Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Całe jej życie może być kanwą scenariusza hollywodzkiego filmu sensacyjnego


Środowe popołudnie 11 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie poświęcone było życiu i postaci Zofii Kossak – Szczuckiej, na wskroś katolickiej pisarce, krytykującej Żydów, a w obliczu zagłady ich czynnie ratującej.

Sprzedam Piec


Jej życiorys, postawę i dokonania  przedstawił dr Arkadiusz Meller, prodziekan, starszy wykładowca w PWSZ w Ciechanowie. Skoncentrował  się przy tym na okresie II wojny światowej, uznając go za najciekawszy w życiu pisarki.

– W życiorysie Zofii Kossak Szczuckiej spotykały się wszystkie, nieszczęścia Polaków w XX wieku i to dosłownie wszystkie jakie tylko były możliwe są państwo sobie w stanie wyobrazić w historii XX wieku. Skoncentruję się bardziej na jej wątkach z okresu II wojny światowej, które wydają się chyba najciekawsze, choć całe jej życie może być kanwą scenariusza hollywodzkiego filmu sensacyjnego – zapowiadał bohaterkę spotkania dr Meller.

Przedstawiając postać Zofii Kossak Szczuckiej prelegent dużo uwagi poświęcił jej stosunkowi i postawie wobec Żydów. Nie ukrywał jej krytycznych wypowiedzi pod ich adresem z lat przedwojennych. Jako przykład podawał cytat z publikacji w „Prosto z mostu” gdy napisała: „Żydzi są dla nas istotnym i strasznym niebezpieczeństwem rosnącym z każdym dniem. Obsiedli nas jak jemioła próchniejące drzewo”. Z drugiej strony przywołał cytat z kolportowanego w 1942 roku Protestu jej autorstwa, wobec eksterminacji Żydów w warszawskim gettcie :

„W ghetcie warszawskim, za murem odcinającym od świata, kilkaset tysięcy skazańców czeka na śmierć.(…) Kto milczy w obliczu mordu – staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia – ten przyzwala. Zabieramy przeto głos my, katolicy-Polacy”.

Zofia Kossak-Szczucka (1889-1968), z drugiego męża Kossak-Szatkowska, gorliwa katoliczka, pisarka, uczestniczka ruchu oporu, członkini organizacji „Żegota”.

Była wnuczką malarza Juliusza Kossaka. Dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie i na Wołyniu, gdzie doświadczyła piekła rewolucji bolszewickiej. Te przeżycia stały się inspiracja do napisania „Pożogi”, która uznawana jako dokument, stała się też jej debiutem literackim. W okresie międzywojennym Zofii Kossak-Szczuckiej pisze wielkie powieści historyczne, m.in. trylogię „Krzyżowcy”, „Król trędowaty”, „Bez oręża”,  książki poświęcone Śląskowi m.in. „Nieznany kraj”, „Wielcy i mali”, utwory dla dzieci i młodzieży „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”, „Topsy i Lupus”, „Bursztyny” i opowieści hagiograficzne „Szaleńcy Boży”.

W czasie niemieckiej okupacji angażowała się w pracę konspiracyjną, redagowała podziemną prasę, była współredaktorką pierwszego pisma podziemnego – „Polska Żyje”.

Z jej inicjatywy powstaje w 1942 r. Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, będący zalążkiem powołanego 4 grudnia 1942 przy Delegaturze Rządu RP na Kraj Rady Pomocy Żydom o kryptonimie „Żegota”. Nazwa „Żegota”, zaproponowana przez Zofię, pochodziła od imienia jednego z konspiratorów w III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Członkowie „Żegoty” nieśli pomoc materialną, zapewniali schronienie, środki do życia, opiekę lekarską, a także fałszywe dokumenty Żydom ukrywającym się poza gettem. W 1943 roku Zofia Kossak-Szczucka została aresztowana i uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, skąd trafiła do warszawskiego Pawiaka i została skazana na śmierć. Uwolniona w 1944 roku dzięki staraniom władz podziemnych bierze udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie zmuszona przez władze komunistyczne do emigracji wyjeżdża z mężem do Anglii. Do Polski wraca w 1957 roku. Umiera 9 kwietnia 1968 w Bielsku-Białej, i pochowano zostaje na cmentarzu parafialnym w Górkach Wielkich.

Za swą działalność w czasie II wojny światowej została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

JK

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x