Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

Na co miasto przeznaczy 8,8 mln wolnych środków?


Miasto podsumowało wykonanie dochodów i wydatków budżetu za rok 2017. Podobnie jak za rok 2016 do dyspozycji samorządu pozostanie znaczna kwota nadwyżki. Za rok 2016 była to kwota ponad 12 mln. zł. W tym roku (za rok 2017) do rozdysponowania będzie kwota 8 840 498,23 zł.

Zgodnie z przepisami samorządy do końca marca mają obowiązek sporządzić i przekazać swoim radom jak też Regionalnej Izbie Obrachunkowej roczne sprawozdanie z wykonania budżetu, sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Instytucji Kultury oraz informację o stanie mienia. Takie sprawozdania i informacje złożył też Burmistrz Miasta Mława. Według danych zawartych w sprawozdaniach, w roku 2017 wydatki budżetu były większe niż jego dochody, co spowodowało, że ubiegły rok zamknął się deficytem w kwocie ponad 3,3 mln zł. Jednak ubiegłoroczne przychody pochodzące z wolnych środków z lat wcześniejszych i emisji obligacji sięgnęły kwoty15 349 084,78. To wystarczyło, aby pokryć deficyt oraz inne rozchody związane choćby z wykupem emitowanych wcześniej obligacji i pozostawić ponad 8,8 mln nadwyżkę.

Zapewne podobnie jak w ubiegłym roku do radnych na jednej z najbliższych sesji trafi propozycja jej podziału. Burmistrz Sławomir Kowalewski wielokrotnie zapowiadał, że nadwyżkę zamierza w całości wydatkować na inwestycje. W kontekście potrzeb inwestycyjnych miasta burmistrz wielokrotnie przypominał, że szacuje te potrzeby na kwotę ok. 140 mln. zł. Przypomnieć tu też należy, że w tegorocznym budżecie znalazł się zapis o wyemitowaniu obligacji na rekordowo wysoką kwotę 17 mln zł, mocno krytykowany m.in. przez poprzedniego skarbnika miasta Henryka Antczaka.

Czy więc zgodnie z zapowiedziami burmistrza cała kwota wolnych środków trafi na inwestycje w mieście, czy miasto wyemituje mniej obligacji okaże się na  najbliższej sesji rady miasta. Wtedy też będzie wiadomo, jakie spośród wielu potrzebnych w Mławie inwestycji będzie wykonanych w najbliższym czasie. Przypomnijmy, z wolnych środków w ubiegłym roku jeżeli nie liczyć środków przeznaczonych na budowę Alei św. Wojciecha (na którą miasto ostatecznie otrzymało dofinansowanie) dwie największe inwestycje to budowa ulicy Dźwigowej (720 tys.) i budowa parkingów w rejonie ulicy LG Electronics za 600 tys. zł.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

37 - liczba komentarzy w artykule "Na co miasto przeznaczy 8,8 mln wolnych środków?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
z bliska
Gość
No tak– jak się czuje specjalista i sympatyk PIS, nie jaki ANONIM, po dzisiejszym wystąpieniu Prezesa PIS —ministrowie mają oddać nagrody, diety w sejmie i senacie minus 20 %, I jak się czujesz gamoniu obrońco PIS, Prezes cie wykołował, czy to co pisałem w swych postach to prawda czy fałsz. Tymi swoimi postami po prostu się ośmieszyłeś, i kto tu w tej naszej polemice na fakty został IDIOTO, ALE TO NIECH OCENIAJĄ czytelnicy portalu. Minusujcie do woli jeśli, na przedstawiane fakty o PIS macie tylko to aby stawiać minusy, niech tak zostanie ale ja będę pisał swoje, może kiedyś do… Czytaj więcej »
Think more
Gość

Anonimów jest wielu, bo jeśli nie wpiszesz nicka to jesteś anonimem. 🙂
A Ty myślisz, że tylko jedn? – jesteś zabawny

z bliska
Gość

Masz rację sprawdziłem, wpisałem poniższy post i faktycznie stałem się anonimem, tym samym ADMIN sam od siebie, nadaje nicki, korespondentom, a to jest nie w porządku, takie posty nie powinny być puszczane na forum Panie ADMIN, nawet to że pod swymi nickami już i tak jesteśmy anonimowi, a robienie czegoś za nas jest nie na miejscu, tylko dlatego aby zwiększać sobie oglądalnośc.

Anonimowo
Gość

Twoje tłumaczenie to istne kuriozum, jestes napradę zabawny, zapoznaj się dokładnie z zasadami takiej korespondencji. Brak pod postem podpisu/nicka/ eliminuje wpis.

Magda
Gość

Cud nad Seraczem. hmm… czyli to jest tak, że mamy tyle samo, tylko kupki na stole zmieniamy. Ważne że dobrze to brzmi przed wyborami – to tak jak „trzy koła są dobre”. My Polacy mamy coś takiego w sobie że rzucą Nam ochłap i zapadają Nam klapki na oczy. Jesteśmy krótko pamiętliwi.

Mieszkaniec
Gość

To świetna wiadomość. Emeryt Antczak i jego przyjaciele z PSL pewnie zgrzytają zębami. Miało być tak źle, a tu spore pieniądze w budrzecie miasta. Coś chyba ten ex skarbnik nie za bardzo umiał liczyć, chyba że na kolegów z partii.

JFK...
Gość

Sumarycznie to. Nadal mamy 44 miliony zadłużenia wiec co tu jest super ?
Czekam na publikacje sprawozdania z wykonania budżetu ratusz sie nim pochwalił a tak na wszelki wypadek ie publikuje

Anonimowo
Gość

To Ty, człowieku nie umiesz … nie tylko liczyć, ale również myśleć.

obywatel
Gość

do anonim to nie są wypociny tylko realia gdzie można przeznaczyć pieniądze które mamy jest wiele rzeczy wiele dróg do poprawienia nie tylko wiadukt na wolce czy tężnie ,to sa rzeczy które poprawia bezpieczeństwo i poprawia jakość życia mieszkańców

sebastian
Gość

Koalicja Kowala z PiS po wyborach samorządowych już nieformalnie stała faktem. Z obu stron mówi się, że nie do wyobrażenia jest w Mławie rządzenie bez PiS.

Janusz
Gość

Ja słyszalem że PiS uklada się w Mławie z PSL, bo jedni i drudzy sami są za słabi. Niech się układają, są tacy sami. Tylko swoich na stołki wsadzają jak tego młodego z PiSu w Krusie, albo sekretarza z PSLu w Ciechanowie. Dla nich nie miasto tylko partyjniactwo najwazniejsze.

Anonimowo
Gość

a dla złotoustego co najważniejsze, Januszku? miasto? – koń by się uśmiał.

wpDiscuz