Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zapraszamy do uczczenia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


Serdecznie zapraszamy przedstawicieli instytucji, organizacji, mieszkańców do udziału w uroczystościach ku czci polskich oficerów i zapalenie w ich intencji zniczy na Cmentarzu Parafialnym w Mławie 13 kwietnia (piątek) o godz. 12.00.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


W piątek, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, dla uczczenia zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej w 1940 roku w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, Katyniu i Charkowie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, a obchodzone co roku 13 kwietnia.

W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” upamiętniającego ofiary zbrodni, osiem lat temu przy mławskich szkołach zostały posadzone Dęby Pamięci. Program edukacyjny miał na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie w całej Polsce 21.857 Dębów Pamięci w 70. rocznicę. Każde drzewo upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu lub Charkowie:

 • Zespól Placówek Oświatowych nr 1 – nadkom. Jerzy Biechoński
 • Zespół Placówek Oświatowych nr 2 – post. Aleksander Dąbrowski
 • Szkoła Podstawowa nr 6 – post. Kazimierz Bolesław Purzycki
 • Szkoła Podstawowa nr 7 – ppor. Nikodem Stefan Feinberg
 • Gimnazjum nr 1 – mjr Artur Ożog
 • Społeczne Gimnazjum Wyspianum – ppor. Zygmunt Wieluński
 • I Liceum Ogólnokształcące – por. Piotr Paweł Wójciak
 • Zespół Szkól nr 1 – rtm. Wacław Szcześniak
 • Zespól Szkół nr 2 – kpt Wacław Sękowski
 • Zespól Szkół nr 3 – mjr Eugeniusz Ożóg
 • Zespól Szkól nr 4 – Stanisław Marian Madejski
 • Szkoły Katolickie – ppor. Jan Zenon Misiewicz
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa – kpt Antoni Dłużniewski
 • Akcja Katolicka przy Parafii Św. J. Kantego – por. Lucjan Gorząch

Zbrodnia Katyńska – jest symbolicznym określeniem mordu dokonanego przez władze sowieckie, a wykonanego przez specjalne oddziały NKWD w kwietniu i maju 1940 r. Z premedytacją zamordowano bez sądu i pochowano w masowych grobach 22 464 internowanych: oficerów Wojska Polskiego, żandarmerii wojskowej, policji, urzędników, osadników, ziemian i inteligencji. Z obozu w Kozielsku 4 403 osoby w Katyniu, z obozu w Starobielsku 3 820 osób w Charkowie, z obozu w Ostaszkowie 6 229 osób w Miednoje koło Tweru, z więzień w Kijowie 3 550 osób w Bykowni, z więzień w Mińsku 4 465 osób w Kuropatach.

Wszystkie te mordy określane symbolicznie zbrodnią katyńską przez powojenne lata były najdłużej ukrywane a następnie najbardziej zakłamywane. Była to zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu, niestety dotychczas do końca nie wyjaśniona, a jej sprawcy nie zostali osądzeni i nie ponieśli żadnej kary.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x