Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Twoja emerytura lub renta może być wyższa. Przelicz swoje świadczenie


Twoja emerytura lub renta może być wyższa. Skontaktuj się z ZUS jeżeli miałeś problem z udokumentowaniem zarobków za część okresów pracy, których ZUS nie wliczył do podstawy wymiaru świadczenia.


Ważna informacja dla osób, które miały problem z udokumentowaniem swoich zarobków w ZUS. Emeryci, renciści oraz osoby z ustalonym kapitałem początkowym, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wliczył tych wynagrodzeń za część okresów pracy do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia, powinni zwrócić się do ZUS. Ponowne przeliczenie emerytury, renty lub kapitału początkowego może podwyższyć wysokość świadczenia.

Minimalne wynagrodzenie zamiast zera

Do podstawy, od której ZUS ustala wysokość świadczenia lub kapitału początkowego(tzw. podstawy wymiaru świadczenia), wlicza się okresy ubezpieczenia potwierdzone dokumentami złożonymi wraz z wnioskiem o emeryturę,rentę lub obliczenie kapitału początkowego. Zdarzało się jednak, że ZUS uwzględniał pewien okres pracy do ustalenia podstawy wymiaru, ale przyjmował za niego zerowe zarobki. Działo się tak, ponieważ część osób nie przedstawiała dokumentów potwierdzających wynagrodzenie z danego okresu. Często przyszli świadczeniobiorcy nie byli w stanie ich dostarczyć, ponieważ zakład pracy został zlikwidowany, nie mogli odnaleźć archiwum przechowującego odpowiednią dokumentację lub została ona zniszczona.

Przypominamy, że kilka lat temu parlament zmienił przepisy, dzięki czemu ZUS może zastąpić nieudokumentowane zarobki minimalnym wynagrodzeniem za pracę za dany okres. Wystarczy złożyć formularz o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego ERPO. W przypadku ponownego ustalenia kapitału początkowego należy skorzystać z wniosku EKP. Dokumenty można znaleźć w placówkach ZUS i na stronie internetowej www.zus.pl.Po złożeniu wniosku ZUS sprawdzi, czy w danym przypadku można przyjąć minimalne wynagrodzenie pracowników za dany okres oraz możliwość ponownego ustalenia wysokości świadczenia lub kapitału początkowego.

Kontakt

W razie pytań zapraszamy do odwiedzenia najbliższej placówki ZUS. Z Zakładem można skontaktować się także telefonicznie lub mailowo poprzezCentrum Obsługi Telefonicznej. Jest ono dostępne od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 18.00 (nr tel. 22 560 1600, e-mail: cot@zus.pl, Skype: zus_centrum_obslugi_tel).

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x