Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Most – metaforą życia. W SP nr 2 od dzieciństwa do odpowiedzialnej dorosłości


Lekcja była ciekawa, innowacyjna, a uczniowie bardzo się zaangażowali w poszczególne ćwiczenia. Sądzę, że wielu młodych gimnazjalistów z tej klasy uświadomiło sobie, że wkracza w wiek, w którym powinni brać za siebie odpowiedzialność.

Sprzedam Piec


W piątek 23 marca 2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Mławie odbyła się otwarta lekcja wychowawcza w klasie 2e integracyjno – humanistycznej na temat: Poczucie własnej wartości drogą do odpowiedzialnej dorosłości prowadzona przez wychowawczynię tej klasy Edytę Kowalkowską.

Na początku lekcji prowadząca poprosiła uczniów, aby spojrzeli na siebie w lusterko i odpowiedzieli na pytanie: Kogo widzisz? To ćwiczenie uświadomiło uczniom, jak wiele ról społecznych pełnią w życiu. Uczniowie odpowiadali: ucznia, uczennicę, brata, siostrę, wnuka, chłopca, dziewczynę, Polaka, mławianina, siebie. Następnie – nadal patrząc na siebie w lustrze – wysłuchali wiersza Anny Laks Spojrzenie w zwierciadło i zrozumieli, że na pełen wizerunek człowieka składają się „dwie twarze” – obraz zewnętrzny siebie (to, co widzą inni)  i obraz wewnętrzny (to, co wiemy sami o sobie).

W celu udowodnienia tej teorii uczniowie obrysowali na kartce swoją prawą dłoń i wypisali na niej swoje dwie zalety, a na jej odwrocie – lewą dłoń i dwie wady. Następnie inni uczniowie dopisywali wady i zalety kolegi/koleżanki z grupy. Ćwiczenie było obrazem tego, jak siebie postrzegamy, a jak postrzegają nas inni. W ten sposób wychowawczyni przeszła do zagadnienia, czym jest poczucie własnej wartości i na czym polega wkroczenie w odpowiedzialną dorosłość. Symbolicznym przejściem do dojrzałości stał się most, na którym uczniowie przyczepiali kartki z wypisanymi myślami i zachowaniami człowieka, pomagającymi lub utrudniającymi wejście dorosłość. Na koniec prowadząca podsumowała lekcję następującym wnioskiem: W życiu kroczymy po moście, ale przejście przez most bywa niebezpieczne. Aby przejść przez most i dojść do odpowiedzialnej dorosłości – trzeba poznać samego siebie i mieć poczucie własnej wartości.

źródło i fot. SP nr 2

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x