Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ciągle budujemy więcej domów, mieszkań i … kurników


164 domy jednorodzinne, 6 wielorodzinnych i 46 kurników oddano do użytkowania w minionym roku.  Ponadto10 nakazów rozbiórki obiektów budowlanych, 11 decyzji nakładających wykonanie określonego zakresu robót budowlanych, ale także 52 postanowienia i 83 decyzje administracyjne,  18 osób ukaranych mandatami, 285 tys. zł z tytułu nałożonej opłaty legalizacyjnej oraz samowolną zmianę sposobu użytkowania, 75 tys. za samowolne przestąpienie do użytkowania obiektu, tak statystycznie można przedstawić rok 2017 w nadzorze budowlanym.


Między innymi takie dane przedstawiła na marcowej sesji rady powiatu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Mławie Justyna Traczyk – Pydyn.

Jak wynika z przedstawionej analizy w 2017r. w porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił zwyżka realizacji budownictwa jednorodzinnego (2015 r. – 168; 2016r. – 146; 2017r. – 164). W zakresie budownictwa niskiego, jednorodzinnego – tak jak w latach poprzednich  najbardziej aktywna jest miasto Mława. Natomiast w zakresie budowy kurników w ubiegłym roku najbardziej aktywne były gminy: Wiśniewo 15 kurników oddanych do użytkowania, Radzanów – 12 Stupsk – 9, Strzegowo – 9 i Szreńsk – 1 – co daje na liczbę 46 nowych kurników na terenie powiatu mławskiego.

Nie wszystkie jednak inwestycje budowlane realizowane są prawidłowo. Wśród najczęstszych nieprawidłowości są:

– przystąpienie do prowadzenia robót budowlanych bez dopełnienia czynności

prawnych umożliwiających rozpoczęcie realizacji zadania inwestycyjnego;

– wykonywanie robót budowlanych przez osoby nie posiadające kwalifikacji

zawodowych, często przypadkowych (prowadzenie budów systemem gospodarczym);

– zbyt ogólnie opracowana dokumentacja techniczna, brak uszczegółowienia rozwiązań konstrukcyjnych;

– dokonywanie odstępstw od projektów budowlanych – zmiany istotne w tym konstrukcyjne;

– niewłaściwa organizacja procesu budowlanego;

– przystąpienie do użytkowania wybudowanych obiektów, bez dopełnienia czynności, wymaganych ustawą Prawo budowlane;

– dokonywanie, w warunkach samowoli budowlanej, zmiany sposobu użytkowania budynków i ich części.

Nie przestrzeganie przepisów prawa budowlanego skutkowało w minionym roku ukaraniem 18 osób mandatami na łączną kwotę 2850 zł, nałożeniem opłat legalizacyjnych iż tytułu samowolnej zmiany sposobu użytkowania w wysokości łącznie 285 tys. zł oraz 75 tys. zł kary za samowolne przestąpienie do użytkowania obiektu. Natomiast w postępowaniach egzekucyjnych wystawiono postanowienia grzywien w celu przymuszenia na kwotę 38.692,07 zł.

Plagą ubiegłego roku był zły stan przewodów kominowych. Tu nadzór budowlany restrykcyjnie egzekwuje i kontroluje naprawy ich stanu, bo jak pamiętamy m.in. z tego powodu zdarzyły się również przypadki śmiertelnego zatrucia czadem.

– Stan świadomości inwestorów odnośnie prawa budowlanego jest z roku na rok lepszy. Na pewno częściowo wpływa na to sytuacja wymagań przy udzielaniu kredytu, jak też wymogi innych instytucji, jak np. zakładu energetycznego – ocenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Justyna Pydyn – Traczyk.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkanka d
mieszkanka d
3 lata temu

A wiecie internauci, że w ramach podziękowania za taką inwestycję pani radna z tej miejscowości zaproponowała podwyżkę dla naszego jaśnie panującego i to o około 700 zł , ponieważ więcej nie dało rady, bo nie może przekroczyć górnego limitu, a radni potakiwacze oczywiście z wielką radością łapki podnieśli za.

gość 2
gość 2
3 lata temu

Wiemy wszyscy, że to co robi, robi bezinteresownie, a to , że sam osobiście wskazał im miejsce gdzie mogą stworzyć zagłębie kurnikarskie, to tylko pomoc sąsiedzka (oczywiście za darmo). A co nasza gmina ma być gorsza od innych, przecież prawie
w każdej gminie takie coś już mają. Będzie się czym pochwalić.

Rumek
Rumek
3 lata temu

Wielka ściema tej pani podał bym przykłady

gość
gość
3 lata temu

Pani inspektor powinna poinformować ile kurników ma być pobudowanych w okolicy Dębska i kiedy ma rozpocząć się ich budowa.

:))
:))
3 lata temu
Reply to  gość

W gminie Szydłowo? Niemożlie, nasz ukochany Wójt na pewno do tego nie dopuści, (no chyba, że coś z tego będzie miał:))

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x