Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

To wstyd na cały powiat. Do pożaru lub wypadku w Rzęgnowie przyjadą inne straże


To pierwszy taki przypadek nie tylko w naszym powiecie, ale chyba na całym Mazowszu. Jest wóz bojowy. Jest remiza z syreną na dachu. Są strażacy ochotnicy, tylko od ponad trzech miesięcy nie mogą wyjechać do żadnego pożaru czy wypadku, choćby ten zdarzył się pod samą strażnicą w środku Rzęgnowa. Nie dostaną sms-sa i nikt nie zadysponuje ich do akcji. Dlaczego?


Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ale tylko pozornie. Jednostka OSP Rzęgnowo została zawieszona w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym z powodu braku choćby jednego kierowcy posiadającego uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. W tej jednostce tacy kierowcy byli, ale uprawnienia traci się osiągając wiek 65 lat. Istotą problemu w Rzęgnowie jest powód dlaczego nie ma młodych druhów z uprawnieniami kierowcy. I tu już nie ma prostych odpowiedzi.

Problemem z funkcjonowaniem, a raczej niefunkcjonowaniem jednostki OSP w Rzęgnowie zajęli się dzierzgowscy radni na wczorajszej (28 marca) sesji rady gminy. Pytania kierowali do naczelnika OSP w Rzęgnowie, a jednocześnie radnego gminnego Andrzeja Balickiego.

Dlaczego nie macie kierowców? Dlaczego nie przyjmujecie nowych członków, choć są chętni? Kto jest w zarządzie jednostki? Kiedy możemy się spodziewać konkretnych rozwiązań?

Skąpe wyjaśnienia, których udzielił radny Andrzej Balicki nie zadowoliły uczestników dyskusji. Jedynym konkretem, który padł, była liczba druhów. Według radnego  jest ich 28, a zdolnych do wyjazdu 15. Radny Balicki informował też, że zamierzają szkolić jednego z też już nie młodych druhów na kierowcę.

Bardziej dosadnie sytuację w Rzęgnowie skomentowali obecni na sali obrad sołtysi. „ Mamy straż, a nie mamy jak gasić!”, „Tam są dwie partie”, „Rozwiązać zarząd!”, „Wstrzymać im finansowanie  i zaraz wezmą się do roboty!”, „To wstyd na cały powiat!” – padały głośne komentarze z sali.

Wójt Rafał Kuciński nieco studził emocje.

– Nie mogę rozwiązać OSP w Rzęgnowie, jest to zarejestrowane stowarzyszenie, rozwiązanie tej sytuacji jest w ich gestii. Gmina ponosi koszty utrzymania obiektu, płaci za paliwo i szkolenia – mówił wójt Kuciński.

Uspokajał, że mienie pozostaje zabezpieczone, jest tam konserwator, z którym gmina ma podpisaną umowę. Apelował również do Andrzeja Balickiego o przyjmowanie nowych, a szczególnie młodych  członków do OSP.

W tym miejscu warto zauważyć, że kłopoty z Rzęgnowem nie pojawiły się po raz pierwszy. Konflikt w tej miejscowości, którego osią jest OSP tyczy się tam już od kilku lat.

Zawieszenie jednostki OSP w Rzęgnowie to jednak kłopot nie tylko dla gminy. Zaniepokojona tym faktem jest również Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mławie. Jej komendant st. bryg. Jarosław Kuciński uczestniczył w kilku zebraniach w Rzęgnowie i nadal prowadzi rozmowy w celu rozwiązania tego problemu.

– Zależy nam bardzo na tej jednostce. Bo tu w razie zdarzenia nie jesteśmy w stanie dojechać w ciągu 15 min. Będziemy w takim przypadku dysponować OSP z Dzierzgowa. Dopóki w Rzęgnowie nie będą mieli choćby jednego kierowcy nie wprowadzimy ich do podziału bojowego – mówi komendant Kuciński.

