła PCK, który organizował akcję.

Ci, którzy oddają krew w ZS Nr 3 stanowią grupę wolontariuszy. W szkole odbywają się lekcje promujące Honorowe Krwiodawstwo, zachęcające do podjęcia próby oddania krwi.

– W tym roku przystąpiliśmy do akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej Zapewnienie Samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w Krew i Jej Składniki na lata 2015-2020. Co roku młodsi uczniowie współorganizują obchody Dnia Honorowego Krwiodawstwa PCK, uczestniczą w ceremonii wręczania odznaczeń i medali, poznają środowisko honorowych krwiodawców – dodaje Jacek Witkowski.

Akcję uważamy za niezwykle udaną i czekamy na kolejną wizytę RCKIK na jesieni 2018 r.

źródło i fot. Redakcja szkolnej gazety ZS 3 „Pinezka”

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500