Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ciągle budujemy więcej domów, mieszkań i … kurników


164 domy jednorodzinne, 6 wielorodzinnych i 46 kurników oddano do użytkowania w minionym roku.  Ponadto10 nakazów rozbiórki obiektów budowlanych, 11 decyzji nakładających wykonanie określonego zakresu robót budowlanych, ale także 52 postanowienia i 83 decyzje administracyjne,  18 osób ukaranych mandatami, 285 tys. zł z tytułu nałożonej opłaty legalizacyjnej oraz samowolną zmianę sposobu użytkowania, 75 tys. za samowolne przestąpienie do użytkowania obiektu, tak statystycznie można przedstawić rok 2017 w nadzorze budowlanym.

Między innymi takie dane przedstawiła na marcowej sesji rady powiatu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Mławie Justyna Traczyk – Pydyn.

Jak wynika z przedstawionej analizy w 2017r. w porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił zwyżka realizacji budownictwa jednorodzinnego (2015 r. – 168; 2016r. – 146; 2017r. – 164). W zakresie budownictwa niskiego, jednorodzinnego – tak jak w latach poprzednich  najbardziej aktywna jest miasto Mława. Natomiast w zakresie budowy kurników w ubiegłym roku najbardziej aktywne były gminy: Wiśniewo 15 kurników oddanych do użytkowania, Radzanów – 12 Stupsk – 9, Strzegowo – 9 i Szreńsk – 1 – co daje na liczbę 46 nowych kurników na terenie powiatu mławskiego.

Nie wszystkie jednak inwestycje budowlane realizowane są prawidłowo. Wśród najczęstszych nieprawidłowości są:

– przystąpienie do prowadzenia robót budowlanych bez dopełnienia czynności

prawnych umożliwiających rozpoczęcie realizacji zadania inwestycyjnego;

– wykonywanie robót budowlanych przez osoby nie posiadające kwalifikacji

zawodowych, często przypadkowych (prowadzenie budów systemem gospodarczym);

– zbyt ogólnie opracowana dokumentacja techniczna, brak uszczegółowienia rozwiązań konstrukcyjnych;

– dokonywanie odstępstw od projektów budowlanych – zmiany istotne w tym konstrukcyjne;

– niewłaściwa organizacja procesu budowlanego;

– przystąpienie do użytkowania wybudowanych obiektów, bez dopełnienia czynności, wymaganych ustawą Prawo budowlane;

– dokonywanie, w warunkach samowoli budowlanej, zmiany sposobu użytkowania budynków i ich części.

Nie przestrzeganie przepisów prawa budowlanego skutkowało w minionym roku ukaraniem 18 osób mandatami na łączną kwotę 2850 zł, nałożeniem opłat legalizacyjnych iż tytułu samowolnej zmiany sposobu użytkowania w wysokości łącznie 285 tys. zł oraz 75 tys. zł kary za samowolne przestąpienie do użytkowania obiektu. Natomiast w postępowaniach egzekucyjnych wystawiono postanowienia grzywien w celu przymuszenia na kwotę 38.692,07 zł.

Plagą ubiegłego roku był zły stan przewodów kominowych. Tu nadzór budowlany restrykcyjnie egzekwuje i kontroluje naprawy ich stanu, bo jak pamiętamy m.in. z tego powodu zdarzyły się również przypadki śmiertelnego zatrucia czadem.

– Stan świadomości inwestorów odnośnie prawa budowlanego jest z roku na rok lepszy. Na pewno częściowo wpływa na to sytuacja wymagań przy udzielaniu kredytu, jak też wymogi innych instytucji, jak np. zakładu energetycznego – ocenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Justyna Pydyn – Traczyk.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

5
KOMENTARZE

avatar
1500
mieszkanka d
Gość
mieszkanka d

A wiecie internauci, że w ramach podziękowania za taką inwestycję pani radna z tej miejscowości zaproponowała podwyżkę dla naszego jaśnie panującego i to o około 700 zł , ponieważ więcej nie dało rady, bo nie może przekroczyć górnego limitu, a radni potakiwacze oczywiście z wielką radością łapki podnieśli za.

gość 2
Gość
gość 2

Wiemy wszyscy, że to co robi, robi bezinteresownie, a to , że sam osobiście wskazał im miejsce gdzie mogą stworzyć zagłębie kurnikarskie, to tylko pomoc sąsiedzka (oczywiście za darmo). A co nasza gmina ma być gorsza od innych, przecież prawie
w każdej gminie takie coś już mają. Będzie się czym pochwalić.

Rumek
Gość
Rumek

Wielka ściema tej pani podał bym przykłady

gość
Gość
gość

Pani inspektor powinna poinformować ile kurników ma być pobudowanych w okolicy Dębska i kiedy ma rozpocząć się ich budowa.

:))
Gość
:))

W gminie Szydłowo? Niemożlie, nasz ukochany Wójt na pewno do tego nie dopuści, (no chyba, że coś z tego będzie miał:))