Tymczasem wyszkolenia takiego kierowcy jest dwustopniowe. Przede wszystkim musi posiadać prawo jazdy kat. C i ukończyć podstawowy kurs strażaka z kursem technicznym. Kolejnym krokiem jest szkolenie dla kierowcy – konserwatora i otrzymanie od starosty upoważnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Ta procedura musi więc potrwać. A w tym czasie strażnica pozostanie zamknięta.

Prezes OSP w Rzęgnowie Ryszard Balicki (ojciec radnego Andrzeja Balickiego) nie znalazł czasu, by porozmawiać telefonicznie o planach wyjścia z tego impasu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
32 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Nergal
Nergal
3 lata temu

Uczepiliscie się pana Balickiego…. A sami co reprezentujecie swoja osobą… Chcą działać dla wsi A nie jak inni tylko się przyglądać

Do kolegi od inflacji...
Do kolegi od inflacji...
3 lata temu

W Rzęgnowskiej remizie przyczyną wszystkiego złego są pyszne kotleciki, po których zjedzeniu pojawia się bolesna obstrukcja która męczy całą dzielną straż, natomiast smród dochodzi do samego Starosty!!!!

Morał z tego jaki????

Nie jedz kotlecików nie będziesz miał sra.. !!!!!

Nieuwikłany
Nieuwikłany
3 lata temu

o kotleta walczyć to nie wstyd

https://www.youtube.com/watch?v=RKbjvVOA9-M

Komendant Ryszard
Komendant Ryszard
3 lata temu

Niedawno cała wieś tak śpiewała: https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU

A teraz pretensja do Rządu!!!

Komendant Ryszard
Komendant Ryszard
3 lata temu

Cała wieś tak do niedawna śpiewała

https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU

A teraz pretensja do Rządu…..

Ryszard
Ryszard
3 lata temu
Proste
Proste
3 lata temu

Rozwiązanie tej sprawy jest bardzo proste, niech duchowie z OSP przeczytają statut, najważniejszym organem nie jest zarząd, ale WALNE ZGROMADZENIE, zwolakcie je w trubie nadzwyczajnym odwołakcie obecny zarząd i po sprawie.

Osoba bliska Rzęgnowu
Osoba bliska Rzęgnowu
3 lata temu
Reply to  Proste

Tylko jak ich odwołać jak w stowarzyszeniu są sami Baliccy, krewni i rodzina. Po to nie przyjmują obcych, by mieć większość głosów…

Wyborca
Wyborca
3 lata temu

Czemu prokurator tam nie wejdzie??? Tam tworzy się kumoterstwo korupcja i inflacja

staton
staton
3 lata temu
Reply to  Wyborca

A dlaczego „inflacja”?? No cóż…..nie ważne co mówią….ważne aby głośno. Nie ważne czy wiem o czym mówię….ważne by mówić. Czyli …..jodłowanie po mazowiecku….Gratuluje Panie Wyborco

Rydz
Rydz
3 lata temu
Reply to  Wyborca

Inflacją??? Chyba czas kupić słownik i uczyć się znaczenia słów.
P.S czy zgłosiłeś się do prokuratury? Pewnie gdybyś to zrobił to już by się tym zajęli. I inflacją też hahaha

osoba składająca wniosek
osoba składająca wniosek
3 lata temu

chętni są i to dużo, w koło remizy mieszka 3 kierowców ale państwo Baliccy myślą że to jest ich prywatna staż i chcą zatrudniać swoich, na jednym z posiedzeń padło zdanie: niech Pan Sz… weźmie rolę kierowcy w papierach a Pan G… i tak będzie jeździł żeby wszystko było w porządku, 2 lata temu były złożone wnioski i do tej pory nie ma odzewu to jest kpina, lepiej zamknąć tą straż albo wyrzucić zarząd bo to nie mieści się w głowie co tam się wyprawia

Osoba bliska Rzęgnowu
Osoba bliska Rzęgnowu
3 lata temu

Jak najbardziej zgadzam się z powyższym. Zalecam wyrzucić naczelnika i przyjąć młodych, chętnych, gotowych do działania. Niech ta społeczność zacznie żyć a nie przymierać. Potrzebna jest tu „młoda krew” a nie stare rządy i kurczowe trzymanie się Balickich!!!

kaktus
kaktus
3 lata temu

Jest wyjście. Należy powołać drugą jednostkę, przekazać im sprzęt, który jest własnością Gminy Dzierzgowo i po ptokach.

