Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W piątek trzynastego musi zdarzyć się coś strasznego


Z wierzeniem podpartym wieloma namacalnymi, życiowymi przykładami pechowych zdarzeń nie ma co polemizować. Już sam 13 – ty jest pechowy, a co mówić gdy jeszcze do tego przypada w piątek. Do pełnej kumulacji pecha brakować może czarnego kota, stłuczonego lustra czy np. wstawania lewą nogą. Ale jakoś to przeżyliśmy, skończył się i minął. Do następnego razu. A będzie to 13 lipca, też oczywiście w piątek.

Sprzedam Piec


Pechowy piątek 13 – go od wieków ma złą sławę. Powszechny przesąd głosi, że najgorsze rzeczy zdarzają się właśnie tego dnia. Od lat krążą legendy, że nawet szczęśliwcom mogą przydarzyć się okropne rzeczy i trzeba uważać. Bywa nawet, że liczba 13 jest w ogóle pomijana, np. w budynkach nie ma piętra o takim numerze, a w hotelach nie ma takich pokoi.

Badacze wskazują na różne możliwe źródła tego przesądu. Jedna z nich odwołuje się aż do babilońskiego systemu liczbowego, w którym dwunastka oznaczała najwyższy porządek, a trzynastka przeciwnie – wprowadzała chaos. Z kolei w chrześcijaństwie liczbę 13 wiąże się z Judaszem, który był trzynastym uczestnikiem Ostatniej Wieczerzy, a  trzynasta księga Apokalipsy św. Jana opisuje wychodzącą z morza Bestię, której władzę przekazuje Smok. No a Chrystus został ukrzyżowany właśnie w piątek. Europejska wersja (wszak jesteśmy w UE) zbiegu pecha piątku i trzynastki prawdopodobnie bierze swój początek z wydarzeń 13 października 1307 r. we Francji, kiedy to ówczesny król Filip IV Piękny aresztował a potem wymordował templariuszy.

Niektórzy jednak twierdzą, że przesąd o pechowym piątku 13. zaczął być żywy dopiero na początku XX wieku. Istnieje nawet termin nazywający strach przed tym dniem – to paraskewidekatriafobia. Pochodzi od greckich słów „paraskevi” (piątek), „dekatreis” (trzynasty) i fobia, czyli strach.

Wobec tak ugruntowanej, wielowiekowej tradycji, nie wiem, czy więc uwierzycie, że w Mławie przeżyliśmy miniony piątek trzynastego spokojnie i szczęśliwie. Nie sprawdził się żaden z czarnych scenariuszy. Zapowiadane burze poszły sobie czynić szkody gdzie indziej, u nas spadł pożądany i oczekiwany przez działkowiczów wiosenny deszcz. Nie było żadnego drogowego wypadku, nikt nie zapomniał o zostawionym na gazie czajniku, czy wstawionym obiedzie, więc strażacy też nie musieli ruszać do akcji. Nawet pomost na Zalewie Ruda załamał się daleko przed tradycyjnie pechową datą. Jeden z naszych znajomych odebrał wynik ważnych badań lekarskich. O dziwo, był bardzo dobry.

W tej sytuacji już pojawiły się głosy, że to zasługa naszych władz, które pracują za marne grosze, nie jedzą ośmiorniczek i nie śpią po nocach, by nam wszystkim żyło się lepiej.

Ale, ale. Znamy też przypadek, który przywróci nam wiarę w pecha. Jedna znajoma właśnie w ten feralny piątek, w biały dzień zawracała samochodem na pustym placu.  Zupełnie pustym. Ani innego auta, ani człowieka, słupka czy barierki i dosyć miejsca by spokojnie zawrócić. I co powiecie na to? Jakby spod ziemi wyrosło drzewo. Akurat w martwym punkcie lusterka. Zaraz za tylnym zderzakiem i lewą lampą. I to musiało się stać, było nieuniknione. Może wystarczyła sama kumulacja 13 i piątku. A może właśnie tam pojawił się czarny kot w osobistej osobie?

Co prawda w tym nieszczęściu było sporo szczęścia. Drzewo zamiast zagościć w środku bagażnika zadowoliło się jedynie potłuczonym kloszem lampy, co doskonale udało się na razie zakleić czerwoną folią, bo żaróweczka pozostała nietknięta.

Powiedzmy szczerze, od razu tak myśleliśmy, że ten szczęśliwy piątek trzynastego w Mławie to tylko ściema i kamuflaż. To tylko po to, żeby uśpić naszą czujność i powrócić ze zdwojoną siłą. W końcu zdarzające się pechowe przypadki muszą mieć jakieś rozsądne uzasadnienie.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
jaaa
jaaa
3 lata temu

Pragnę zauważyć, że piątek , trzynastego był dwa dni temu…

yyyy
yyyy
3 lata temu
Reply to  jaaa

A czy w tekście gdzieś jest napisane, że dziś obchodzimy 13 piątek? Chyba kłania się brak czytania ze zrozumieniem, a może jaaa w ogóle nie zajrzało w tekst… albo zwyczajnie chciało wbić szpileczkę autorowi. Jeden minus jest ode mnie. Pozdrawiam słonecznie wszystkich codzienniczan w tę piękną słoneczną niedzielę.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x