Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Media Expert Mława
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Całe jej życie może być kanwą scenariusza hollywodzkiego filmu sensacyjnego


Środowe popołudnie 11 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie poświęcone było życiu i postaci Zofii Kossak – Szczuckiej, na wskroś katolickiej pisarce, krytykującej Żydów, a w obliczu zagłady ich czynnie ratującej.

Słoneczne ogrody Mława

Jej życiorys, postawę i dokonania  przedstawił dr Arkadiusz Meller, prodziekan, starszy wykładowca w PWSZ w Ciechanowie. Skoncentrował  się przy tym na okresie II wojny światowej, uznając go za najciekawszy w życiu pisarki.

– W życiorysie Zofii Kossak Szczuckiej spotykały się wszystkie, nieszczęścia Polaków w XX wieku i to dosłownie wszystkie jakie tylko były możliwe są państwo sobie w stanie wyobrazić w historii XX wieku. Skoncentruję się bardziej na jej wątkach z okresu II wojny światowej, które wydają się chyba najciekawsze, choć całe jej życie może być kanwą scenariusza hollywodzkiego filmu sensacyjnego – zapowiadał bohaterkę spotkania dr Meller.

Przedstawiając postać Zofii Kossak Szczuckiej prelegent dużo uwagi poświęcił jej stosunkowi i postawie wobec Żydów. Nie ukrywał jej krytycznych wypowiedzi pod ich adresem z lat przedwojennych. Jako przykład podawał cytat z publikacji w „Prosto z mostu” gdy napisała: „Żydzi są dla nas istotnym i strasznym niebezpieczeństwem rosnącym z każdym dniem. Obsiedli nas jak jemioła próchniejące drzewo”. Z drugiej strony przywołał cytat z kolportowanego w 1942 roku Protestu jej autorstwa, wobec eksterminacji Żydów w warszawskim gettcie :

„W ghetcie warszawskim, za murem odcinającym od świata, kilkaset tysięcy skazańców czeka na śmierć.(…) Kto milczy w obliczu mordu – staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia – ten przyzwala. Zabieramy przeto głos my, katolicy-Polacy”.

Zofia Kossak-Szczucka (1889-1968), z drugiego męża Kossak-Szatkowska, gorliwa katoliczka, pisarka, uczestniczka ruchu oporu, członkini organizacji „Żegota”.

Była wnuczką malarza Juliusza Kossaka. Dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie i na Wołyniu, gdzie doświadczyła piekła rewolucji bolszewickiej. Te przeżycia stały się inspiracja do napisania „Pożogi”, która uznawana jako dokument, stała się też jej debiutem literackim. W okresie międzywojennym Zofii Kossak-Szczuckiej pisze wielkie powieści historyczne, m.in. trylogię „Krzyżowcy”, „Król trędowaty”, „Bez oręża”,  książki poświęcone Śląskowi m.in. „Nieznany kraj”, „Wielcy i mali”, utwory dla dzieci i młodzieży „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”, „Topsy i Lupus”, „Bursztyny” i opowieści hagiograficzne „Szaleńcy Boży”.

W czasie niemieckiej okupacji angażowała się w pracę konspiracyjną, redagowała podziemną prasę, była współredaktorką pierwszego pisma podziemnego – „Polska Żyje”.

Z jej inicjatywy powstaje w 1942 r. Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, będący zalążkiem powołanego 4 grudnia 1942 przy Delegaturze Rządu RP na Kraj Rady Pomocy Żydom o kryptonimie „Żegota”. Nazwa „Żegota”, zaproponowana przez Zofię, pochodziła od imienia jednego z konspiratorów w III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Członkowie „Żegoty” nieśli pomoc materialną, zapewniali schronienie, środki do życia, opiekę lekarską, a także fałszywe dokumenty Żydom ukrywającym się poza gettem. W 1943 roku Zofia Kossak-Szczucka została aresztowana i uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, skąd trafiła do warszawskiego Pawiaka i została skazana na śmierć. Uwolniona w 1944 roku dzięki staraniom władz podziemnych bierze udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie zmuszona przez władze komunistyczne do emigracji wyjeżdża z mężem do Anglii. Do Polski wraca w 1957 roku. Umiera 9 kwietnia 1968 w Bielsku-Białej, i pochowano zostaje na cmentarzu parafialnym w Górkach Wielkich.

Za swą działalność w czasie II wojny światowej została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500