Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

To wstyd na cały powiat. Do pożaru lub wypadku w Rzęgnowie przyjadą inne straże


To pierwszy taki przypadek nie tylko w naszym powiecie, ale chyba na całym Mazowszu. Jest wóz bojowy. Jest remiza z syreną na dachu. Są strażacy ochotnicy, tylko od ponad trzech miesięcy nie mogą wyjechać do żadnego pożaru czy wypadku, choćby ten zdarzył się pod samą strażnicą w środku Rzęgnowa. Nie dostaną sms-sa i nikt nie zadysponuje ich do akcji. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ale tylko pozornie. Jednostka OSP Rzęgnowo została zawieszona w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym z powodu braku choćby jednego kierowcy posiadającego uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. W tej jednostce tacy kierowcy byli, ale uprawnienia traci się osiągając wiek 65 lat. Istotą problemu w Rzęgnowie jest powód dlaczego nie ma młodych druhów z uprawnieniami kierowcy. I tu już nie ma prostych odpowiedzi.

Problemem z funkcjonowaniem, a raczej niefunkcjonowaniem jednostki OSP w Rzęgnowie zajęli się dzierzgowscy radni na wczorajszej (28 marca) sesji rady gminy. Pytania kierowali do naczelnika OSP w Rzęgnowie, a jednocześnie radnego gminnego Andrzeja Balickiego.

Dlaczego nie macie kierowców? Dlaczego nie przyjmujecie nowych członków, choć są chętni? Kto jest w zarządzie jednostki? Kiedy możemy się spodziewać konkretnych rozwiązań?

Skąpe wyjaśnienia, których udzielił radny Andrzej Balicki nie zadowoliły uczestników dyskusji. Jedynym konkretem, który padł, była liczba druhów. Według radnego  jest ich 28, a zdolnych do wyjazdu 15. Radny Balicki informował też, że zamierzają szkolić jednego z też już nie młodych druhów na kierowcę.

Bardziej dosadnie sytuację w Rzęgnowie skomentowali obecni na sali obrad sołtysi. „ Mamy straż, a nie mamy jak gasić!”, „Tam są dwie partie”, „Rozwiązać zarząd!”, „Wstrzymać im finansowanie  i zaraz wezmą się do roboty!”, „To wstyd na cały powiat!” – padały głośne komentarze z sali.

Wójt Rafał Kuciński nieco studził emocje.

– Nie mogę rozwiązać OSP w Rzęgnowie, jest to zarejestrowane stowarzyszenie, rozwiązanie tej sytuacji jest w ich gestii. Gmina ponosi koszty utrzymania obiektu, płaci za paliwo i szkolenia – mówił wójt Kuciński.

Uspokajał, że mienie pozostaje zabezpieczone, jest tam konserwator, z którym gmina ma podpisaną umowę. Apelował również do Andrzeja Balickiego o przyjmowanie nowych, a szczególnie młodych  członków do OSP.

W tym miejscu warto zauważyć, że kłopoty z Rzęgnowem nie pojawiły się po raz pierwszy. Konflikt w tej miejscowości, którego osią jest OSP tyczy się tam już od kilku lat.

Zawieszenie jednostki OSP w Rzęgnowie to jednak kłopot nie tylko dla gminy. Zaniepokojona tym faktem jest również Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mławie. Jej komendant st. bryg. Jarosław Kuciński uczestniczył w kilku zebraniach w Rzęgnowie i nadal prowadzi rozmowy w celu rozwiązania tego problemu.

– Zależy nam bardzo na tej jednostce. Bo tu w razie zdarzenia nie jesteśmy w stanie dojechać w ciągu 15 min. Będziemy w takim przypadku dysponować OSP z Dzierzgowa. Dopóki w Rzęgnowie nie będą mieli choćby jednego kierowcy nie wprowadzimy ich do podziału bojowego – mówi komendant Kuciński.

Tymczasem wyszkolenia takiego kierowcy jest dwustopniowe. Przede wszystkim musi posiadać prawo jazdy kat. C i ukończyć podstawowy kurs strażaka z kursem technicznym. Kolejnym krokiem jest szkolenie dla kierowcy – konserwatora i otrzymanie od starosty upoważnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Ta procedura musi więc potrwać. A w tym czasie strażnica pozostanie zamknięta.

Prezes OSP w Rzęgnowie Ryszard Balicki (ojciec radnego Andrzeja Balickiego) nie znalazł czasu, by porozmawiać telefonicznie o planach wyjścia z tego impasu.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

31 - liczba komentarzy w artykule "To wstyd na cały powiat. Do pożaru lub wypadku w Rzęgnowie przyjadą inne straże"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Do kolegi od inflacji...
Gość

W Rzęgnowskiej remizie przyczyną wszystkiego złego są pyszne kotleciki, po których zjedzeniu pojawia się bolesna obstrukcja która męczy całą dzielną straż, natomiast smród dochodzi do samego Starosty!!!!

Morał z tego jaki????

Nie jedz kotlecików nie będziesz miał sra.. !!!!!

Nieuwikłany
Gość

o kotleta walczyć to nie wstyd

https://www.youtube.com/watch?v=RKbjvVOA9-M

Komendant Ryszard
Gość

Niedawno cała wieś tak śpiewała: https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU

A teraz pretensja do Rządu!!!

Komendant Ryszard
Gość

Cała wieś tak do niedawna śpiewała

https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU

A teraz pretensja do Rządu…..

Ryszard
Gość
Proste
Gość

Rozwiązanie tej sprawy jest bardzo proste, niech duchowie z OSP przeczytają statut, najważniejszym organem nie jest zarząd, ale WALNE ZGROMADZENIE, zwolakcie je w trubie nadzwyczajnym odwołakcie obecny zarząd i po sprawie.

Osoba bliska Rzęgnowu
Gość

Tylko jak ich odwołać jak w stowarzyszeniu są sami Baliccy, krewni i rodzina. Po to nie przyjmują obcych, by mieć większość głosów…

wpDiscuz