Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Biało – czerwono i patriotycznie w „budowlance”


Biało – czerwono i patriotycznie było w piątek 13 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Mławie. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz przypadający w tym roku jubileusz 100. rocznicy odzyskania niepodległości był okazją do spotkania z Tadeuszem Jasińskim i Ireną Polakowską ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wysłuchania wspomnień i wspólnego śpiewu patriotycznych, żołnierskich  i tradycyjnych polskich pieśni.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Współpraca ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej to efekt podpisanego pomiędzy Związkiem a szkołą porozumienia, w ramach którego właśnie ZS nr 1 w sposób szczególny opiekować się ma sztandarem i tą organizacją.

To, że dzień jest wyjątkowy i podniosły widać było już od pierwszych chwil uroczystości. Młodzież zebrana w szkolnej hali gimnastycznej ubrana była odświętnie,  wszyscy nosili wpięte barwy narodowe: biało – czerwone kotyliony, opaski, kokardy, serca. Nad nimi powiewała biało – czerwona flaga. Były też chwile refleksji i zadumy nad losami tych, którzy walczyli o to, by Polska odzyskała wolność i tożsamość narodową. Zarówno Tadeusz Jasiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mławie  jak i Irena Polakowska opowiadając o swoich osobistych doświadczeniach życiowych splatali je z losami i działaniami Armii Krajowej na naszym terenie. Nie mogło tu też zabraknąć wątku związanego z powojennymi działaniami w okolicach Mławy Wacława Grabowskiego „Puszczyka”.

 

Zwieńczeniem uroczystości były występy szkolnych solistów, a potem wspólne, klasowe śpiewanie patriotycznych pieśni. To wspólne śpiewanie rozpoczęło grono pedagogiczne, wykonując piosenkę „Polskie kwiaty”, a potem kolejno poszczególne klasy wspomagając się technicznymi nowinkami przypominały pieśni z różnych okresów walki o niepodległość.

JK

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x