Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

My jako pracownicy nie zgadzamy się z ograniczeniem liczby oddziałów


Rada pedagogiczna Zespołu Szkół nr 4 w Mławie obawia się zmniejszenia w następnym roku szkolnym liczby oddziałów klas pierwszych w tej placówce. W związku z tym wystosowała pismo do zarządu i rady powiatu z apelem o utrzymanie dotychczasowej liczby oddziałów. Dyrektor wydziału edukacji w mławskim starostwie uspokaja. „Bez względu na to pismo zarząd i tak by się do tego pozytywnie ustosunkował”.

Choć trwa jeszcze rok szkolny 2017/2018 szkoły myślą już o rozpoczynającym się kolejnym, który jak wszyscy twierdzą będzie trudniejszy niż obecny. Już w tym momencie planowane są kierunki kształcenia, a co za tym idzie liczba oddziałów klas pierwszych. Takie propozycje przedłożyli zarządowi powiatu dyrektorzy wszystkich powiatowych szkół. Zarząd po analizie, wstępnie zatwierdza ilość oddziałów klas pierwszych w każdej szkole, co pozwala zaplanować rekrutację uczniów. Ewentualne zmniejszenie liczy oddziałów w szkole skutkuje przede wszystkim brakiem godzin dla nauczycieli tam pracujących.

Obawy o zmniejszenie liczby oddziałów odczuwają zapewne wszystkie szkoły, jednak to rada pedagogiczna ZS nr 4 wyraziła ten niepokój w piśmie skierowanym do władz powiatu, a odczytanym podczas marcowych obrad rady powiatu.

W petycji czytamy m.in.

„Obniżenie ilości klas pierwszych z sześciu do pięciu spowoduje również brak możliwości zapewnienia pełnych etatów dla pracowników pedagogicznych naszej szkoły. Już obecnie troje naszych nauczycieli musi uzupełniać etat w innych placówkach. My jako pracownicy nie zgadzamy się z ograniczeniem liczby oddziałów klas, ponieważ obawiamy się, że będzie to już obowiązywało na lata.… Pragniemy zaznaczyć, że według naszej wiedzy podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu w innej szkole z naszego miasta tj. w I LO. Wówczas szkoła ta otrzymała aż siedem klas pierwszych w ramach naboru, aby utrzymać godziny dla nauczycieli na dotychczasowym poziomie i móc przyjąć młodzież chętną do nauki w szkole.”

Petycję podpisało 26 członków rady pedagogicznej.

W imieniu zarządu powiatu obawy starała się rozwiać Bożena Tomkiel, dyrektor wydziału edukacji starostwa powiatowego.

– Przyszły rok będzie rokiem trudnym. Musimy przez niego przejść mając na uwadze dobro wszystkich nauczycieli we wszystkich placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat. Myślimy, analizujemy o wszystkich, nie tylko o jednej czy dwóch szkołach. Na ilość absolwentów gimnazjum nikt z nas nie ma wpływu. Dyrektorzy szkół złożyli propozycje otwarcia kierunków kształcenia i liczby oddziałów na przyszły rok szkolny. Mimo wszystko zarząd przychylił się do propozycji każdej szkoły. Bez względu na to pismo zarząd i tak by się do tego pozytywnie ustosunkował – mówiła dyrektor Tomkiel.

 Według zapewnień, podobnie jak w ubiegłym roku na etapie rekrutacji we wszystkich szkołach zaplanowano liczbę oddziałów zgodną z propozycją jaką złożyli dyrektorzy tych szkół. Tak więc w I LO zaplanowane jest 6 oddziałów, w ZS nr 1 – 5, w ZS nr 2 – 5, w ZS nr 3 – 6, w ZS nr 4 – 6. Ostateczna liczba oddziałów, jakie w każdej ze szkół uda się otworzyć znana będzie po zamknięciu procesu rekrutacji.

Tu jednak szacunki rzeczywiście uzasadniają niepokój w szkołach. Według niż w tym roku szkolnym absolwentów gimnazjów będzie ok. 670, a w ubiegłym roku było ich 718. Zgodnie z wytycznymi zarządu powiatu oddziały liczyć mają 24 uczniów, więc stosując pewne uproszczenie już można policzyć, że w przyszłym roku szkolnym będzie mniej o 2 oddziały. W których szkołach, okaże się dopiero po zakończeniu naboru.

Według dyrektor Tomkiel przy zatwierdzaniu arkuszy organizacyjnych starosta szczególnie zwróci uwagę na to, by nauczyciele mieli możliwość uzupełnienia etatu w powiatowych szkołach.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

4
KOMENTARZE

avatar
1500
Mławianin
Gość
Mławianin

Po tym artykule mam wrażenie że szkoły to są dla nauczycieli. Jestem nawet za zwiększeniem liczby klas pod warunkiem, że będą uczniowie którzy zechcą się w nich uczyć.

Jedynka
Gość
Jedynka

Niech przerwy międzylekcyjne wydłużą w Budowlance , bo nie można z toalety skorzystać, żeby się nie spóźnić. 5-minutowe to chyba trochę za krótkie.

zmartwiony
Gość
zmartwiony

Starostwo kombinuje jak może byle tylko ograniczyć wydatki na edukację!!! Dzieci i tak jest coraz mniej a oni jeszcze pogarszają warunki nauczania…na zajęciach z języka obcego i wychowania fizycznego zawsze były grupy a teraz ze względów czysto ekonomicznych tych grup nie ma!!! Tracą na tym głównie uczniowie!!!

Jaro
Gość
Jaro

Oczywiście, że starostwo powinno ograniczyć wydatki na edukację. I to do zera. Szkoły powinny być prywatne, a my powinniśmy płacić mniejsze podatki, żeby nas było stać na ich opłacanie.