Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pożegnaliśmy mjra Józefa Węgla, jednego z bohaterów Bitwy pod Mławą 1939 r


W środę, 5 kwietnia pożegnaliśmy jednego z ostatnich żyjących bohaterów bitwy pod Mławą z września 1939 r. – mjra Józefa Węgla. W ostatniej drodze towarzyszyła mu bardzo liczna rodzina, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje państwowe, samorządowe, instytucji, przyjaciele. Nie zabrakło też delegacji Mławy.


Mjr Józef Węgiel zmarł 30 marca 2018 r. Miesiąc później skończyłby 104 lata. Jako żołnierz 80 pułku piechoty Strzelców Nowogródzkich walczył w wojnie obronnej, w Bitwie pod Mławą. Za swoje zasługi otrzymał między innymi odznakę Związku Kombatantów RP i BWP „Za Wybitne Zasługi” oraz złoty medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Msza św. pogrzebowa odbyła się 5 kwietnia w zabytkowym kościele pw. św. Jacka w Borze Zapilskim, po której odprowadzono trumnę ze zwłokami majora do rodzinnego grobu. Uroczystą asystę wojskową zapewnili żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Wicewojewoda Śląski Mariusz Trebka odczytał pożegnalny list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wspomniane w nim były między innymi związki majora Węgla z Mławą oraz jego bohaterska postawa podczas obrony naszego miasta i Warszawy.

Generał brygady Piotr Błazeusz, reprezentował Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Szefa Sztabu Generalnego WP generała Leszka Surawskiego.

W uroczystościach wzięła również udział delegacja wraz z pocztem sztandarowym 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kultywująca tradycje 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą, w której służył mjr Józef Węgiel.

Miasto Mława reprezentowała delegacja, której przewodniczył Arkadiusz Dłubisz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mława. Podczas uroczystości zostały wystawione dwa poczty sztandarowe – Miasta Mława oraz Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z września 1939 roku. W składzie pocztów z zespołu szkół znaleźli się Wiktoria Kurowska, Kinga Pawłowska, Julia Nieznańska, Patrycja Raniszewska, Sebastian Szempliński oraz Sebastian Morawski, opiekun – Michał Nowakowski.

Józef Węgiel darzył Miasto Mława wielką sympatią, uczestniczył w tutejszych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej i Rekonstrukcjach Bitwy pod Mławą. W jego rodzinnej miejscowości Jezioro (województwo śląskie) odwiedzał go burmistrz, Sławomir Kowalewski. O jego przyjacielskich relacjach z naszym miastem, sentymencie jaki miał do mieszkańców Mławy wspominali w swoich wypowiedziach uczestnicy uroczystości. Po zakończeniu ceremonii pogrzebowej, przy pożegnaniu, syn majora, również Józef Węgiel zadeklarował przyjazd do naszego miasta, uczestnictwo w obchodach oraz kontynuacje kontaktów ze względu na pamięć o ojcu i jego bliskich relacji z Mławą.

źródło i fot. UMM

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x