Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ks. proboszcz Krzysztof Szwejkowski otrzymał tytuł kanonika


W Wielki Czwartek ks. bp Piotr Libera nadał godności kościelne ośmiu kapłanom Diecezji Płockiej. Wśród nich znalazł się ks. Krzysztof Szwejkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Lipowcu Kościelnym.


Oprócz niego tytuły i godność kanonika otrzymali:

Ks. kan. mgr Marian Ofiara, proboszcz par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie, kustosz Sanktuarium Diecezjalnego Błogosławionych Męczenników Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Biskupa Leona Wetmańskiego w Działdowie, z dniem 29 marca 2018 r. odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Płocku.
Ks. kan. Tadeusz Pepłoński, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku, z dniem 29 marca 2018 r. mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Pułtusku.
Ks. mgr Jarosław Arbat, proboszcz parafii pw. św. Zygmunta w Opinogórze, Z dniem 29 marca 2018 r. odznaczony tytułem kanonika.
Ks. dr hab. Tomasz Białobrzeski, Wiceoficjał Sądu Biskupiego Płockiego, Z dniem 29 marca 2018 r. odznaczony tytułem kanonika.
Ks. Tadeusz Kuśnierz, rezydent w Domu Księży Emerytów w Płocku, Z dniem 29 marca 2018 r. odznaczony tytułem kanonika.
Ks. Jan Romanowski, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Przewodowie, Z dniem 29 marca 2018 r. odznaczony tytułem kanonika.
Ks. Krzysztof Zakrzewski, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Sarnowie, Z dniem 29 marca 2018 r. odznaczony tytułem kanonika.

Prawo nadawania urzędu czy tytułu kanonika reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego i jest to wyłączny przywilej biskupa diecezjalnego.

Obecnie kanonicy dzielą się na tytularnych (rzeczywistych, czyli gremialnych), którzy posiadają urząd duchowny i głos w kapitule, nadliczbowych, mających urząd, ale bez prawa głosu, oraz honorowych, którzy mają tylko odznaki i honory kanoników. Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego nie wspomina o możliwości mianowania kanoników honorowych przez biskupa, lecz tego nie zabrania. Kanonicy mają prawo do bogatszego stroju duchownego. Jego szczegółowy wygląd regulują przepisy diecezji lub po prostu danej kapituły. Takiego stroju i odznak kapitulnych może kanonik używać jedynie w obrębie własnej diecezji. Poza jej granicami jedynie wtedy, kiedy towarzyszy biskupowi lub w jego imieniu albo w imieniu kapituły bierze udział w synodach czy uroczystościach. Dla wielu księży tytuł kanonika, zazwyczaj honorowego, jest swoistą nagrodą i pochwałą za ich dotychczasową pracę kapłańską.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Piki
Piki
3 lata temu

Czy to oznacza że teraz opłaty będą plus 50% bo ma tytuł?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x