Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Radzanów, Wróblewo, Ratowo. By oddać hołd powstańcom styczniowym


Wyjątkowo uroczystą oprawę miały obchody 155. rocznicy bitwy pod Wróblewem wpisane w tym roku  w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyły się 6 kwietnia w trzech miejscach, ale motywem wspólnym dla wszystkich  była  miłość do Ojczyzny i ułańskiej tradycji.

Sprzedam Piec


Na początku młodzież  Liceum Ogólnokształcącego w Radzanowie zaprezentowała program „Sto lat dla Niepodległej”, wyreżyserowany przez znanego aktora, komentatora, pomysłodawcę inscenizacji historycznych i patriotycznych, Wojciecha Olszańskiego. A dodać trzeba, że patriotyczne wiersze i pieśni młodzież wykonała z iście ułańską fantazją. Widzom szczególnie spodobał się kadryl, ulubiony taniec ułanów. Nawet najmłodsi widzowie obecni na sali w radzanowskiej szkole powtórzyli za Olszańskim „jestem dumny, że jestem Polakiem”.

Druga część uroczystości odbyła się pod powstańczym obeliskiem, w lesie położonym między Radzanowem a Wróblewem. To miejsce upamiętnia wydarzenia z marca 1863 roku, gdy powstańcze oddziały pod dowództwem Zygmunta Padlewskiego walczyły w tych okolicach z wojskami rosyjskimi. Wartę honorową przed obeliskiem zaciągnęli uczniowie, policjanci i leśnicy oraz pluton kawalerii pod dowództwem rotmistrza Adama Sujeckiego, członka Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego.  Historię bitwy pod Wróblewem  przypomniał Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły, a nabożeństwo  za poległych i zmarłych żołnierzy poprowadził  ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Diecezjalnego Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie. Zespół sygnalistów „Leśna brać” z Nadleśnictw Spychowo i Strzałowo (woj. warmińsko-mazurskie) wykonał kilka melodii myśliwskich, a goście oficjalni i uczestnicy uroczystości złożyli pod obeliskiem wiązanki kwiatów.

Zwieńczeniem uroczystości był pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu plutonu ułanów, który odbył się na błoniach ratowskiego sanktuarium.  Pomimo tego, że młodzi ułani dosiadali koni użyczonych przez stajnię „Tarpan” Jacka Żywca w Korbońcu, który również brał udział w pokazie, to świetnie poradzili sobie z wydawanymi przez rotmistrza Sujeckiego komendami. Jak zwykle podziw wzbudził pokaz ścinania w galopie szablą główki kapusty i wierzbowych witek.

Tej części uroczystości towarzyszył  pokaz sprzętu policyjnego prezentowany przez Komendę Powiatową Policji w Mławie.

Również  Nadleśnictwo Dwukoły zaprezentowało wystawę fotografii  i dokumentów, pokazujących umiejscowione lasach miejsca pamięci narodowej i groby żołnierskie. Dla wszystkich organizatorzy przygotowali wojskową grochówkę.

Uroczystościom patronowali biskup płocki Piotr Libera i marszałek województwa Adam Struzik. Nie zabrakło też oficjalnych gości.

Byli parlamentarzyści: poseł Anna Chocholska i senator Jan Maria Jackowski, władze samorządowe ze starostą Włodzimierzem  Wojnarowskim, burmistrzem Sławomirem Kowalewskim  i wójtem Andrzejem Wójcikiem. Byli szefowie powiatowych służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji cywilnych. Marszałka Adama Struzika reprezentował  jego delegat Konrad Wojnarowski.

Dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie Witold Okumski podsumowując uroczystości wyraził nadzieję, że kolejne rocznice bitwy pod Wróblewem staną się tradycją podobną do tej, jaka towarzyszy inscenizacjom Bitwy pod Mławą.

Ma to swoje uzasadnienie. Od ubiegłego radzanowscy licealiści uczestniczą w edukacyjno-patriotycznym projekcie.  Uczą się jazdy konnej, ale również poznają historię polskiej kawalerii i ułańskie tradycje.

Organizatorami uroczystości byli Zespół Szkół w Radzanowie, Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie  i wójt Gminy Radzanów.

JK

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
JFK...
JFK...
3 lata temu
JFK...
JFK...
3 lata temu
JFK...
JFK...
3 lata temu

Gratuluję włodarzom szczegulnie dedykuję panu komendantowi kontaktów z panem Olszanskim vel Jabłoński vel Major

komendantka
komendantka
3 lata temu
Reply to  JFK...

A co ma piernik do wiatraka?????????????

JFK..
JFK..
3 lata temu
Reply to  komendantka

A to jak pan komendent nie wie ze pewnym uzednikom nie wypada bywac na imprezach z pewnymi ludzmi to gratuluję

JFK..
JFK..
3 lata temu
Reply to  JFK..

https://youtu.be/MtYZIJNWJug

Proszę zwrócić uwagę na postać w kapeluszu na nagraniu i odszukac info o zwiazkach obu panow oraz na wspolnych filmikach w tym na cmentarzu

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x