Obserwator
Obserwator
3 lata temu

Co tu się dziwić…, tam jest wszystko po dzierzgowsku

Marcin
Marcin
3 lata temu
Reply to  Obserwator

Błąd- bo po rzęgnowsku

Komentarz
Komentarz
3 lata temu

Ludzie są żałośni w swojej zazdrości 🙂 gdyby chcieli na pewno zostaliby przyjęci do ochotniczej straży pożarnej tylko jak ich głównym celem jest stanie pod sklepem i picie piwka to gdzie oni do straży jak to siły nie ma się ruszyć a pieniążki by się chciało 🙂

osoba składająca wniosek
osoba składająca wniosek
3 lata temu
Reply to  Komentarz

przepraszam bardzo ale dużo wniosków było składanych 2 lata temu i to nie od tych co stojś pod sklepem i odzewu do tej pory nie ma

Wyborca
Wyborca
3 lata temu
Reply to  Komentarz

A Balicki bierze wszystko

Osoba bliska Rzęgnowu
Osoba bliska Rzęgnowu
3 lata temu
Reply to  Komentarz

Nie chcą nikogo przyjmować, bo konkurencja… ☹

Osoba bliska Rzęgnowu
Osoba bliska Rzęgnowu
3 lata temu
Reply to  Komentarz

Dobrze, że ludzie a nie Rzęgnowiacy… Pod sklepem nie tylko w Rzęgnowie stoją. Ci z pod sklepu raczej wniosków pisemnych by nie poskładali… Nie wiesz o czym piszesz… Przykre…

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

ormowcy nadal działają [jak się mówiło za KOMUNY ORMO CZUWA ]i dobrze się ma

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

usunąć klan Balickich to nie ich prywatna Straż wieś musi się zmobilizować i przegonić to towarzystwo gmina finansuje a oni i tak swoje robią

bt\\rawo
bt\\rawo
3 lata temu

brawo gminka Dzierzgowo-bagienko robi się coraz głębsze-podzielić to pomiędzy WIECZFNIĘ A SZYDŁOWO -MIESZKAŃCY na pewno zyskają-w budynku gminy zrobić dom pomocy społecznej

M.T
M.T
3 lata temu
Reply to  bt\\rawo

Dla bt//rawo otworzyć psychiatryk.

Poza nawias
Poza nawias
3 lata temu
Reply to  M.T

Cos czuje że co niektorzy zaczeli już kampanie wyborcza i znanym przykladem z minionych lat nie zamierzaja być fer.Pozdrawiam klan skepikowy.

Dzierzgowiak
Dzierzgowiak
3 lata temu
Reply to  Poza nawias

Czyżby chodziło o klan kochaniutkich ??? pewnie tak !

Poza nawias
Poza nawias
3 lata temu
Reply to  Dzierzgowiak

Napewno TAK.!!!!!

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Poza nawias

wyslowic sie to nie potrafi a gdzie do rzadzenia. usunac ten prymityw

Zawiedziony
Zawiedziony
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Już porządziła – ręki nawet za nami (DZIERZGOWEM) nie podniosła tylko PRZECIW

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Zawiedziony

TO DOPIERO BYŁ WSTYD NA CAŁY POWIAT I JEST

lis
lis
3 lata temu
Reply to  M.T

ha ha ha ale cie poebao

32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x