Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery kasy fiskalne Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zapraszamy do uczczenia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


Serdecznie zapraszamy przedstawicieli instytucji, organizacji, mieszkańców do udziału w uroczystościach ku czci polskich oficerów i zapalenie w ich intencji zniczy na Cmentarzu Parafialnym w Mławie 13 kwietnia (piątek) o godz. 12.00.

Słoneczne ogrody Mława

W piątek, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, dla uczczenia zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej w 1940 roku w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, Katyniu i Charkowie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, a obchodzone co roku 13 kwietnia.

W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” upamiętniającego ofiary zbrodni, osiem lat temu przy mławskich szkołach zostały posadzone Dęby Pamięci. Program edukacyjny miał na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie w całej Polsce 21.857 Dębów Pamięci w 70. rocznicę. Każde drzewo upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu lub Charkowie:

 • Zespól Placówek Oświatowych nr 1 – nadkom. Jerzy Biechoński
 • Zespół Placówek Oświatowych nr 2 – post. Aleksander Dąbrowski
 • Szkoła Podstawowa nr 6 – post. Kazimierz Bolesław Purzycki
 • Szkoła Podstawowa nr 7 – ppor. Nikodem Stefan Feinberg
 • Gimnazjum nr 1 – mjr Artur Ożog
 • Społeczne Gimnazjum Wyspianum – ppor. Zygmunt Wieluński
 • I Liceum Ogólnokształcące – por. Piotr Paweł Wójciak
 • Zespół Szkól nr 1 – rtm. Wacław Szcześniak
 • Zespól Szkół nr 2 – kpt Wacław Sękowski
 • Zespól Szkół nr 3 – mjr Eugeniusz Ożóg
 • Zespól Szkól nr 4 – Stanisław Marian Madejski
 • Szkoły Katolickie – ppor. Jan Zenon Misiewicz
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa – kpt Antoni Dłużniewski
 • Akcja Katolicka przy Parafii Św. J. Kantego – por. Lucjan Gorząch

Zbrodnia Katyńska – jest symbolicznym określeniem mordu dokonanego przez władze sowieckie, a wykonanego przez specjalne oddziały NKWD w kwietniu i maju 1940 r. Z premedytacją zamordowano bez sądu i pochowano w masowych grobach 22 464 internowanych: oficerów Wojska Polskiego, żandarmerii wojskowej, policji, urzędników, osadników, ziemian i inteligencji. Z obozu w Kozielsku 4 403 osoby w Katyniu, z obozu w Starobielsku 3 820 osób w Charkowie, z obozu w Ostaszkowie 6 229 osób w Miednoje koło Tweru, z więzień w Kijowie 3 550 osób w Bykowni, z więzień w Mińsku 4 465 osób w Kuropatach.

Wszystkie te mordy określane symbolicznie zbrodnią katyńską przez powojenne lata były najdłużej ukrywane a następnie najbardziej zakłamywane. Była to zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu, niestety dotychczas do końca nie wyjaśniona, a jej sprawcy nie zostali osądzeni i nie ponieśli żadnej kary.

źródło: UMM

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500